Univerzita 3. věku

Univerzita třetího věku na FSV UK

Studium v rámci Univerzity třetího věku (U3V) je součástí celoživotního vzdělávání na FSV UK a je určeno posluchačům v důchodovém věku, kteří mají zájem rozšířit si své znalosti a zachovat si duševní svěžest. Kurzů U3V se mohou účastnit i držitelé průkazu ZTP a váleční veteráni.

Kurzy U3V jsou na Fakultě sociálních věd UK uskutečňovány jako program Základy společenských věd pro U3V (ZSV U3V). V rámci tohoto programu pedagogové FSV UK každoročně připravují širokou nabídku kurzů se sociálněvědním zaměřením, které reprezentují jednotlivé obory rozvíjené fakultou.

Pro akademický rok 2025/26 nabízíme posluchačům U3V dlouhodobě oblíbené kurzy, které jsou do nabídky zařazovány pravidelně (např. Seminář výtvarného umění I a II, Média zblízka I a II nebo Matematika a Mona Lisa – aneb je zdravý rozum opravdu zdravý?), ale i řadu novinek (Francie regionů I a II, Co se to děje s politikou? Příručka k chaosu doma i ve světě nebo Mezinárodní obchod v éře globálního soupeření). Pro velký zájem opět zařazujeme i jeden kurz na aktuální téma vyučovaný v angličtině (The Modern Middle East: The Reality Behind the News).  

Všechny kurzy jsou jednosemestrální a v průběhu semestru se výuka vždy koná sedmkrát (tj. 7x 2 vyučovací hodiny) v termínech, které jsou posluchačům zaslány e-mailem cca dva týdny před začátkem semestru. Kurz Český hraný film v období normalizace II se koná každý týden.

Výuka nejčastěji probíhá v posluchárnách budovy Hollar na Smetanově nábřeží poblíž Národního divadla nebo v nově zrekonstruovaném výukovém areálu FSV UK v Praze 5 v těsné blízkosti stanice metra Jinonice. Některé kurzy se konají i v budově Institutu ekonomických studií FSV v Opletalově ulici v Praze 1.

Posluchači mohou navštěvovat jednotlivé kurzy, nebo absolvovat celý program ZSV U3V a získat Osvědčení o absolvování programu, které je slavnostně předáváno v prostorách Karolina.  Program ZSV U3V je úspěšně ukončen absolvováním šesti kurzů vypsaných v rámci programu U3V v průběhu čtyř let. Podmínkou pro úspěšné absolvování kurzu je prezenční účast na výuce v rozsahu minimálně 50 %. Další podmínky jsou uvedeny v anotaci jednotlivých kurzů.

Podmínky účasti v programu Univerzity třetího věku upravuje Opatření děkana 23/2023 Celoživotní vzdělávání na FSV UK - ke stažení zde 

Podívejte se na video o Univerzitě třetího věku

Videopozvánka na kurzy prof. Jana Ámose Víška

Kontakt

Mgr. Denisa Šmejkalová

tel. 222 112 237

e-mail: denisa.smejkalova@fsv.cuni.cz

kancelář č. 205, budova Hollar

Smetanovo nábřeží 6, Praha 1

úřední hodiny

Kdy a jak podat přihlášku, způsob úhrady kurzovného

Přihlášky na kurzy Univerzity třetího věku na akademický rok 2025/2026 přijímáme v těchto obdobích

  • na zimní semestr: od 12. května 2025 do 31. srpna 2025
  • na letní semestr: od 12. listopadu 2025 do 31. ledna 2026

Mimo výše uvedená období není možné přihlášku podat.

 

Jak přihlášku podat

Na kurzy Univerzity třetího věku se můžete přihlásit on-line prostřednictvím studijního informačního systému (SIS). Odkaz na elektronickou přihlášku naleznete  v nabídce kurzů pod informacemi o příslušném kurzu. Elektronické přihlašování bude spuštěno 12. 5. 2025 (resp. 12. 11. 2025) v 9:00 a ukončeno 31. 8. 2025 (resp. 31. 1. 2026) ve 23:59.

Přihlášky na papírových formulářích, ani přihlášky zaslané e-mailem již nepřijímáme.

 

Platba kurzovného

Prosíme, abyste kurzovné hradili až poté, co od referentky obdržíte e-mailem potvrzení o zařazení do kurzu s pokyny k platbě. Doklad o zaplacení nám prosím nezasílejte, ale pečlivě si ho uchovejte po celou dobu trvání kurzu pro případnou kontrolu.

Poplatek 500 Kč za jednosemestrální kurz můžete uhradit:

  • Bankovním převodem na účet Komerční banky, číslo účtu: 85033011/0100, variabilní symbol se skládá z čísla 700135 a z čísla kurzu, např. pro kurz Francie regionů I je v. s. 7001356, pro kurz Putování po dějinách a kultuře Střední Asie je v. s. 70013526 apod.

Aby bylo možné platbu identifikovat, doplňte do poznámky pro příjemce jméno osoby, za kterou platíte. 

  • Hotově či kartou v pokladně budovy Hollar, Smetanovo nábřeží 6, 110 00 Praha 1, přízemí, dveře č. 7. Pokladní sdělte název nebo číslo kurzu a jméno účastníka, za něhož platíte.  Než se k nám vydáte přihlášku uhradit, doporučujeme ověřit si na webových stránkách fakulty, že pokladna bude otevřena.  

Termín pro úhradu kurzovného: do 31. 8. 2025 u přihlášek na zimní semestr

                                                       do 31. 1. 2026 u přihlášek na letní semestr

Kurz bude otevřen, pokud se do něj přihlásí alespoň deset zájemců. Jestliže se do kurzu nepřihlásí minimální počet zájemců, budeme Vás informovat e-mailem nebo telefonicky neprodleně po skončení období pro přijímání přihlášek a nabídneme Vám možnost přihlásit se do jiného kurzu, nebo Vám kurzovné vrátíme. 

Další kontakty

BROŽURKA S NABÍDKOU KURZŮ KE STAŽENÍ

Akademický rok 2025/26

Zimní semestr 2025/26 (říjen 2025 - leden 2026)

 

Co jsou peníze?

Vyučující: doc. Jakub Grygar, Ph.D.

Obsah kurzu: Kurz posluchače seznamuje s vybranými pohledy sociální antropologie a sociologie. Nebudeme se ani tak soustředit na vysvětlování ekonomických zákonů (i když se tomu občas nevyhneme), ale především se zaměříme na zodpovězení otázky, jak peníze vystupují jako zhmotnění sociálního řádu. Jak jsou vzájemně propojeny peníze a sama společnost. Ukážeme si, že peníze nemusí mít vždy podobu mincí nebo bankovek. Nahlédnutí do světa vybraných skupin archaických a tzv. přírodních národů nám umožní lépe porozumět naší vlastní situaci. Ukážeme si, jak dar souvisí se závazkem a jak můžeme ještě jinak pohlížet na úvěr. Vybaveni takovýmto porozuměním penězům, které je odlišné od způsobu, jak běžně penězům rozumíme, se přeneseme do naší vlastní společnosti.
příč jednotlivých přednášek probereme témata symbolické hodnoty peněz, sociálních nerovností, budeme věnovat pozornost různým způsobům zacházení s penězi a i tomu, jak se peníze a ekonomické praktiky mění v důsledku globalizace a současných deglobalizačních procesů. Ukážeme si, že peníze nejsou jen netečným prostředkem směny, ale také symbolizují moc, status a sociální vztahy v závislosti na tom, jak různé kultury přisuzují penězům různé významy. Probereme, jak různé ekonomické systémy přispívají k sociálním nerovnostem a jak různé společnosti řeší otázky spravedlnosti a rovnosti. Na konkrétních příkladech si ukážeme, jak tradiční ekonomické praktiky, jako je darování nebo sdílení, fungují i dnes vedle moderních tržních systémů formální ekonomiky. A v neposlední řadě se budeme věnovat i tomu, proč jsou peníze klíčovým prvkem globalizace a jak globální finanční systémy ovlivňují lokální ekonomiky a kultury.

