Téměř tři čtvrtiny lidí nejeví zájem o udržitelnou módu
Téměř tři čtvrtiny lidí nejeví zájem o udržitelnou módu
Praha, 9. 8. 2022 - FSV UK ve spolupráci s výzkumnou agenturou NMS, s.r.o. provedlo výzkum věnující se tématu udržitelné a pomalé módy. Z šetření vyplývá, že téměř tři čtvrtiny lidí nejeví zájem o udržitelnou módu. Hnutí pomalé a udržitelné módy (a mnoho dalších) vznikly jako reakce na stále navyšující se spotřebu a neudržitelnost rychlé módy a módního průmyslu obecně a v současnosti se stávají velkým tématem. Výzkum se věnuje konkrétně tomu, jak se udržitelnost a myšlenky pomalé módy promítají do přemýšlení a spotřebitelského chování spojeným s módou v prostředí České republiky.
Základní témata výzkumu byla:
- Kdo jsou jedinci zajímající se o udržitelnou módu?
- Jaké faktory a strategie jsou důležité při pořizování si nového oblečení?
- Jak je s oblečením nakládáno během jeho užívání ve vztahu k udržitelnosti a pomalé módě?
- Jak je s oblečením nakládáno po jeho vyřazení ze šatníku?
- Co respondenty k takovému jednání motivuje?
- Jakou zkušenost mají s udržitelnou módou?
V rámci šetření byl zjišťován např. zájem o udržitelnou módu, který byl oproti očekávání menší; 27,5 % dotázaných vyjádřilo zájem o udržitelnou módu a 72,5 % vyjádřilo nezájem.
Výzkum se též zaměřil na to, co jednotlivce k udržitelnému chování spojeným s módou nejvíce motivuje. Nejčastějšími motivacemi bylo neplýtvání zdroji, snížení dopadu na životní prostředí a lepší pocit sám ze sebe.
„Výzkum přináší shrnutí aktuální situace a odpovědi na vybrané klíčové otázky na poli udržitelné a pomalé módy v České republice z pohledu spotřebitele,“ říká o výzkumu jeho hlavní řešitelka Mgr. Dominika Matějovcová z Institutu sociologických studií FSV UK.
„Zájem o módu mě provázel už od dětských let. Zájem o udržitelnou módu se přidal až později, kdy jsem měla při pracovní zkušenosti v jednom z větších módních řetězců možnost nahlédnout „za oponu“ rychlé módy. Téma považuji za velmi aktuální, a proto jsem se mu rozhodla věnovat ve svém výzkumu,“ dodává Matějovcová.
Kompletní zprávu z výzkumu najdete zde.
Kontakt:
Mgr. Kristýna Pružinová, tisková mluvčí
kristyna.pruzinova@fsv.cuni.cz
Mobil: 778 743 979