Úspěšný web Infomore.cz bude pokračovat dál i po ukončení projektu TA ČR

grafika projektu Infomore.cz

Úspěšný web Infomore.cz bude pokračovat dál i po ukončení projektu TA ČR

Po roce a půl byl úspěšně ukončen projekt COVID-19 infodemie, který zvítězil ve čtvrté výzvě Programu Éta Technologické agentury ČR. Web Infomore.cz, který v rámci projektu vznikl a je společným dílem Fakulty sociálních věd UK, Lékařské fakulty MU v Brně a společnosti NEWTON Media, ale bude pokračovat i nadále.

Rok a půl sledovali analytici mediální pokrytí epidemie onemocnění COVID-19 a poukazovali na dobrou i špatnou praxi v šíření informací k pandemii. Analýzy měly silný mediální ohlas a patřily po slovníku pojmů k nejnavštěvovanějším stránkám projektu.

jedné ze závěrečných zmapovaly Alice Němcová Tejkalová, Victoria Nainová a Veronika Macková z FSV UK, jakým způsobem byla již v období 17. 11. 2021 – 31. 1. 2022 na facebookových profilech odpůrců očkování propojena tato agenda s proruskou a protizápadní propagandou. „Analyzovaly jsme příspěvky ještě před vypuknutím války a překvapilo nás, jak intenzivně je ve směsi xenofobního, šovinistického a homofobního obsahu zastoupen narativ, že kdokoliv proti vakcíně je ochránce svobody a jeho největším hrdinou v tomto ohledu je Vladimir Putin,“ popisuje Němcová Tejkalová a dodává: „Úplně mimo rámec našeho chápání pak bylo, že vedle koláží se svalnatým Putinem byly neméně oslavovány citáty Karla Kryla o svobodě a hrdosti, které ale byly ve skutečnosti reakcemi na sovětskou okupaci Československa.“

Více informací najdete v tiskové zprávě.