Předběžná témata jednotlivých setkání:

  1. Co mohou říct sociální antropologie a sociologie o penězích? Jak zacházíme s penězi?
  2. Co nás o penězích učí přírodní národy?
  3. Krátká historie peněz: od starověku, přes evropský středověk až k moderním penězům.
  4. Jak se "dělají" peníze. Úvěr a dluh a co to pro nás znamená.
  5. Jak zacházíme s penězi a jak tím měníme i celou společnost.
  6. Peníze a sociální řád. Kryptoměny, komunitní měny a jiné inovace.
  7. Co jsou tedy peníze? Shrnutí hlavních poznatků kurzu

Doc. Jakub Grygar, Ph.D. je vedoucí katedry sociologie na Institutu sociologických studií FSV UK.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast a splnění jednoho z následujících bodů:

  1. skupinové (2-4 osoby) zpracování předem domluveného tématu a jeho prezentace ostatním posluchačům kurzu
  2. esej v rozsahu 1 000 - 1 500 slov (2-3 strany) na předem domluvené téma
  3. individuální rozprava nad vybraným tématem přednášeným v kurzu

Den a čas výuky: pátek 9:30–10:50

Místo výuky: U Kříže 8, Praha 5-Jinonice

Číslo kurzu: 1

Elektronická přihláška

 

Co se to děje s politikou? Příručka k chaosu doma i ve světě

Vyučující: Mgr. Lukáš Hájek, M.A., Ph.D.

Obsah kurzu: Asi každý pozorovatel politiky se v posledních letech nejednou zastavil a řekl si: „Co se to děje?“ Jedna krize střídá druhou, tradiční strany ustupují novým, politici využívají stále ostřejší slovník a hitem komunikace s voliči jsou tanečky na sociálních sítích. Kurz proto nabízí prostor pro popis, vysvětlení, ale i diskuzi nad současnými trendy v politice české i světové. Díky tomu účastníci získají přehled o tom, proč ke změnám dochází, v čem jsou jiné oproti historii a zda, případně jak, se jim lze bránit.

Plán přednášek:

  1. Polarizovaná politika
  2. Populismus
  3. Moderní politická komunikace
  4. Konspirační teorie
  5. Proměny politických stran
  6. Vládnutí na základě faktů
  7. Dopady pandemie covidu-19

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast a krátká esej na zadané téma

Den a čas výuky: pátek 11:00–12:20

Místo výuky: U Kříže 8, Praha 5-Jinonice

Číslo kurzu: 2

Elektronická přihláška

 

Česká kultura 20. století a média III – Rozhlas jako partner

Vyučující: prof. MgA. Martin Štoll, Ph.D.

Obsah kurzu: Kurz navazuje na úspěšné kurzy Česká kultura 20. století a média (2023) a Česká kultura 20. století a média II – spisovatelé, novináři, jejich vydavatelé a čtenáři (2024). Tentokrát se zaměří na rozhlas a jeho roli ve 20. století a využije možnost pozvat vzácné hosty. Nabízejí se autentická setkání s lidmi, kteří v Českém rozhlase pracují, mají ho rádi a zasvětili mu život. 

Plán přednášek: 

1. Společenská role rozhlasu a výrazné novinářské osobnosti 

2. Významné postavy dramatické tvorby

3. Archiv českého rozhlasu jako národní poklad. Host: Eva Ješutová

4. Proměny hudebního vysílání. Host: Pavel Klusák

5. Hlasový projev, rétorika a meze profese. Host: Robert Tamchyna (mj. Hovory z Lán)

6. Jak vzniká Vinohradská 12? Host: Matěj Skalický

7. Dnešní situace na audiopoli, podcasty a další platformy. Host: Martin Groman

Martin Štoll je teoretik a historik médií, autor řady knih a kapitol o českém filmu a historii televize. Je zároveň autorem padesáti osmi dokumentárních filmů (mj. o rozhlasovém a televizním průkopníkovi Jaroslavu Šafránkovi).

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek 11:00–12:20

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6, Praha 1

Číslo kurzu: 3

Elektronická přihláška

 

Česká politická kultura za vlády Františka Josefa I.: Politické strany, jejich vůdci a voličů svůdci

Vyučující: PhDr. Luboš Velek, Ph.D.

Obsah kurzu: Kurz usiluje o netradiční představení počátků moderní české politické kultury, která se začala formovat ve 2. polovině 19. století a dodnes v některých ohledech určuje naši „politickou kulturu“ (a též „kulturu politiky“). Jednotlivá témata představí jak důležité fenomény (např. fungování politických stran 19. století; proměny volebního práva; úloha politických salónů), tak některá unikátní česká specifika (např. fenomén „národních výtečníků“) či dobové limity popularity politiků.

Témata přednášek:

  1. 19. století v nás: jak vzpomínáme na věk našich dědečků a pradědečků (od Vlasty Buriana k Járovi Cimrmanovi)
  2. „Demokracie vede k zhovadění lidstva!“: Vývoj volebního práva
  3.   Mezi honorací a masou: fungování „honoračních“ politických stran 19. věku
  4. Národní výtečníci: od „vůdce národa“ ke „zrádci národa“ (Palacký, Rieger, Sabina a spol.)
  5. Exkurze: Fenomén politického salónu (návštěva salónu/bytu F. Palackého a F. L. Riegra)
  6. Dát politice tvář: vizualizace politiky 19. století
  7. Mezi třídou a stavem: masové politické strany na přelomu století

Přednášky budou doprovázeny powerpointovými prezentacemi (promítání dobových materiálů). V letním semestru bude kurz volně pokračovat dalšími tématy.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek 14:00–15:20

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6, Praha 1

Číslo kurzu: 4

Elektronická přihláška

 

Divoké šedesátky: Americká politika, společnost a kultura v 60. letech 20. století

Vyučující: PhDr. Jakub Dopieralla

Obsah kurzu: Asi žádná jiná poválečná dekáda nezměnila Spojené státy tolik jako šedesátá léta. Od hnutí za občanská práva a války ve Vietnamu až po přistání na Měsíci a vzestup rock 'n' rollu – tato éra přetvořila politiku, společnost i kulturu způsoby, které ovlivňují USA i svět dodnes. Účelem kurzu je prozkoumat jednotlivé oblasti amerického života, které se v průběhu této divoké éry změnily natolik, že dopady pociťujeme dodnes. Kurz v celkem sedmi přednáškách představí jednotlivé oblasti amerického života v dané éře, včetně domácí a zahraniční politiky a ekonomické situace. Pozornost bude věnována též kulturním změnám, od nových trendů ve filmu, hudbě a výtvarném umění přes nástup „sexuální revoluce“ a feministického hnutí až po turbulentní vývoj v oblasti vědy a techniky.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: čtvrtek 15:30–16:50

Místo výuky: U Kříže 8, Praha 5-Jinonice

Číslo kurzu: 5

Elektronická přihláška

 

Francie regionů I

Vyučující: prof. PhDr. Blanka Říchová, CSc., dr. h. c.

