Veřejné knihovny mohou pomoci dětským uprchlíkům z Ukrajiny

Expertní skupina pro Ukrajinu (ESU) vydala odborný článek, který se věnuje aktuálním problémům v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Autorem textu Veřejné knihovny mohou pomoci dětským uprchlíkům z Ukrajiny je Ondřej Klípa z Institutu mezinárodních studií FSV UK.

Veřejné knihovny disponují značným potenciálem, kterým je jejich veřejně přístupný prostor obvykle v dobré lokalitě center obcí. Svou přístupností, pohodlným a dostatečně vybaveným prostředím, bohatým knižním fondem, profesionálním personálem i doprovodným programem mohou výrazně pomoci v integraci dětí ukrajinských uprchlíků. Děti je mohou využívat nejen kvůli dostupnosti literatury ve své mateřštině, ale i jako bezpečné místo vhodné pro přípravu do školy nebo jen trávení volného času. Lze také navštěvovat programy (jazykové kurzy, čtenářské kroužky, volnočasové nízkoprahové kluby apod.) samotné knihovny či spolupracujících neziskových organizací a čerpat z rad a doporučení knihovnic a knihovníků. Je však potřeba zvýšit povědomí uprchlických dětí o knihovnách a jejich možnostech. Klíčem k úspěchu může být zapojení dobrovolníků z řad nově příchozích i již dlouhodobě usazených Ukrajinců, zejména dětí. Dále je potřeba zintenzivnit spolupráci veřejných knihoven se školami v jejich okolí.

Článek si můžete přečíst zde.

Text vyšel v rámci Expertní skupiny pro Ukrajinu.