TZ: Odborník Univerzity Karlovy získal evropský prestižní grant, bude zkoumat vojenské aliance
TZ: Odborník Univerzity Karlovy získal evropský prestižní grant, bude zkoumat vojenské aliance
Praha / Brusel, 5. 9. 2024 – Univerzita Karlova a s ní i česká věda získala další velkou finanční injekci pro svůj výzkum. Michal Smetana z Fakulty sociálních věd UK získal grant Evropské výzkumné rady (European Research Council – ERC) a pro práci na svém projektu MICROCODE, který bude zkoumat stabilitu vojenských aliancí, obdrží více než milion eur.
„Získání tohoto grantu ERC je skvělou zprávou a budoucímu řešiteli doc. Smetanovi a jeho týmu velmi gratuluji. Projekt je důležitý nejen tematicky, ale i symbolicky a motivačně pro další vědce a vědkyně ve společenských a humanitních vědách. Po loňském úspěchu dr. Kuzmičové je to dalším dílkem skládačky. „Má to cenu“ i ve společenských a humanitních vědách a věřím, že se další úspěchy budou dostavovat i v následujících letech. Zároveň se jedná o další úspěšný projekt, který staví na podpoře univerzitního programu PRIMUS, což je pro univerzitní politiku také důležité,“ uvedl k úspěchu prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost Univerzity Karlovy Ladislav Krištoufek.
Docent Smetana, který je zároveň ředitelem univerzitního výzkumného centra excelence Peace Research Center Prague (PRCP) a vedoucím Experimental Lab for International Security Studies (ELISS) získal spolu se svým týmem tzv. ERC Starting grant. Díky němu může v projektu MICROCODE zkoumat, jak veřejné mínění ovlivňuje spojenecké závazky v rámci vojenských aliancí.
„Vycházíme z nejnovějších poznatků v oblastech experimentálních politických věd, bezpečnostních studiích a politické psychologie. Tyto znalosti pak využíváme pro tvorbu nového teoretického modelu, který propojuje změny společenských nálad ve spojeneckých státech s rozhodováním v nejvyšších patrech politiky,“ vysvětlil Michal Smetana a upozorňuje také na novinku v metodologii projektu. „Projekt se primárně zaměřuje na postoje veřejnosti v aliančních státech a jejich vliv na rozhodování v oblasti kolektivní bezpečnosti. Vzhledem k ruské agresi na Ukrajině, obav z čínského útoku na Tchaj-wan a eskalace násilí na Blízkém východě je dnes otázka spojeneckých závazků klíčovým tématem mezinárodní bezpečnosti. Díky prostředkům od ERC máme nyní možnosti testovat naše teoretické modely pomocí experimentálních metod na velkých vzorcích veřejnosti a politických elit napříč členskými státy NATO,“ dodal vědec.
„Pro FSV UK představuje získání ERC Starting grantu potvrzení stále se zvyšující kvality jejího výzkumu v náročné mezinárodní konkurenci. Věřím, že se tím otevírají dveře pro další úspěšné uchazeče o tyto a další prestižní granty. Fakulta dlouhodobě usiluje o podporu špičkových výzkumných aktivit a jako děkana mě každý takový úspěch ohromně těší,“ podtrhl děkan Fakulty sociálních věd UK Tomáš Karásek.
Docent Michal Smetana je výzkumný pracovník a pedagog na Institutu mezinárodních studií FSV UK, ředitel univerzitního výzkumného centra excelence Peace Research Center Prague (PRCP) a vedoucí Experimental Lab for International Security Studies (ELISS). Titul Ph.D. získal na Univerzitě Karlově v oboru Mezinárodní vztahy a habilitační zkoušku složil na Masarykově univerzitě v oboru Politické vědy. Dříve byl rovněž hostujícím výzkumníkem na Stanfordově univerzitě v Kalifornii, Stockholmském institutu pro výzkum míru (SIPRI) a Frankfurtském institutu pro výzkum míru (PRIF). Ve svém výzkumu a výuce se zabývá tématy propojující bezpečnostní studia, mezinárodní vztahy a politickou psychologii, s důrazem na problematiku jaderných a chemických zbraní, kontrolu zbrojení a odzbrojení, šíření ZHN, teorii odstrašování, mezinárodní normy a experimentální metody. Je autorem několika odborných knih a řady článků ve špičkových vědeckých časopisech.
Odkaz na webové stránky a profil na síti X (dříve Twitter).