Obsah kurzu: Francie patří bezesporu k zemím, které si získaly oblibu nejen u českých turistů. Navštěvují ji jak milovníci historie, umění či architektury, tak ti, kteří se zajímají o dějiny či současnou francouzskou politiku. Proto se v rámci našich setkání projdeme společně Francií minulosti i současnosti a zastavíme se u známých i méně známých památek i událostí, které tvořily a dodnes spoluvytvářejí příběh Seifertovy „sladké Francie“, země plné protikladů, která si ale trvale udržuje zájem všech svých obdivovatelů i těch, kteří si k ní teprve hledají cestu.

Průvodcem na cestách francouzskou minulostí i současností nám budou nejen osobnosti, které tyto dějiny utvářely, ale především místa, kde se francouzské dějiny odehrávaly. Východiskem našich toulek pak bude současnost, respektive dnešní vnitřní členění země do regionů. Společně si připomeneme, jak a proč francouzské regiony vznikaly, jaké je jejich postavení ve vztahu k centrální moci a departmentům a jak se právě na jejich geografickém vymezení odráží minulost a současnost francouzské politiky. Vzhledem k rozsahu problematiky je téma rozděleno do dvou semestrů.

V zimním semestru společně „navštívíme“ oblast severní Francie od Normandie po historické Burgundsko, zastavíme se v Alsasku a nevynecháme ani jednu z turisticky nejoblíbenějších oblastí země, kterou je bezesporu oblast Loiry – naše putování zdejším krajem se nezaměří výlučně na známé či méně navštěvované zámky, ale seznámíme se rovněž se strategickým a obchodním významem celé této oblasti. V údolí řeky Loiry svou zimní imaginární pouť po francouzských regionech ukončíme, abychom se v letním semestru mohli věnovat Francii jižní.

Témata přednášek:

  1. Proč vznikly francouzské regiony?
  2. Île-de-France – politické i ekonomické centrum Francie 
  3. Normandie – od Vikingů ke dni „D“
  4. Na hranicích s Belgií a ve spojení s Británií (region Hauts-de-France)
  5. Kam se ztratilo Alsasko? (region Grand Est)
  6. Bývalé burgundské království (region Bourgogne-Franche-Compté)
  7. Strategický a obchodní význam regionu zámků a vína (Centre-Val de Loire)

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek 9:30–10:50

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6, Praha 1

Číslo kurzu: 6

Elektronická přihláška

 

Knihovny, knihy a informace dnes aneb Jak se neztratit II

Vyučující:  PhDr. Irena Prázová, Ph.D., Mgr. Radka Suchyňová

Obsah kurzu: Jak funguje vysokoškolská knihovna? Je složité se vyznat v knihovnách na Univerzitě Karlově? Čteme i dnes? Kde a jak dnes hledáme informace? Můžeme opravdu najít všechno?  Jaké jsou nejnovější trendy v práci s informacemi? A v čem nám může pomoci AI? Nejen na tyto otázky odpoví kurz věnující se knihám, knihovnám a informačním zdrojům v rámci Centra vědeckých informací na FSV UK.

Tento kurz volně navazuje na kurz Knihovny, knihy a informace dnes aneb Jak se neztratit, který proběhl v zimním semestru 2024/25, je však otevřený i posluchačům, kteří předchozí kurz neabsolvovali.

Plán kurzu:

  1. Seznámení s knihovnou FSV UK (knihovní služby VŠ knihovny) a exkurze v areálu Jinonice
  2. Knihovny dnes – přehledové informace o knihovnách u nás i v zahraničí
  3. Vzdělávací tipy a triky na internetu I (výukové nástroje)
  4. Vzdělávací tipy a triky na internetu II (umělá inteligence)
  5. Exkurze do depozitáře v Krystalu (ochrana knihovního fondu a vzácné tisky)
  6. Exkurze do odborných knihoven v Praze I
  7. Exkurze do odborných knihoven v Praze II

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek 11:00-12:30

Místo výuky: knihovna FSV UK, U Kříže 8, Praha 5-Jinonice

Číslo kurzu: 7

Elektronická přihláška

 

Matematika a Mona Lisa – aneb je zdravý rozum opravdu zdravý?

Vyučující: prof. RNDr. Jan Ámos Víšek, CSc.

Obsah kurzu: Obecně se má za to, že moderní věda začíná v renesanci a že Leonardo da Vinci stál u její kolébky, viz Bülent Atalay: Matematika a Mona Lisa - Umění a věda Leonarda da Vinci. Je to ale opravdu tak? Jak se k nám, tj. do novodobé Evropy, dostala starověká, antická a středověká vzdělanost a věda? Koneckonců, proč vznikla antická věda právě ve starověkém Řecku? A proč její vývoj nepokračoval (nebo jen pozvolna pokračoval) v Římské říši? Kdo převzal v té době pochodeň bádání? Jak jsme na tom byli my v Čechách?
Ukazuje se, že jsme stále vzdělanější a vzdělanější, mladá generace je jazykově vybavenější než všechny předchozí. Přesto se světem šíří hrozba numerické negramotnosti. Čísla sice nelžou, ale lháři je umějí dovedně využívat. I zdánlivě fundované a čísly dokumentované zprávy mohou být zcela bezcenné. Summa summarum - jak moc rozumíme číslům, případně statistickým údajům? Co vlastně říká informace, že většina lidí má podprůměrný plat? Pomůže tady zdravý rozum? Kdy ano a kdy ne?
Všichni máme jakési povědomí o naší Zemi, planetární soustavě, vesmíru a o tom, jak se vyvíjely představy lidstva o tom všem. Jak to ale bylo doopravdy? Kolik nám ještě zbývá času, než se budeme muset odstěhovat na jinou planetu v jiné „sluneční“ soustavě? Jak dlouho naše civilizace ještě přežije na stále více zdevastované planetě? Mohl Galileo Galilei dokázat, že se Země točí? A víte, že Tycho de Brahe vytvořil model sluneční soustavy tak, aby se vlk nažral, ale koza zůstala celá?
Vážný výklad je potřeba proložit nějakými vsuvkami pro pobavení: Existují matematické zajímavosti, k jejichž pochopení není třeba rozumět matematice - například už v antice formulované úkoly jako je kvadratura kruhu či trisekce úhlu. Kdo je vyřešil? Jaká je šance, že medicínský test správně odhalí nemocného pacienta, je-li jeho chybovost na 5% hladině? Kolik přátel musíte pozvat na večírek, aby s 90% pravděpodobností byli dva z nich narozeni ve stejný den? Jak to, že dvě nekonečna mohou být různě veliká?
A aby to stále ještě nebylo moc nudné, povíme si třeba vtip o tom, jak poznat matematika či konzultanta, nebo o tom, kam to člověk mohl dopracovat, kdyby se ve škole lépe učil. A víte, proč může mít Arménie na vlajce horu Ararat, ačkoliv neleží na jejím území? Kterak se starý profesor loučí se svojí fakultou nebo že starozákonní Abrahám neprojevil dost tolerantnosti?
Na začátku budování moderní vědy byla idea nahradit dogma raciem (my Češi bychom řekli zdravým rozumem), ale možná se ukázalo, že to nestačí, nebo naopak že je to příliš ambiciózní nápad - možná jsme se měli vypravit nějakým „opačným směrem“ (jak kdysi napsal Josef Nesvadba: Výprava opačným směrem). Nebude to učesané, ale spíše od všeho trochu. Vyprávět vám to bude matematik-statistik, kterého více než 20 let mezi společenskými vědci nesmírně obohatilo a chce se o to s vámi podělit.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: úterý 12:20–13:50

