Horizont Evropa
Horizont Evropa
HORIZONT EVROPA 2021-2027
Strategický plán stanovuje čtyři směry pro investice do výzkumu a inovací:
- podpořit otevřenou strategickou autonomii prostřednictvím vedoucího postavení ve vývoji klíčových digitálních, základních a vznikajících technologií, odvětví a hodnotových řetězců;
- obnovit evropské ekosystémy a biologickou rozmanitost a udržitelným způsobem nakládat s přírodními zdroji;
- učinit z Evropy první digitální, oběhové, klimaticky neutrální a udržitelné hospodářství;
- vytvořit odolnější, inkluzivnější a demokratičtější evropskou společnost.
Mezinárodní spolupráce je základem všech čtyř směrů, neboť má zásadní význam pro řešení mnoha globálních výzev. Znění celé tiskové zprávy ke strategickému plánu je dostupné zde.
Mise Horizontu Evropa
Nový koncept v programu Horizont Evropa přestavují mise - tedy portfolia akcí v oblasti výzkumu a inovací se zásadním dopadem napříč obory a odvětvími, které by měly být relevantní pro významnou část evropského obyvatelstva.
Každá z misí bude mít ambiciózní, jasně definované měřitelné cíle a očekávané dopady dosažitelné ve stanoveném časovém horizontu. Konkrétní zaměření misí vychází z doporučení expertů nominovaných do tzv. výborů misí (Mission boards). Konkrétní mise budou vyhlašovány formou speciálních výzev ve druhém pilíři programu Horizont Evropa.
- Rakovina
- Adaptace na změnu klimatu včetně společenské transformace
- Zdravé oceány, moře, pobřežní a vnitrozemské vody
- Klimaticky neutrální a chytrá města
- Zdravá půda a potraviny
Podrobné informace v angličtině na stránkách Evropské komise.
Podrobné informace v češtině na stránkách Technologického centra Praha.
Základní typy grantových výzev
Výzkumné a inovační akce (Research and Innovation Action, RIA)
Jsou projekty realizované konsorcii o minimálním počtu 3 partnerů ze 3 různých členských zemí EU nebo zemí asociovaných k Horizontu Evropa (přičemž minimálně 1 z partnerů musí být z členské země EU). Jedná se o grant, kde je sazba financování jednotně nastavena pro všechny subjekty ve výši 100 % způsobilých nákladů. Ve většině případů se jedná o „budget-based“ grant, kdy jsou vykazovány skutečné náklady (real costs), nicméně je možné využít i jednotkové náklady (unit costs), procentní sazbu (flat rate) či pevnou částku (lump sum).Výzvy se vypisují na témata určená Evropskou komisí.
Akce Marie Sklodowska-Curie v oblasti mobility, vzdělávání a profesního růstu (MSCA)
Individuální granty MSCA PF - téma si volí hlavní řešitel. Skupinové granty MSCA DN - doktorandské školící sítě, RISE - mobilita zaměstnanců, témata jsou určená Evropskou komisí. Toto jsou granty, které jsou zaměřené především na individuální výzkumné pracovníky s cílem podpořit jejich mobilitu, vzdělávání a profesionální růst. Jedná se o „unit grant“, ve kterém jsou příjemci plně hrazeny jednotkové příspěvky (unit contribution/allowances). Web MSCA.
Akce Evropské výzkumné rady (ERC)
Individuální granty, téma si volí hlavní řešitel. Podporují vysokou míru risku a novátorských myšlenek - high risk, high gain. Mají za cíl podpořit vynikající výzkumníky a posunout hranice stávajícího poznání. Soustředí se na podporu výzkumu prováděného hlavním řešitelem (principal investigator, PI) a jeho týmu, a jsou ve většině případů realizovány pouze jedním subjektem. Grant ve formě „budget-based“ zajišťuje příjemci 100% financování způsobilých nákladů. Web ERC.
