ESU

Ruská agrese vůči Ukrajině a evropská vesmírná politika

Expertní skupina pro Ukrajinu (ESU) nabízí další odborný text, takzvaný policy brief, který se věnuje aktuálním problémům v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Ruská agrese vůči Ukrajině a evropská vesmírná politika

Evropa musí v důsledku ruské agrese na Ukrajině urychlit proces budování své strategické autonomie ve vesmíru a přeorientovat se ze spolupráce s Ruskem na jiné partnery, a to jak v oblasti technologické, tak normativní. Pro ČR se zde otevírají zajímavé příležitosti, jelikož zde sídlí nejen EUSPA, ale Česko je obecně státem s aktivním přístupem v oblasti vesmírných aktivit. Navíc má jako člen EU i Evropské vesmírné agentury (ESA) možnost ovlivňovat politiky a financování obou organizací.

Autory policy briefu jsou Bohumil Doboš a Jakub Pražák z Institutu politologických studií FSV UK.

Více informací o ESU najdete také na webu