Místo výuky: Opletalova 26, Praha 1

Číslo kurzu: 8

Elektronická přihláška

 

Média zblízka I

Vyučující: PhDr. Radim Wolák

Obsah kurzu: Kurz nabízí účastníkům hlubší poznání mediální problematiky, vhled do dějin médií i jejich současného fungování prostřednictvím exkurzí do mediálních institucí (ČT, ČRo, ČTK, redakce novin, vydavatelství, tiskárny), návštěv muzeí (Poštovní muzeum, Národní technické muzeum, Národní muzeum), příležitostných akcí, diskusí či besed o mediálních otázkách se zajímavými osobnostmi, odborníky a pracovníky médií. Přesná náplň kurzu je vždy stanovena na základě zájmu účastníků po prvním setkání.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek 14:00–15:20

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6, Praha 1

Číslo kurzu: 9

Elektronická přihláška

 

Mezigenerační dialog v éře nových médií

Vyučující: Mgr. Ing. Jana Rosenfeldová, Ph.D.

Obsah kurzu: Kurz poskytuje unikátní platformu pro setkávání studentů Univerzity třetího věku se studenty standardního studia na Fakultě sociálních věd a jejich společnou diskusi o neustále se proměňujícím světě médií. Cílem předmětu je podpořit mezigenerační výměnu zkušeností a vzájemné učení a porozumění mezi studenty různého věku. Účastníci kurzu budou moci sdílet své osobní zkušenosti, reflektovat společenské dopady médií a diskutovat o rozdílech ve vnímání médií mezi generacemi. Tematicky kurz pokrývá široké spektrum oblastí, jako je reprezentace jednotlivých generací v médiích, ageismus, vliv médií na formování veřejného mínění nebo hudba jako prostředek kulturního vyjádření a utváření identity. Diskutovat budeme také o tom, jaký dopad mají média na naše sociální interakce, přátelství a rodinné vztahy, jak mohou přispívat ke společenským změnám nebo jak reklama ovlivňuje naše spotřebitelské chování.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek 11:00–12:20

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6

Číslo kurzu: 10

Elektronická přihláška

 

Mezinárodní obchod v éře globálního soupeření

Vyučující: Ing. Vilém Semerák, M.A., Ph.D.

Obsah kurzu: Obchodní války, cla, sankce, obchodní závislost evropských ekonomik na rizikových partnerech – to vše jsou témata, která se v poslední době objevují v médiích prakticky každodenně a kolem kterých současně koluje i mnoho zjednodušených a nepřesných tvrzení, někdy až mýtů a polopravd. V rámci tohoto kurzu se vyučující bude snažit nejen vysvětlit základy toho, co víme o fungování mezinárodního obchodu, ale především pomoci účastníkům orientovat se v současných debatách (např. o dopadech cel či o tom, nakolik jsou např. bilaterální deficity obchodní bilance skutečně důležité). Absolvování kurzu by mělo účastníkům pomoci získat jasnější názor na to, jaký dopad na náš život mohou mít změny, které by vedly k vyšší uzavřenosti české ekonomiky, či na to, jak reálně vypadá závislost USA či EU na Číně, nebo na to, jaké dopady má existence globálních hodnotových řetězců.

Témata přednášek:

  1. Historie mezinárodního obchodu a světové ekonomiky. Mýty a realita československého a českého zahraničního obchodu
  2. Trocha teorie: jak ekonomové vysvětlují, proč země obchodují a jaké to má dopady na jejich obyvatele
  3. Globální hodnotové řetězce: jak vznikly, jak fungují, jak je zkoumáme
  4. Jak fungují cla a další nástroje obchodní politiky, resp. překážky v mezinárodním obchodě
  5. Globální rámec mezinárodního obchodu: GATT a WTO
  6. Sankce a mezinárodní obchod: analýzy dopadů, sankce v historii i současném světě
  7. Globální soupeření a vzájemné závislosti mezi Čínou, USA a EU – jak analyzujeme vzájemné závislosti a co víme o dopadech čínské hospodářské politiky na férovost vzájemné soutěže

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast, závěrečná seminární práce a krátká diskuse o ní

Den a čas výuky: úterý 12:20–13:50

Místo výuky: Opletalova 26, Praha 1

Číslo kurzu: 11

Elektronická přihláška

 

Podstata člověka: Odkud přicházíme? Co jsme? Kam jdeme?

Vyučující: doc. PhDr. Martin Soukup, Ph.D.

Obsah kurzu: V antickém světě si filozofové kladli antropologické otázky, co je podstatou člověka a jak se tu vůbec objevil. Již v antickém světě zaznívaly názory, že svět i člověk podstupují evoluci. Teprve však v 19. století se začínají objevovat názory a teorie původu člověka založené na výkladu nálezů zkamenělých kostí, kterým z počátku vědecká obec vůbec nedůvěřovala, než kosti promluvily.

Témata přednášek:

  1. Tak co, doktore, z jižní Afriky?
  2. Návštěva Národního muzea: výstava Lucy a evoluce člověka
  3. Nemýlil jste se, pane Darwine?
  4. Co v nás má navrch - příroda, nebo výchova?
  5. Máme každý lidskou náturu, kterou nezmění výchova?
  6. Existují strážní andělé naší přirozenosti?
  7. Kam kráčíš, lidstvo?

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek 14:00–15:20

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6, Praha 1

Číslo kurzu: 12

Elektronická přihláška

 

Seminář výtvarného umění I

Vyučující: PhDr. Mgr. Hana Sládková, Ph.D.

Obsah kurzu: Náplní kurzu jsou návštěvy výstav současného umění (výběr dle aktuální nabídky) a srovnání vlastního dojmu s hodnocením recenzí a dalšími zdroji. Cílem kurzu je představit současné výtvarné umění prostřednictvím výstav a seznámit posluchače s nabídkou galerií, periodik a on-line obsahů zaměřených na výtvarné umění, s prostředím klasických výstavních prostor i ateliérů. Podle možností jsou součástí také komentované prohlídky s umělci, kurátory a galeristy. Podmínkou účasti v kurzu je přístup k e-mailu, jímž jsou zasílány informace ke každému semináři a doplňující odkazy k výstavám.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek od 15:00

Místo výuky: různé galerie v Praze

Číslo kurzu: 13

Elektronická přihláška

 

Současná čeština v praxi a médiích I

Vyučující: PhDr. Tereza Klabíková Rábová, Ph.D.

Obsah kurzu: Kurz je věnován vybraným jevům současné češtiny. Stručný výklad teoretických poznatků bude bohatě ilustrován konkrétními příklady a kritickými analýzami mediálních textů psaných i mluvených. Důraz bude kladen na problematické pravopisné a mluvnické jevy, nové vazby či výrazy a vhodnost jejich užití v daných situacích. Součástí kurzu bude vybraná četba odborné i populárně-naučné jazykovědné literatury a také praktický nácvik některých dovedností (mluvený projev, psaní e-mailu atd.). V neposlední řadě bude v kurzu prostor pro jazykové hry, výklad etymologie slov a další jazykové zajímavosti.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast, plnění průběžných písemných úkolů

Den a čas výuky: pátek 9:30–10:50

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6, Praha 1

Číslo kurzu: 14

Elektronická přihláška

 

Televize II – Svět, jaký nám představuje

Vyučující: prof. MgA. Martin Štoll, Ph.D.