Inovační akce (Innovation Action, IA)
Obsahují aktivity blížící se tržnímu uplatnění. V projektech platí minimální podmínka účasti 3 ze 3 (viz výše). Sazba financování je zde nastavena ve výši 70 % způsobilých nákladů, vyjma neziskových subjektů, kterým je ponecháno 100% financování. Ve většině případů se jedná o „budget-based“ grant (viz výše). Výzvy se vypisují na témata určená Evropskou komisí.
Koordinační a podpůrné akce (Coordination and Support Action, CSA)
Přispívají k dosahování cílů programu, většinou však neobsahují výzkumné ani inovační aktivity. Projekty mohou být realizovány i pouze jedním subjektem a využívají jednotné sazby financování 100 % pro všechny subjekty. Ve většině případů se jedná o „budget-based“ grant (viz výše).
Informace k vybraným výzvám SHUV
Zde najdete podrobné informace k vybraným výzvám, které se týkají společenských a humanitních věd (klastr 2, klastr 3 a twinning), i informace o integraci společenských a humanitních věd do programu Horizont Evropa. Pro více informací o všech výzvách a dotačních příležitostech prosím kontaktujte Lenku Zemanovou z oddělení vědy, lenka.zemanova@fsv.cuni.cz.
Metodické materiály
Technologické centrum Praha vydalo brožuru Akce Marie Sklodowska-Curie 2023
Brožura je ke stažení zde.
Technologické centrum Praha vydalo brožuru Pravidla financování projektů Horizontu Evropa
Brožura je ke stažení zde. Dostupná je rovněž prezentace ze semináře Technologického centra Praha k finančním pravidlům, který se konal 18.5. 2023.
Technologické centrum Praha vydalo brožuru Granty Evropské rady pro výzkum (ERC)
Brožura je ke stažení zde.
Pracovní programy Horizont Evropa pro 2023-2024 zveřejněny
Evropská komise uveřejnila pracovní programy Horizontu Evropa na období 2023–24 s rozpočtem přibližně 13,5 miliard eur. První výzvy pro předkládání projektů budou otevřeny 7.12.2022.
Pracovní programy naleznete zde.
Podpůrné materiály pro administrátory projektů Horizon 2020/ Europe
Seminář k osobním nákladům v Horizontu Evropa (PREZENTACE a ZÁZNAM)
Záznam online semináře věnovaný problematice osobních nákladů (PERSONNEL COSTS) v programu Horizont Evropa. Seminář se zabývá plánováním a reportováním osobních nákladů v projektech založených na skutečných nákladech (ACTUAL COSTS). Pozornost bude věnována především zaznamenávání odpracované doby (TIMESHEETS) a metodice výpočtu způsobilé výše osobních nákladů. Tedy výpočtu denní sazby ve standardním přístupu i u projektového odměňování.
FAQ, Osobní náklady v Horizontu Evropa – otázky a odpovědi od EK
AGA - Anotovaná modelová grantová dohoda, Duben 2023, draft
Zde najdete komentovanou grantovou dohodu se výkladem pravidel EU projektů.
Oddělění vědy poskytuje:
- informace o grantových výzvách programu Horizont Evropa a možnostech, jak se do něj zapojit;
- koordinační podporu v přípravné fázi Vašeho projektového záměru;
- administrativně správní podporu ve fázi realizace Vašeho projektu;
- zprostředkujeme komunikaci a pomoc s grantem mezi FSV UK, rektorátem, Technologickým Centrem AV ČR a Evropskou komisí.
Metodický pokyn k podávání projektů Horizont Evropa.
Jak podat grantovou žádost? Průvodce Horizon Europe Online Manual krok za krokem.
Kontakt
Lenka Zemanová, Cert HE
Tel.: 222 112 171
1. patro (č. 114)
Oddělení vědy
Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova
Smetanovo nábř. 6, Praha 1
110 01
Užitečné odkazy
Technologické centrum Praha Národní kontaktní pracoviště pro výzvy Horizontu Evropa.
NICER Národní informační centrum pro evropský výzkum.
CZELO Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu podporuje účast českých institucí ve výzkumných a vzdělávacích programech EU.