Erasmus+ krátkodobá PhD mobilita

Erasmus+ krátkodobá PhD mobilita

 

Krátkodobé mobility PhD studentů

Aby bylo možné lépe vyhovět různorodým potřebám doktorandů v oblasti vzdělávání a odborné přípravy a zajistit rovné příležitosti, mohou doktorandi uskutečňovat krátkodobé  fyzické mobility za účelem studia či stáže v zahraničí. Nejkratší možnost výjezdu je 5 dnů, nejdéle však na 30 dnů.

Vyhláška Erasmus+ krátkodobé mobility 2024/25                

Souhlas s krátkodobou mobilitou 

Pokyny pro krátkodobé mobility

Po návratu je nutné předložit jak na Oddělení zahraničních styků (OZS), tak i do Evropské kanceláře rektorátu Univerzity Karlovy (EK RUK):

Confirmation of Erasmus+ Period - originál dokumentu na EK RUK, kopii na OZS 

Traineeship Certificate - kopie na EK RUK a OZS

Student má též povinnost vyplnit Závěrečnou zprávu.

Uznání výsledků z pobytu ERASMUS+ je v kompetenci garanta studijního oboru a studijního oddělení.

Postup při uznávání předmětů a Protokol o splnění studijních povinností v zahraničí

Erasmus+ Q&A

Odpovědi na nejčastější otázky spojené s celým administrativním procesem v rámci programu Erasmus+ naleznete v rektorátní aplikaci ViaErasmus!

Všichni studenti se na webové rozhraní dostanou po rozkliknutí odkazu výše a přihlášení se pomocí UKČO@cuni.cz (osobní číslo každého studenta).

STIPENDIA

krátkodobé mobility – pobytové náklady

Počet dnů

Finanční podpora

 1. do 14. dne aktivity   

79 EUR/den

15. do 30. dne aktivity

56 EUR/den

Stipendium lze udělit také na cestu. To znamená na jeden den před začátkem mobility a jeden den po skončení mobility.

Od akademického roku 2024/2025 je nově zavedeno stipendium na cestovní náklady:

Travel scholarships

"Vzdálenost" je stanovena jako přímá vzdálenost mezi hlavním sídlem vysílající a přijímající instituce.

Distance Calculator pro určení vzdálenosti

Toto stipendium může být ještě navýšeno o sociální stipendium 100 Eur u pobytů na 1 - 14 dní či 150 Eur u pobytů na 15 - 30dní.

Doložení cestovních nákladů:

Uznatelnými dopravními prostředky do/z přijímající zahraniční instituce jsou: vlak, autobus, kolo či sdílený automobil.

Obě cesty - tj. první cesta na mobilitu a poslední cesta zpět do ČR musí být realizována některým z výše uvedených prostředků a účastníci musí uchovávat důkazy o uskutečnění takovéto cesty (jízdenky), které po návratu předloží ke kontrole Evropské kanceláři (EK) na Rektorátu UK.

V případě možnosti „sdílený automobil“ se musí jednat o spolujízdu. Za spolujízdu není v tomto smyslu považován případ, kdy Vás na místo mobility někdo odveze a vrací se bez Vás zpět (rodina, kamarádi). Je třeba dodat originál čestného prohlášení s podpisy všech osob (adresa + datum narození), které přepravu společně sdílely a doklad, že k cestě skutečně došlo (účtenka k benzínu, dálniční poplatky aj. na obě cesty). V případě cesty na kole je nutný originál čestného prohlášení o proběhlé cestě.

Příspěvek nelze vyřizovat během a po návratu z mobility.

Po návratu z mobility zašlete kopie jízdenek a dalších dokladů na adresu Erasmus.outgoing@ruk.cuni.cz

V případě nedodržení podmínek se příspěvek vrací.

*Upozornění: Nelze dodat Confirmation of Erasmus period (potvrzení o délce pobytu) např. na dobu 1.3.2024 - 30.3.2024 spolu se zpáteční jízdenkou s datem 24.3.2024, která prokazuje, že fyzická mobilita skončila dříve.

*Elektronicky podepsaný originál:

Obecně platí, že má-li být elektronický dokument originálem musí obsahovat kvalifikovaný elektronický podpis. Více zákon č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce. Dokument je většinou ve formě pdf, jež elektronický podpis uzamkne pro další editaci.