Obsah kurzu: Tento kurz je volným pokračováním kurzu Televize I – Svět sám pro sebe, jak funguje? Tentokrát však nepůjde o to, jak pořady vznikají a jak televize funguje uvnitř jako instituce, ale o to, jaký svět nám televize prostřednictvím vysílání zprostředkovává. Jaké cíle sleduje? Jaký obraz světa nám vytváří prostřednictvím jednotlivých programových segmentů (zpravodajství a publicistika, zábavní tvorba, dramatická tvorba, dokumentární tvorba, tvorba pro děti, tvorba pro menšiny…)? Jak se necháváme televizí ovlivňovat? Cílem kurzu je posílit v posluchačích odolnost vůči manipulativním technikám televize a rozklíčovat způsob, jakým televizní médium s divákem nakládá. Na některá témata budou pozváni hosté přímo z praxe.

Plán přednášek:

1. Jaký svět to žijeme? Co je to za svět? Jaká má pravidla?

2. Ubavit se k smrti

3. Smutný svět plný konfliktů

4. Mýtus objektivního zpravodajství

5. Hra na pravdu (reality show)

6. Svět nostalgie a stereotypů

7. Kdo je vítěz? (Soutěžení o 106)

Martin Štoll je dokumentarista a mediální historik a teoretik. V letech 1999-2008 byl zaměstnán

v České televizi jako dramaturg a vedoucí dramaturg Centra publicistiky a dokumentaristiky a

podílel se na 400 dokumentárních projektech (H. Třeštíková, P. Štingl, R. Sedláček, J. Novák, V. Chytilová, J. Krejčík….) a na projektu Největší Čech (2005). Vyučoval na FAMU, na Literární akademii (Soukromé vysoké škole Josefa Škvoreckého), kde byl též rektorem. Od roku 2009 působí na FSV UK (od 2014 interně), je garantem studijních programů Komunikační studia a Mediální studia a vedoucím katedry mediálních studií (od 2019).

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek 9:30–10:50

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6, Praha 1

Číslo kurzu: 15

Elektronická přihláška

 

The Middle East: The Reality Behind the News

Vyučující: Ariel Reichard, Ph.D.

Obsah kurzu: The aim of this course is to delve into current developments in the Middle East region and explore the social and political forces that shape the region, and which often lie under current events as seen on the media. This course will analyze recent developments in the region, explore how they affect – and are affected by – other global events. The course will be built around analysis of specific countries and exploring the connections between events in them. The classes will be based on a mix of lectures, open debate, and analysis. No prior knowledge is required, but some awareness of recent developments will help give students context. General interest in current events will be helpful for class discussions.

List of Lectures:

1. Introduction – overview - the Middle East security situation today

2. Libya – from civil war to civil war?

3. Egypt – the fallen giant?

4.  Syria – from order to chaos to (new) order?

5. Turkey, Saudia, Iran – the new rivalry?

6. Israel – villa in the jungle?

7. Conclusion: what does the future hold?

The course will be taught in English (participants are expected to have at least a B2 level of English).

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek 11:00–12:20

Místo výuky: U Kříže 8, Praha 5-Jinonice

Číslo kurzu: 16

Elektronická přihláška

 

Tvůrčí psaní

Vyučující: doc. Mgr. Radek Malý, Ph.D.

Obsah kurzu: V dílně tvůrčího psaní posluchači představují a diskutují vlastní texty literární povahy a přiměřeného rozsahu. Tyto texty jsou tvořeny podle průběžných zadání (povídka na dané téma, sloupek), možné je prezentovat i text již dříve napsaný. Kurz, který povede spisovatel, překladatel a zkušený pedagog tvůrčího psaní, je založený na sdílení praktických tipů, zkušeností a zpětné vazby k textům.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast, prezentování alespoň dvou literárních textů

Den a čas výuky: pátek 9:30–10:50

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6, Praha 1

Číslo kurzu: 17

Elektronická přihláška

 

Války v bývalé Jugoslávii v 90. letech 20. století

Vyučující: PhDr. Ondřej Žíla, Ph.D.

Obsah kurzu: Kurz se věnuje rozpadu Titovy Jugoslávie a násilí, jež ve Slovinsku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině a na Kosovu eskalovalo v důsledku rozpadu socialistické Jugoslávie v průběhu 90. let 20. století. Přednáškovou formou budou rozebírány jak příčiny eskalace napětí v bývalých jugoslávských republikách, typologie (resp. vnitřní charakter) konfliktu, vybrané fenomény ovlivňující postjugoslávské společnosti během války, tvorby válečné identity a vystupování bojujících skupin, ale rovněž i dopady válečného běsnění na chování jak společenství, tak i jednotlivců. Kurz klade důraz na rozbor některých stěžejních aspektů válek a jejich vliv v exjugoslávských společenstvích. 

Plán  přednášek: 

  1. „Přepočítávání mrtvých“ – nacionalistická propaganda v 80. letech v socialistické Jugoslávii 
  2. „Na okraji propasti“ – ústavní rozklad federativní Jugoslávie 
  3. Občanské války, či agrese? Etnická čistka, či genocida? Charakter válek v bývalé Jugoslávii a jejich interpretace.  
  4. Násilí ve válkách v bývalé Jugoslávii: působení paramilitárních skupin ve válečných konfliktech, dobrovolníci z ex-jugoslávských zemí a internacionalizace válek  
  5. Válka v Chorvatsku a její interpretace 
  6. Válka v Bosně a Hercegovině a její interpretace 
  7. Důsledky válek: poválečná rekonstrukce, usmíření, budování míru 

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast, esej na vybrané téma kurzu

Den a čas výuky: pátek 14:00–15:20

Místo výuky: U Kříže 8, Praha 5-Jinonice

Číslo kurzu: 18

Elektronická přihláška

 

 

Letní semestr 2025/2026 (únor – květen 2026)

 

Česká politická kultura za vlády Františka Josefa I.: Podvody, násilí a bizarnosti v politice 19. století

Vyučující: PhDr. Luboš Velek, Ph.D.

Obsah kurzu: Kurz usiluje o netradiční představení počátků moderní české politické kultury, která se začala formovat ve 2. polovině 19. století a dodnes určuje naši „politickou kulturu“ (a též „kulturu politiky“). Kurz tematicky volně navazuje na přednášky ze zimního semestru, ale lze si jej zapsat samostatně. Jednotlivá témata představí jak důležité fenomény (např. volby, kandidáti, volební teror), tak některá unikátní česká specifika (např. zvolení první ženy do parlamentu - Čechy 1912); patologické jevy našeho parlamentarismu (sněmovní obstrukce) či každodennost v životě poslance (život poslanců ve Vídni, pohřby národních vůdců apod.).

Témata přednášek:

  1. Hledá se „ideální kandidát“: kritéria výběru poslanců
  2. Volby jako „svátek demokracie“?
  3. Od chabrusu k uzence: volební podvody a volební teror v 19. století
  4. První v Rakousku!: volební právo žen a zvolení první poslankyně
  5. Každodennost v životě poslanců 19. století
  6. Nic nového pod sluncem: parlamentní obstrukce včera a dnes
  7. Exkurze: Vyšehradský hřbitov a prohlídka Slavína 

Přednášky budou doprovázeny powerpointovými prezentacemi (promítání dobových materiálů).

