Studenti IES vyhráli mezinárodní semifinále CFA Research Challenge

Studenti Institutu ekonomických studií FSV UK, Jakub Bobysud, Matej Leško, Peter Palovič a Ondřej Rosický, dosáhli mimořádného úspěchu ve 12. ročníku prestižní mezinárodní investiční soutěže CFA Research Challenge.

V té mají týmy studentů každoročně šanci vyzkoušet si v praxi finanční oceňování konkrétní společnosti na trhu i své analytické myšlení a prezentační dovednosti. Posléze musí obhájit svou práci před porotou složenou z renomovaných odborníků z finančního sektoru. Letošním zadáním bylo vypracovat analýzu společnosti Pilulka.cz.

Naši studenti, kteří konzultovali svůj postup s fakultním poradcem, Dr. Jiřím Novákem a přiděleným mentorem z praxe, Janem Hájkem, nejprve zvítězili v českém a slovenském kole, a to s velkým bodovým náskokem oproti druhému týmu. Navázali tak na úspěch předchozích týmů z IES, které dosáhly vítězství na stejné úrovni v letech 2016, 2018 a 2021. Navíc se jim však podařilo zvítězit také v náročném středo- a východoevropském kole, a nakonec se stali i vítězi semifinále v konkurenci týmů z regionu Evropy, Středního východu a Afriky (EMEA). To se v historii konání soutěže dosud podařilo pouze jednomu týmu z ČR - z MUNI v roce 2017. Na konci dubna se studenti zúčastnili samotného EMEA finále, kde se dle poroty umístili na celkovém 3.- 6. místě.

Soutěž je velmi časově náročná, vyžaduje stovky hodin času strávených analýzami a koordinací práce. Těší nás, že i v náročných pandemických časech, kdy na jedné straně odpadá jedno z lákadel účasti v soutěži - cestování na mezinárodní kola do zahraničí - a na druhé straně vzniká nutnost spolupracovat i prezentovat online, studenti našli motivaci tuto výzvu přijmout a cílevědomost dosáhnout obdivuhodného výsledku.

Fakultní poradce, Dr. Jiří Novák, k tomu řekl: “Domnívám se že letošní úspěch je o to cennější, že firma Pilulka.cz je vzhledem ke svému (ne)stáří a oboru podnikání pro ocenění velmi obtížná. Dále také proto že tým studentů pracoval na hodnotící zprávě v době omezení plynoucích z doznívající coronavirové pandemie.”

Se studenty se osobně setkal pan děkan, JUDr. Tomáš Karásek, v prostorách budovy Hollar, kde jim také symbolicky předal odměnu od FSV UK - ta odmění úsilí každého člena týmu mimořádným stipendiem ve výši 20 000 Kč za reprezentaci. Společně se studenty poté hovořili mj. o přínosu zkušeností ze soutěže i studií na IES FSV UK pro jejich současné a budoucí kariéry.

Vy si zkušenosti, dojmy a doporučení pro budoucí účastníky od letošních výherců můžete přečíst v podrobném rozhovoru zde.

Blahopřejeme!

Foto: Barbora Součková