Představení nového výzkumného centra: Ukrajina v měnící se Evropě

Praha, 17. 2. 2023 - Institut mezinárodních studií FSV UK oznamuje oficiální otevření nového výzkumného centra s názvem Ukrajina v měnící se Evropě (Ukraine in a Changing Europe), které povede dr. Valeria Korablyova, odborná asistentka na katedře ruských a východoevropských studií. Hlavními partnery centra na Ukrajině jsou "Kyjev-Mohyla Academy" a Ukrajinská katolická univerzita ve Lvově, které budou zastoupeny na oficiálním otevření v Praze. Oficiální představení centra bude v pondělí 20. února 2023 v 14:00.

Výzkumné centrum působí na pomezí humanitních a společenských věd s cílem prosadit tvorbu poznatků o současné Ukrajině, které by se uplatnily ve výuce i mimo ni. Jeho založení vychází z rostoucí poptávky po kvalitních odborných znalostech, které by byly schopny vysvětlit základní příčiny probíhající ruské agresivní války, strukturální rozdíly mezi ukrajinskou a ruskou společností, které se projevují ve vznikajících vzorcích chování v důsledku války. Dále pak zasadit regionální vývoj do širšího kontextu v souvislostech, aby bylo možné posoudit důsledky ruské války a ukrajinského odporu na budoucnost EU, pro naše demokratické představy a pro globální vývoj bezpečnostního uspořádání.

Mezi veřejnými akcemi u příležitosti zahájení činnosti centra bude přednáška pro studenty a akademiky IMS FSV UK, kterou přednese Dr. Viktoria Sereda, uznávaná odbornice na ukrajinskou společnost, jejíž připravovaná kniha "Displacement in War-Torn Ukraine: State, Displacement and Belonging" (Cambridge University Press) bude tvořit jádro přednášky. Přednáška proběhne v pondělí 20. 2., od 12:00 v budově FSV UK na adrese Pekařská 16 (v místnosti 114).

Oficiální představení centra poté proběhne od 14:00 v prostorech Skautského institutu (Staroměstské náměstí 1/4), v místnosti Minuta. Ve dvou panelových diskusích se setkají čeští a ukrajinští odborníci, kteří se zaměří na dvě palčivá témata – ubytování ukrajinských vysídlenců v EU a proměny ukrajinské společnosti v důsledku války. Pracovním jazykem bude angličtina.

Kompletní program naleznete zde. Pro účast je nutné se registrovat.

Kontakt pro média: Mgr. Klára Smitková, klara.smitkova@fsv.cuni.cz