Uznávaný historik a absolvent FSV UK získal prestižní ERC grant

Absolvent FSV UK získal prestižní ERC grant

Uznávaný historik a absolvent FSV UK získal prestižní ERC grant

Historik Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd získal prestižní ERC grant ve výši 2.000.000 EUR na svůj výzkumný projekt, jehož cílem je vepsat uprchlíky zpátky do dějin středovýchodní Evropy 20. století.

Grant každoročně udílí Evropská výzkumná rada etablovaným vědcům na nejnadějnější a nejzásadnější projekty napříč Evropou. Frankl je vůbec prvním českým historikem a letos také jediným českým vědcem, který prestižní podporu získal.

Když jsem grant připravoval, procházel jsem studie o uprchlících do Polska, Jugoslávie, Rakouska a Maďarska, a bylo tam několik věcí, které mě zarazily. Například to, že se ví o řadě skupin uprchlíků v ruské emigraci po první světové válce, z doby revoluce, nebo uprchlících před nacismem nebo řeckých uprchlících v 50. letech. Ale jsou bráni jako izolované skupiny. Studie se většinou věnují jejich identitě, organizaci, uprchlíci jsou vnímáni jako pokračování národního nebo politického projektu, jsou vnímáni spíš jako taková diaspora. A málo se ptáme, co pro nás znamená je ochraňovat, co to znamená pro naši společnost, jak nás ovlivňují, jaké otázky jsou s tím spojené,“ říká Frankl v rozhovoru pro iHNed.cz

Tisková zpráva na webu AV ČR

Mgr. Michal Frankl, Ph.D. na FSV UK studoval bakalářský a magisterský program Politologie a v roce 2006 absolvoval doktorské studium oboru Moderní dějiny.