Teorie úzce propojená s praxí. Profesor z ISS se věnuje výzkumu veřejného sektoru

Michal Plaček z Institutu sociologických studií FSV UK získal v letošním roce v oboru veřejná a sociální politika profesuru. Na své akademické dráze, kterou úzce propojuje s praxí, nezahálí – spolupracuje s řadou výzkumných institucí a zahraničních univerzit či tuzemskou veřejnou správou.

Ve svém výzkumu se postupně zabýval celou řadou témat – managementem ve veřejném sektoru, korupcí ve veřejné správě, problematikou zelených veřejných zakázek či okrajově i rozvojovými studii. V posledních letech se konkrétně zaměřil na mezisektorovou spolupráci v čase krizí. Zajímalo ho, proč veřejný sektor nechce spolupracovat s ostatními aktéry a jak tuto spolupráci ovlivnily minulé krize. „Vypadá to, že český veřejný sektor umí perfektně zvládat první fáze krize – to znamená zajistit ubytování a základní potřeby. Ale pak má velký problém v dalších fázích, kdy už musí dělat sofistikovanější politiky a zaměřit se třeba na trh práce, školství nebo psychické zdraví,” zdůrazňuje v rozhovoru.

Rovněž se podílí na celé řadě projektů, v nichž se mimo jiné snaží o propojení technických oborů se sociálními vědami. Některé výzkumné projekty také prováděl i v rozvojových zemích a na fakultě vede doktorandy, kteří z těchto oblastí pocházejí. V roce 2022 se například vydal do Indonésie s doktorandem FSV UK Choirulem Anamem.

Celý rozhovor s výzkumníkem si můžete přečíst na webové stránce o vědě na FSV UK.