Vědkyně z IKSŽ získaly prestižní grant Horizon Europe. Jejich projekt přispěje k odolnosti médií proti dezinformacím

Vědkyně z IKSŽ získaly prestižní grant Horizon Europe. Jejich projekt přispěje k odolnosti médií proti dezinformacím

Praha, 4. května 2023 - Tým vědkyň z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK se bude podílet na mezinárodním výzkumu odolnosti médií, na který získaly, ve spolupráci s dalšími evropskými výzkumnými institucemi, tříletý prestižní grant evropského programu Horizon Europe. Výzkumný projekt Resilient Media for Democracy in the Digital Age (ReMeD) byl zahájen letos na jaře. Cílem expertek a expertů je vytvořit na základě realizovaného výzkumu soubor výstupů, doporučení a nástrojů, které mediální odolnost vůči dezinformacím a propagandě posílí. Projekt přináší nový přístup k řešení této aktuální problematiky a může znamenat zásadní posun v oblasti vztahu mezi médii a demokracií. Jde v něm především o zvyšování kvality informací a ochranu demokratických hodnot.

Tým Univerzity Karlovy tvoří odbornice z IKSŽ FSV UK - Alice Němcová Tejkalová, Anna Shavit, Veronika Macková a Kateřina Turková a v průběhu projektu se připojí také Markéta Supa a Victoria Nainová.

„Získání grantu Horizon Europe je pro nás významný úspěch a milník. Můžeme díky němu naše dlouholeté odborné znalosti a zkušenosti s českými výzkumy médií využít v mezinárodním měřítku, a získat tak mnohem větší vliv na kvalitu a ochranu mediálního prostředí, které má sílu měnit politické systémy, společenské hodnoty i práva jednotlivců,“ popisuje Alice Němcová Tejkalová, jež se v minulosti spolu s Veronikou Mackovou a Victorií Nainovou podílela na mediálním výzkumu opakovaně oceněném za vysoký přínos pro společnost.

Výzkumná část projektu ReMeD se zaměří na celé množství stakeholderů - na profesionální novináře, tvůrce alternativního mediálního obsahu, uživatele médií, samotná média, fungování mediálního trhu nebo také legislativu a regulace.

Výsledkem budou odborné články a kniha, doporučení, semináře zaměřené na všechny zapojené skupiny, virtuální laboratoř pro děti a dospívající, konference pro odbornou i širší veřejnost a další. Projekt také podpoří vzdělávání novinářů a studentů komunikačních studií a posílí výměnu informací mezi novináři, vědci a odborníky z různých oblastí. Důležitým výstupem by měla být také doporučení změn na úpravu legislativy či zavedení důležitých regulací. Projekt Resilient Media koordinuje španělská Universidad de Navarra a bude dále realizován v mezinárodní spolupráci s University of Oxford (UK), University of Agder (Norsko), Ludwig-Maximilians Universität München (Německo), Dublin City University (Irsko), Vrije Universiteit Brussel (Belgie), Universität Salzburg (Rakousko) a Evropskou federací novinářů. Alice Němcová Tejkalová má v projektu mimo jiné na starosti také Gender Management Plan celého mezinárodního spolupracujícího týmu.

Pro více informací kontaktujte:
Mgr. Veronika Jílková
Institut komunikačních studií a žurnalistiky
Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze
+ 420 739 220 810
veronika.jilkova@fsv.cuni.cz