Michal Smetana získal prestižní evropský grant ERC. Ve svém projektu bude zkoumat stabilitu evropských aliancí

Foto: Vladimír Šigut

Univerzita Karlova a s ní i česká věda získala další velkou finanční injekci pro svůj výzkum. Michal Smetana z Institutu mezinárodních studií FSV UK získal grant Evropské výzkumné rady (European Research Council – ERC) a pro práci na svém projektu MICROCODE, který bude zkoumat stabilitu vojenských aliancí, obdrží více než milion eur.

„Získání tohoto grantu ERC je skvělou zprávou a budoucímu řešiteli doc. Smetanovi a jeho týmu velmi gratuluji. Projekt je důležitý nejen tematicky, ale i symbolicky a motivačně pro další vědce a vědkyně ve společenských a humanitních vědách. Po loňském úspěchu dr. Kuzmičové je to dalším dílkem skládačky. „Má to cenu“ i ve společenských a humanitních vědách a věřím, že se další úspěchy budou dostavovat i v následujících letech. Zároveň se jedná o další úspěšný projekt, který staví na podpoře univerzitního programu PRIMUS, což je pro univerzitní politiku také důležité,“ uvedl k úspěchu prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost Univerzity Karlovy Ladislav Krištoufek.

Docent Smetana, který je zároveň ředitelem univerzitního výzkumného centra excelence Peace Research Center Prague (PRCP) a vedoucím Experimental Lab for International Security Studies (ELISS), získal spolu se svým týmem tzv. ERC Starting grant. Díky němu může v projektu MICROCODE zkoumat, jak veřejné mínění ovlivňuje spojenecké závazky v rámci vojenských aliancí.

Vycházíme z nejnovějších poznatků v oblastech experimentálních politických věd, bezpečnostních studiích a politické psychologie. Tyto znalosti pak využíváme pro tvorbu nového teoretického modelu, který propojuje změny společenských nálad ve spojeneckých státech s rozhodováním v nejvyšších patrech politiky,“ vysvětlil Michal Smetana.

Pro FSV UK představuje získání ERC Starting grantu potvrzení stále se zvyšující kvality jejího výzkumu v náročné mezinárodní konkurenci. Věřím, že se tím otevírají dveře pro další úspěšné uchazeče o tyto a další prestižní granty. Fakulta dlouhodobě usiluje o podporu špičkových výzkumných aktivit a jako děkana mě každý takový úspěch ohromně těší,“ podtrhl děkan Fakulty sociálních věd UK Tomáš Karásek.

Článek o projektu a rozhovor s Michalem Smetanou si můžete přečíst na webu magazínu UK Forum.

Foto: Vladimír Šigut