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek 14:00–15:20

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6, Praha 1

Číslo kurzu: 19

 

Český hraný film v období normalizace II

Vyučující: PhDr. Petr Bednařík, Ph.D.

Obsah kurzu: Výuka bude navazovat na kurz z akademického roku 2024/2025 o českém hraném filmu v období normalizace. Absolvování prvního kurzu o normalizační kinematografii ale není podmínkou pro zapsání do pokračovacího kurzu. Zatímco první kurz se zaměřil na období konce 60. let a na 70. léta, kurz Český hraný film v období normalizace II se bude zabývat obdobím 80. let. Bude se věnovat tomu, jaké filmy byly v té době natáčeny a které filmové žánry byly u diváků oblíbené (řada snímků z této doby je dodnes často reprízovaná v televizi), jaký byl domácí i zahraniční ohlas českých hraných filmů, kteří tvůrci natáčeli nejvíce, jak vypadala každoroční dramaturgie hrané tvorby a jak se na ní vedle Barrandova podílelo také tehdejší Filmové studio Gottwaldov. Podíváme se i na to, jak se do filmů promítala tehdejší politická situace, jak se odrazilo ve filmové tvorbě období tzv. přestavby ve druhé polovině 80. let, jaká nová autorská jména se objevila a jaký byl tehdejší politický, společenský a kulturní kontext, v němž kinematografie fungovala.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek 12:30–13:50

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6, Praha 1

Číslo kurzu: 20

 

Francie regionů II

Vyučující: prof. Blanka Říchová, CSc., dr. h. c.

Obsah kurzu: Po zimní „procházce“ severními regiony Francie se v letním semestru zaměří naše společné toulky na francouzský západ a jih. Nejprve zamíříme do Bretaně, jejíž kouzlo láká nejen turisty, ale i mnoho současných literátů. Zkusíme se společně zamyslet nad tím, proč právě Bretaň přitahuje autory detektivních příběhů, k nimž patří u českých čtenářů oblíbený Jean-Luc Bannalec, a proč právě odtud proniká na politickou scénu radikalismus představovaný stoupenci bretoňského národního sebeurčení (Bretaň je rovněž rodným místem zakladatele kontroverzní Národní fronty). Podíváme se společně i na to, proč část dnešních bretoňských aktivistů usiluje o začlenění departmentu Loire-Atlantique, který je administrativní součástí jižněji položeného regionu Pays de la Loire, do současného regionu Bretaň. Společně pak budeme pokračovat na jih, na území historického Gaskoňska a Provence, zavítáme i do podhůří Alp a navštívíme rovněž francouzskou riviéru a Nice, město, jehož historie sahá do 4. století př. n. l., ale součástí Francie se stalo až roku 1866. Svou imaginární procházku historickou a současnou Francií pak zakončíme na Korsice.

Témata přednášek:

1. Mezi keltskou minulostí a francouzskou současností (bretoňské hnutí a region Bretagne)

2. Pays de la Loire – region vína i anglo-francouzské historie (místo posledního odpočinku

     Jindřicha II. a Richard Lví srdce) 

3. Nouvelle Aquitaine – současnost a minulost jihozápadní Francie ve světle akvitánského vévodství (životní osudy Eleonory Akvitánské)

4. Region s katalánskou tradicí i současností (region Occitanie) 

5. Auvergne-Rhône-Alpes – region na rozhraní 

6. Historická Provence – mezi Marseille a Nice (region Provence Alpes Côte d’Azur)

7. Napoleonovo rodiště – minulost a současnost Korsiky, čtvrtého největšího středozemského ostrova

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek 9:30–10:50

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6, Praha 1

Číslo kurzu: 21

 

Kurz mediální sebeobrany

Vyučující: Mgr. Lucie Römer, Ph.D.

Obsah kurzu: Pandemie dezinformací. Energošmejdi. Skrytá reklama. Product placement. Manipulací se to v médiích jen hemží. Ne vše je ale manipulace. Jak manipulaci v médiích poznat? Komu slouží? Jak vzniká? Jak předcházet tomu, aby se člověk stal její obětí? A jakou roli v tom všem hraje umělá inteligence?
Na konkrétních příkladech z tištěných i audiovizuálních médií se bude tento interaktivně laděný kurz snažit vybavit jeho účastníky nastraženýma ušima, lupou pro rozpoznání toho, zda jimi daná reportáž či zpráva skutečně manipuluje, preventivními opatřeními pro případ, že by je média někdy oslovila, a ostrými náboji, kdyby se snad obětí manipulace stali přímo oni.
Lucie Römer je novinářka, v minulosti pracovala v týdeníku Respekt, nyní spolupracuje s různými českými i zahraničními médii (Kutnohorský deník, Učitelský měsíčník, časopis Nota Bene a další). Na IKSŽ FSV UK získala v roce 2023 doktorát v oblasti mediální výchovy.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast, prezentace vlastní ukázky

Den a čas výuky: pátek 9:30 – 10:50

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6, Praha 1

Číslo kurzu: 22

 

Média zblízka II

Vyučující: PhDr. Radim Wolák

Obsah kurzu: Kurz nabízí účastníkům hlubší poznání mediální problematiky, vhled do dějin médií i jejich současného fungování prostřednictvím exkurzí do mediálních institucí (ČT, ČRo, ČTK, redakce novin, vydavatelství, tiskárny), návštěv muzeí (Poštovní muzeum, Národní technické muzeum, Národní muzeum), příležitostných akcí, diskusí či besed o mediálních otázkách se zajímavými osobnostmi, odborníky a pracovníky médií. Přesná náplň kurzu je vždy stanovena na základě zájmu účastníků po prvním setkání.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek 14:00–15:20

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6, Praha 1

Číslo kurzu: 23

 

Mezi námi lidmi III

Vyučující: doc. PhDr. Martin Soukup, Ph.D.

Obsah kurzu: Kurz volně navazuje na předchozí semestry, v nichž se přednášky zaměřovaly na univerzalitu lidstva. Rovněž v tomto kurzu se budeme věnovat tématům, jež patří k univerzální výbavě člověka. Cílem kurzu je demonstrovat, že všichni lidé na světě řeší obdobné typy problémů, jen přicházejí s jejich odlišnými pojetími. Kurz i tentokrát nabídne vybraná lidská témata, na nichž ukáže pestrost možností, jak se stát a být člověkem.

Témata přednášek:

  1. Svatba aneb pod čepec
  2. Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem?
  3. Když saze padají do kadeří aneb účes a nůžky
  4. Co řekneme, když pozdravíme?
  5. Jsme, jak jíme, aneb hůlky, vidličky a lžíce
  6. Vpravo, nebo vlevo? Existuje dominance pravé ruky?
  7. Mýty o původu ohně a jeho kontrole

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek 14:00–15:20

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6, Praha 1

Číslo kurzu: 24

 

Paralipomenon k Moně Lise – aneb co se do první přednášky nevešlo

Vyučující: prof. RNDr. Jan Ámos Víšek, CSc.