 

Vstup do Spojeného království Velké Británie a Severního Irska

Do dubna 2025 budou všichni návštěvníci, kteří nepotřebují vízum, s výjimkou britských a irských občanů, potřebovat elektronické cestovní povolení (ETA) - digitální povolení k cestě do Spojeného království.

ETA se rozšiřuje ve dvou fázích:

  • Způsobilí neevropští občané mohou požádat o ETA předem od 27. listopadu 2024 a od 8. ledna 2025 budou potřebovat ETA pro cestu do Spojeného království.
  • Způsobilí Evropané mohou žádat od 5. března 2025 a budou potřebovat ETA pro cestu do Spojeného království od 2. dubna 2025.

Cestující mohou najít kdy budou potřebovat ETA zde: https://www.gov.uk/guidance/check-when-you-can-get-an-electronic-travel-authorisation-eta

ETA stojí 10 liber a umožňuje opakované cesty do Spojeného království až na šest měsíců v průběhu dvou let nebo do vypršení platnosti pasu - podle toho, co nastane dříve.

VEŠKERÉ INFORMACE naleznete v dokumentu ZDE.

PŘED ODJEZDEM

Při přechodu na vyšší stupeň studia si zajistěte na studijním oddělení předčasný zápis.

Garanta studijního oboru naleznete zde

Eurový účet je možné zřídit u jakékoli banky s pobočkou v České republice.

Čím dříve dodáte všechny dokumenty, tím dříve můžete podepsat účastnickou smlouvu. Účastnickou smlouvu NELZE podepisovat zpětně, tj. po návratu z mobility. V takovém případě student neobdrží stipendium. Smlouva musí být podepsána před výjezdem, případně na začátku mobility, pokud student nemá vyřízené všechny potřebné podpisy na dokumentech (typicky se týká LA).

Stipendium je vypláceno nejpozději do 30 dnů od podpisu smlouvy.


Na tomto odkaze jsou uvedeny informace o zpracování a ochraně osobních údajů na Univerzitě Karlově v návaznosti na agendu Erasmus+ (studenti).

Plná moc k uzavření Účastnické smlouvy

PO NÁVRATU

Po návratu je nutné předložit jak na Oddělení zahraničních styků (OZS), tak i do Evropské kanceláře rektorátu Univerzity Karlovy (EK RUK) následující dokumenty, tyto dokumenty po návratu z Erasmu studenti předkládají do 30 dnů od ukončení mobility:

Confirmation of Erasmus+ Period - originál dokumentu na EK RUK, kopii na OZS 

Traineeship Certificate - kopie na EK RUK a OZS nebo Hodnotící zpráva z mobility na 1 stranu A4 (stručný popis náplně mobility podepsaný přijímající institucí)

Dokumenty také může zaslat koordinátor zahraniční univerzity přímo na outgoing@fsv.cuni.cz a petra.smidova@ruk.cuni.cz

Student má též povinnost vyplnit Závěrečnou zprávu na Charles abroad zde.

Uznání výsledků z pobytu ERASMUS+ je v kompetenci garanta studijního oboru a studijního oddělení.

Postup při uznávání předmětů a Protokol o splnění studijních povinností v zahraničí

KOORDINÁTOŘI

IES     IPS   IMS      

IKSŽ   ISS

Evropská kancelář RUK

Koordinátor na Oddělení zahraničních styků: Mgr. Petr Klimša

ZKUŠENOSTI STUDENTŮ

Závěrečné zprávy studentů

Rádi bychom, abyste se podělili o zážitky ze svého  studijního pobytu Erasmu, kterého jste se zúčastnil(a). Budeme rádi, když nám pošlete pár fotek či krátké natočené video a napíšete pár řádků o tom, jak se Vám pobyt líbil a na co budete vzpomínat.

Z důvodu dodržení GDPR Vás prosíme o vyjádření souhlasu v zaslaném emailu s poskytnutými podklady se sdílením svého příspěvku na sociální sítě FSV UK (instagram FSV UK, facebook FSV UK)  a prezentace v rámci Oddělení zahraničních styků.

Příspěvky prosím zasílejte na life@fsv.cuni.cz