TZ: Důvěra veřejnosti ve vědce a vědkyně. Studie, na níž se podílely výzkumnice z FSV UK, vyšla v prestižním časopise Nature Human Behaviour

TZ: Důvěra veřejnosti ve vědce a vědkyně. Studie, na níž se podílely výzkumnice z FSV UK, vyšla v prestižním časopise Nature Human Behaviour

Praha, 20. ledna 2025 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Výzkumnice Tereza Klabíková Rábová a Karolína Pštross z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK se zapojily do mezinárodní studie, která byla publikována v časopise Nature Human Behaviour, jenž patří do rodiny jednoho z nejprestižnějších vědeckých časopisů světa Nature.

Studii Trust in scientists and their role in society across 68 countries, v češtině Důvěra ve vědce a jejich role ve společnosti napříč 68 zeměmi, vedli Viktoria Cologna (Harvardova univerzita, ETH Curych) a Niels G. Mede (Univerzita v Curychu). Mezinárodní tým 241 výzkumnic a výzkumníků uskutečnil šetření mezi téměř 72 tisíci lidmi v 68 zemích po celém světě včetně České republiky. Jedná se o největší post-pandemickou studii o důvěře veřejnosti ve vědkyně a vědce.

Průzkum navzdory opakovaným tvrzením o krizi důvěry ve vědu ukázal, že většina respondentů vědkyním a vědcům důvěřuje. Převážná část je také vnímá jako kvalifikované, čestné a zajímající se o blaho lidí. Většina účastníků studie by ale ocenila, aby vědkyně a vědci hráli aktivnější roli ve společnosti a při tvorbě politik a také o vědě více komunikovali se širokou veřejností. 

„Účast ve výzkumu umožňuje srovnat důvěru ve vědce v ČR s 67 dalšími zeměmi a zároveň zpřesnit dostupné dílčí průzkumy. Data poukazují na tuzemské klíčové výzvy: aby vědci srozumitelněji a více komunikovali témata důležitá pro občany, například veřejné zdraví. Zároveň je nezbytné  posilovat mediální gramotnost a efektivně čelit dezinformacím, protože nedůvěřivé menšiny mohou výrazně ohrozit stávající střední až vyšší úroveň důvěry ve vědecké výsledky. Celkově nám výzkum nabízí cenné podněty, jak zvyšovat důvěru ve vědu, na úroveň, jaká je např. v západní a severní Evropě,“ uvádí k výzkumu Tereza Klabíková Rábová.

„Mám obrovskou radost, že jsme se do mezinárodního projektu zapojily, a v datech tak nechybí údaje za Česko. Téma je totiž u nás stále neprobádané a je dobře, že se i díky tomuto výzkumu zviditelní,“ pochvaluje si Karolína Pštross. Důvěra ve vědecké pracovníky je celosvětově vysoká, což považujeme za důležitý signál. Nyní bychom se však měli zaměřit na to, jak podpořit otevřenou komunikaci ze strany vědců a vědkyň – to byla jedna z oblastí, kde veřejnost vnímá určité nedostatky, dodává. 

Mezinárodní výzkumný tým také vytvořil interaktivní vizualizaci výsledků studie, v níž je možné získaná data zobrazit a napříč zeměmi porovnávat.

Článek je pondělí 20. ledna 2025 publikovaný na webových stránkách časopisu. Doprovodný vizuál od českého grafického studia Tomski&Polanski navíc soutěží o umístění na obálku časopisu, který v tištěné podobě vyjde později v tomto roce.

Více si o komunikaci vědy na FSV UK můžete přečíst v rozhovoru s doktorandkou Karolínou Pštross, který vyšel u příležitosti ročního výročí od spuštění webové stránky o vědě na FSV UK.

 

Kontakt pro média:

Kristýna Pružinová

Tisková mluvčí FSV UK

E-mail: kristyna.pruzinova@fsv.cuni.cz

Mobil: +420 778 743 979