Obsah kurzu: Přednáška „Matematika a Mona Lisa – aneb je zdravý rozum opravdu zdravý?“ probrala poměrně zevrubně to, jak se antická věda a vzdělanost dostala do renesanční Evropy. Navíc se dotkla mnoha dalších témat, jako je ve světě vzrůstající negramotnost ve vnímání čísel, vývoj našich kosmologických modelů, případně jak byla podporována vzdělanost v Evropě či zda jsou formalizované modely světa, ekonomiky a diagnostických postupů lepší než ty slovní. Konečně pak ukázala, jak povrchní vnímání statických výroků může být zavádějící a že matematika může být zábavná, pokud se jí přestaneme bát.
Zdá se však, že některá témata by si zasloužila možná i podstatné rozšíření. Zejména naše kosmologické představy doznávají v posledních letech velké proměny, mimo jiné díky přístrojům, které jsou umístěny na oběžných drahách okolo Země, či dokonce okolo Slunce. Podobně nové, před několika lety ještě nemyslitelné pokusy začínají napovídat, jak mohl vzniknout – možná i opakovaně -  život na Zemi. Rozsáhlý archeologický výzkum, ale i náhodné, občas šokující nálezy fosílií mění naše představy o tom, jak jsme se my - homo sapiens - vyvinuli z primátů a jak rychle se to stalo. Není na škodu si uvědomit, že evoluce určitě ještě neskončila.
Vzhledem k tomu, že vzdělanost a věda jsou životně (chcete-li kriticky) závislé na možnostech efektivně sdělovat a uchovávat to, co už bylo objeveno, právě tak jako to, co je bezprostředně nové, je proces, jak se vyvíjely písmenné či číslicové soustavy jako nosiče vědomostí, nade vše zajímavý. Navíc efektivní záznam vědomostí, ale i každodenně potřebných informací, vedl k efektivnímu rozvoji společnosti, její humanizaci i zlepšování ekonomické výkonnosti.
Konečně pak všichni víme, že celá západní (chcete-li transatlantická) kultura, vzdělanost a způsob života jsou založeny na antické (převážně řecké) vzdělanosti a judaisticko-křesťanské „mystice“. Je však náš pohled na svět jen spojením těchto dvou zdrojů, nebo došlo k efektu, který není jen jejich prostým „součtem“, ale vytvořil kvalitativně něco nového, co ve svých důsledcích zformovalo pojmy, stojící v základech transatlantické kultury?
Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: úterý 11:00–12:20

Místo výuky: Opletalova 26, Praha 1

Číslo kurzu: 25

 

Putování po dějinách a kultuře Střední Asie

Vyučující: doc. PhDr. Slavomír Horák, Ph.D.

Obsah kurzu: Střední Asie patřila v minulosti k tzv. „sovětskému Orientu“. Historicky jde však o oblast, kterou procházely migrace z východu na západ a ze severu na jih. Proplétaly se zde kočovníci s usedlým obyvatelstvem, íránské a turkické národy. Kurz se zaměří na vybraná historická období, ukáže kulturní dědictví a jeho výklad v současných středoasijských režimech. Vychází z bohatých zkušeností vyučujícího s regionem, z jeho výzkumů i cestování v regionu.

Předběžný program kurzu :

1.Kam až došel Alexandr Makedonský a proč musíme pojem Árijec vidět jinak než prizmatem nacismu? (starověké dějiny Střední Asie)

2. Proč nacházíme i ve Střední Evropě mince ze Střední Asie? (středověké kultury a civilizace Střední Asie)

3. Co jsou to chanáty a co o nich nevíme? (raně novověké dějiny v 16.-19. století)

4. V čem se slovenský latinář v Turkestánu neshodl s německým orientalistou? (ruská kolonizace)

5. Bolševizovali Češi Střední Asii? Proč se v Taškentu začala vyrábět letadla? (mezi revolucí a Stalinem)

6. Co dělal soudruh Brežněv, když se v Taškentu zatřásla země nebo na něj málem padlo lešení?  (od Stalina po Gorbačova)

7. Ze soudruhů nacionalisty a diktátory? Proč se jeden z prezidentů stal „pouze“  Prorokem ? (proměna sovětských režimů ve Střední Asii na režimy postsovětské autoritářské)

Podmínky úspěšného zakončení: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: středa 14:00–15:20

Místo výuky: U Kříže 8, Praha 5-Jinonice

Číslo kurzu: 26

 

Seminář výtvarného umění II

Vyučující: PhDr. Mgr. Hana Sládková, Ph.D.

Obsah kurzu: Náplní kurzu jsou návštěvy výstav současného umění (výběr dle aktuální nabídky) a srovnání vlastního dojmu s hodnocením recenzí a dalšími zdroji. Cílem kurzu je představit současné výtvarné umění prostřednictvím výstav a seznámit posluchače s nabídkou galerií, periodik a on-line obsahů zaměřených na výtvarné umění, s prostředím klasických výstavních prostor i ateliérů. Podle možností jsou součástí také komentované prohlídky s umělci, kurátory a galeristy. Podmínkou účasti v kurzu je přístup k e-mailu, jímž jsou zasílány informace ke každému semináři a doplňující odkazy k výstavám.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek od 15:00

Místo výuky: různé pražské galerie

Číslo kurzu: 27

 

Současná čeština v praxi a médiích II

Vyučující: PhDr. Tereza Klabíková Rábová, Ph.D.

Obsah kurzu: Kurz je věnován vybraným jevům současné češtiny. Stručný výklad teoretických poznatků bude bohatě ilustrován konkrétními příklady a kritickými analýzami mediálních textů psaných i mluvených. Důraz bude kladen na problematické pravopisné a mluvnické jevy, nové vazby či výrazy a vhodnost jejich užití v daných situacích. Součástí kurzu bude vybraná četba odborné i populárně-naučné jazykovědné literatury a také praktický nácvik některých dovedností (mluvený projev, psaní e-mailu atd.). V neposlední řadě bude v kurzu prostor pro jazykové hry, výklad etymologie slov a další jazykové zajímavosti.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast, plnění průběžných písemných úkolů

Den a čas výuky: pátek 9:30-10:50

Místo výuky: budova Hollar, Smetanovo nábř. 6, Praha 1

Číslo kurzu: 28

 

Toulky mediální Prahou I

Vyučující: prof. MgA. Martin Štoll, Ph.D. 

Obsah kurzu: Všichni známe Toulky českou minulostí, stejně jako Toulky literární Prahou nebo literární Moravou. Pojďte se toulat po Praze mediální. Centrum Prahy bylo epicentrem všech médií, která se od počátku 19. století u nás formovala a působila, zde byly věhlasné nakladatelské domy se svými tiskárnami, začínaly vlastenecké divadelní pokusy, byly tu věhlasné fotografické ateliéry, kolem Vodičkovy ulice pulsovala výtvarná a divadelní avantgarda. Na nedalekých Vinohradech získal budovu Československý rozhlas, kolem něhož se jak v roce 1945, tak 1968 sváděly boje o svobodu, nedaleko Národní třídy zahajovala vysílání Československá televize. Národní třídou prošly dějiny roku 1989, přičemž předtím to již byla třída Lidových novin, kaváren českých spisovatelů a umělců, směrem ke Staroměstskému náměstí začínalo první kino.

Lektor kurzu, historik médií a dokumentarista M. Štoll nabízí již po třetí oblíbené tematické procházky po místech, která v české mediální kultuře byla podstatná.

Poznámka: Půjde o fyzicky nenáročné procházky v okruhu několika ulic, s mnoha zastaveními. Délka procházek je hodina a půl. Je třeba být vybaven adekvátně počasí. Místo srazu bude vždy sděleno mailem.

