TZ: Studující IKSŽ získali ocenění za otevřený dopis českým redakcím, který odstartoval důležitou mediální debatu

TZ: Studující IKSŽ získali ocenění za otevřený dopis českým redakcím, který odstartoval důležitou mediální debatu

Praha, 19. 11. 2024Studenti a studentky Institutu komunikačních studií a žurnalistiky (IKSŽ) Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy získali Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za mimořádný čin studentů prokazující občanskou statečnost, odpovědnost nebo obětavost. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek předal zástupkyni studujících Miroslavě Sloupové cenu 19. listopadu 2024 v pražském Lichtenštejnském paláci. Celou skupinu na události také reprezentovali Michaela Šedinová a Tomáš Zemánek.

Studenti IKSŽ, Cena MŠMT

Ocenění jim MŠMT ČR udělilo za otevřený dopis adresovaný českým redakcím, který poukazoval na nedostatečné etické standardy při medializaci tragické střelby na Filozofické fakultě UK dne 21. prosince 2023. Během jediného dne dopis podepsalo více než 1000 studentek a studentů i absolventek a absolventů nejen mediálních oborů z vysokých škol po celé České republice. Dopis, který studující sepsali v noci bezprostředně po střelbě a druhý den publikovali webu Média IKSŽ, se dočkal mediální pozornosti, podpory odborné a laické veřejnosti a odstartoval rozsáhlou diskuzi o odpovědnosti a etice českých médií.

Otevřený dopis byl reakcí na neúspěšné pokusy studujících prosadit etické principy ve vlastních redakcích při pokrývání tragické střelby, stejně jako na problematické postoje českých médií obecně. „Jako studenti žurnalistiky a budoucí generace novinářů jsme zděšeni přístupem některých redakcí. Domníváme se, že v řadě z nich došlo k porušení etického kodexu a k prokázání, že média jsou pouhým zdrojem příjmů, nikoliv informační službou,“ stojí v dopise. Mezi zakládající členy a členky iniciativy jmenovitě patří: Miroslava Sloupová, Michaela Šedinová, Aneta Lakomá, David Sokol, Františka Rohlíčková, Martin Klouda, Adéla Šponerová, Adrian Kovalik, Daniela Kopřivová, Magdaléna Kohoutová, Tomáš Ratner a Tomáš Zemánek.

Dopis i díky jeho výrazné medializaci a vyvolané debatě následně přiměl tuzemské redakce k reflexi jejich dosavadní práce. Kritický hlas studujících vedl ke zvýšení nároků na kvalitu mediálního pokrývání a inspiroval k reflexi nad etickými principy, které by měla novinařina dodržovat. V reakcích, které přišly ve formě tisíců podpůrných e-mailů a sdílení na sociálních sítích, lidé vyjádřili naději v novou generaci novinářů a novinářek, pro kterou etika a mediální odpovědnost hrají klíčovou roli. „Snažíme se naše studentky a studenty vést ke společenské odpovědnosti, kterou s sebou novinářské povolání nese. Jedna věc je osvojit si ve škole základní principy a dovednosti, druhá pak správně je využít v kritické chvíli, a to se jim v tomto případě podařilo,“ uvádí vedoucí katedry žurnalistiky na IKSŽ doc. PhDr. Alice Němcová Tejkalová, Ph.D.

Následná debata, kterou studující zorganizovali pod záštitou IKSŽ 24. ledna 2024 v Knihovně Václava Havla, propojila odborníky na bezpečnost a psychologii se šéfredaktory předních českých médií a přinesla potřebnou reflexi o aktuálních standardech žurnalistiky a společenské odpovědnosti médií. Akce přinesla také pozitivní zviditelnění částí společnosti kritizované žurnalistiky i sociálních věd jako takových. Studující navíc ve svých osvětových aktivitách pokračují – založili platformu Novináři novinářům, která má za cíl dále rozvíjet a propojovat novinářskou komunitu prostřednictvím diskuzí, osvětových aktivit nebo workshopů.

Studenti IKSŽ

Kvůli tehdejšímu konzervativnímu vedení některých redakcí se studující ovšem ocitli v situaci, kdy svým odvážným vystoupením ohrozili svůj další profesní postup. Studující ovšem vnímají svou profesní i občanskou odpovědnost a jsou přesvědčeni, že právě otevřená diskuse je cestou k lepší kvalitě i vyšší důvěryhodnosti české žurnalistiky. „Mimořádně si cením síly našich studujících i absolventek a absolventů a jejich odvahy vystoupit v rozhodné chvíli a hájit správné, i když pro ně osobně lidsky nepříjemné postoje. Cítím se povinován jim za to ještě jednou vyjádřit úctu i poděkování,“ říká ředitel institutu PhDr. Jakub Končelík, Ph.D.

Kontakt pro média:

Mgr. Lucie Kotvalová

PR koordinátorka IKSŽ

lucie.kotvalova@fsv.cuni.cz

 

Foto: MŠMT, archiv studujících IKSŽ FSV UK