Plán toulek:

  1. Malá Strana a Hradčany: Po stopách filmu Amadeus – od Maltézského náměstí Nerudovou ulicí až na Nový svět
  2. Nové Město: Jak a kde fungovala Československá televize – od Vladislavovy ulice až po Jindřišskou šestnáct, tři jedničky padesát. A ještě k tomu: Kde měl premiéru Kinoautomat? Jak si konkurovaly Osvobozené divadlo s Vlastou Burianem? Ve kterém studiu Supraphonu natáčel Karel Gott své desky?
  3. Nové Město: Kam chodili autoři k nakladateli Janu Ottovi na Karlovo náměstí? Kde bylo možno potkat Karla Hynka Máchu, Antonína Dvořáka nebo Aloise Jiráska?
  4. Královské Vinohrady: Od Československého a Českého rozhlasu přes Vlastimila Brodského, Divadlo Spejbla a Hurvínka, Jaroslava Haška až k páteru Toufarovi
  5. Staré Město: Za prvním kinem pana Ponrepa, za Karolínou Světlou, kolem Hollaru až ke kavárně Union
  6. Staré Město: Co mají společného Franz Kafka a Douchová z filmu Vrchní, prchni?
  7. Kampa: Jak se potkal Josef Sudek s Jiřím Trnkou a Janem Werichem na Čertovce? A co Meda Mládková?

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Procházky budou probíhat ve dvou skupinách, v každé bude max. 20 účastníků. Níže si prosím vyberte, který čas vám vyhovuje více, a podle toho se přihlaste do příslušného kurzu.

 

Skupina A                                                                          Skupina B

Den a čas výuky: čtvrtek 10:00–11:30                              Den a čas výuky: čtvrtek 12:30–14:00

Číslo kurzu: 29                                                                  Číslo kurzu: 30

 

 

Toulky mediální Prahou II – Barrandov, Braník, Josefov, Libeň, Nusle, Smíchov, Žižkov

Vyučující: prof. MgA. Martin Štoll, Ph.D.

Obsah kurzu: Po mimořádně oblíbených Toulkách mediální Prahou nabízí lektor kurzu, historik médií a dokumentarista M. Štoll druhou vlnu procházek. Tyto tematické procházky doplní předchozí kurz o druhou část Starého Města (na opačnou stranu od Staroměstského náměstí) a následně se zaměří na jednotlivé pražské čtvrti (Braník, Libeň, Nusle, Žižkov, Smíchov, Barrandov). I v těchto čtvrtích se odehrávala mediální historie. Dotkneme se  odkazu W. A. Mozarta, Karla Gotta, Bohumila Hrabala, S. K. Neumanna, Jaroslava Seiferta, Jana Svěráka, Martina Friče a samozřejmě Járy Cimrmana.

Poznámka: Půjde o fyzicky středně náročné procházky napříč čtvrtí, s řadou zastavení. V některých případech bude třeba použít k posunu na další místo MHD. Délka procházek je hodina a půl. Je třeba být vybaven adekvátně počasí. Místo srazu bude vždy sděleno mailem.

Plán toulek:

1. Josefov a Dlouhá třída – na druhou stranu od Staroměstského náměstí – od náměstí Miloše Formana přes Záhadu hlavolamu a Stínadla až ke kavárně Arco, kam chodil mj. Franz Kafka 

2. Braník – od bývalého Divadla Járy Cimrmana kolem domu Jana Svěráka a Tomáše Vorla až k vile Martina Friče

3. Palmovka a Libeň – svět Bohumila Hrabala a cesta místy, kde se měly konat Olympijské hry, až k Libeňskému mostu

4. Nusle – od Fidlovačky až k televiznímu studiu Na Jezerce

5. Žižkov – od S. K. Neumanna přes Jaroslava Haška a Jaroslava Seiferta až (kupodivu) k sanatoriu, kde dožil Antonio Salieri (alespoň ve filmu Amadeus)

6. Smíchov – od Anděla a mediálních domů k vilám manželů Duškových a Karla Gotta až k divadlu Orfeus

7. Barrandov (Pokud to bude možné,  projdeme areálem barrandovských ateliérů. V případě, že to možné nebude, projdeme se čtvrtí vil různých filmových umělců.)

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Procházky budou probíhat ve dvou skupinách, v každé bude max. 20 účastníků. Níže si prosím vyberte, který čas vám vyhovuje více, a podle toho se přihlaste do příslušného kurzu.

Skupina A                                                                        Skupina B

Den a čas výuky: pátek 9:00–10:30                                Den a čas výuky: pátek 10:45–12:15

Číslo kurzu: 31                                                                Číslo kurzu: 32

 

Traumatické sedmdesátky: americká společnost, politika a kultura v 70. letech 20. století

Vyučující: PhDr. Jakub Dopieralla

Obsah kurzu: Sedmdesátá léta ve Spojených státech se jednoduše dají popsat jako dekáda krizí. Od ropných šoků, které mnohým rozbily víru v neomezený poválečný růst, přes doznívající traumata vietnamské války až po sérii politických skandálů ústících v jedinou prezidentskou rezignaci v dějinách. Doba let 1971-1980 předznamenala zásadní obrat americké společnosti ke konzervatismu, jenž ztělesňoval Ronald Reagan. Zároveň však toto desetiletí symbolizuje rozmach americké filmové a televizní zábavy, boj za větší rovnoprávnost společenských skupin či počátek boje za omezen í znečišťování životního prostředí. Cílem kurzu je komplexně představit klíčové momenty a trendy, které ovlivnily americkou společnost ve všech výše zmíněných aspektech a jejichž dopady pociťuje Amerika i svět dodnes.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: čtvrtek 15:30-16:50

Místo výuky: U Kříže 8, Praha 5-Jinonice

Číslo kurzu: 33

 

Váš kompas ve světě bank, financí, rizika a výnosu

Vyučující: Mgr. Magda Pečená, Ph.D.

Obsah kurzu: Kurz nabízí základní orientaci ve světě bankovnictví, financí a hospodářství obecně. Především budeme diskutovat, a to aktuální témata, která hýbou finančními trhy, bankami, a to jak na domácí, tak na světové scéně. Probereme principy fungování trhů, bank, základních bankovních a investičních produktů, budeme se věnovat základnímu vztahu rizika a výnosu, dotkneme se historie bankovnictví, centrálního bankovnictví, dohledu a regulace, mezinárodního kontextu a v neposlední řadě i digitálních měn, můžeme diskutovat i investiční zlato a zlaté mince. I když je součástí náplně i základní finanční matematika, její přehled slouží jen k pochopení některých základních principů finančních produktů. Cílem kurzu je představit spektrum finančních produktů, včetně spoření a investic, a zjistit, které z nich a za jakých podmínek jsou přínosem pro zdraví našich financí.

Finančnictví nabízí velmi širokou paletu témat a rovněž účastníci kurzu za sebou mají nejednu investiční zkušenost. Stejně tak všichni prožíváme nedávné i současné turbulence na finančních trzích a aktuální geopolitickou situaci. To a mnoho dalších soukromých aspektů se podepisuje na zkušenosti, postoji k riziku, investičních rozhodnutích a náhledu na ekonomiku. Kurz je proto široce otevřen podnětům, tématům a diskusím dle potřeb a individuálního zájmu účastníků.

Podmínky úspěšného zakončení kurzu: minimálně 50% prezenční účast

Den a čas výuky: pátek 11:00-12:20

Místo výuky: Opletalova 26, Praha 1

Číslo kurzu: 34