Na FSV UK vznikla volební kalkulačka pro volby do Poslanecké sněmovny

Na FSV UK vznikla volební kalkulačka pro volby do Poslanecké sněmovny

Volební kompas, který připravila Katedra sociologie Institutu sociologických studií FSV UK ve spolupráci s nizozemskou výzkumnou společností Kieskompas a serverem iROZHLAS.cz, má pomoci voličům v rozhodování, kterou stranu volit v letošních volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Autory Volebního kompasu jsou Mgr. Tomáš Dvořák, Ph.D., a Ondřej Drobil, student sociologie. Na přípravách spolupracovali také další studenti ISS FSV UK.

Název Volební kompas odkazuje na nizozemskou výzkumnou společnost Kieskompas, jejíž metodologii tato volební kalkulačka využívá. Volební kompas obsahuje 30 výroků pokrývající důležitá témata jako ekonomika, zahraniční vztahy a postoje voličů vůči Evropské unii, životnímu prostředí, LGBT+ komunitě nebo trestnímu právu. Tato volební kalkulačka testuje, nakolik názory a přesvědčení voličů korespondují s programy jednotlivých politických stran v ČR. Současně kalkulačka ukazuje, jak blízko mají voliči k politickým stranám v rámci pravo-levého a konzervativně-progresivního spektra.

Do volební kalkulačky jsou zahrnuty programy 14 politických subjektů (stran a koalic), které ve volebních průzkumech dosahují zhruba 1,5 %.

„Princip fungování volebních kalkulaček není složitý – aplikace porovnává odpovědi potenciálních voličů s pozicemi politických stran. Pozice politických stran se určují na základě analýz volebních programů politických stran anebo na základě spolupráce s politickými stranami, které do aplikace dodají své pozice k vybraným tématům. Aplikace pak již jen propojí preference voličů s pozicemi stran a ukáže, která politická strana má k preferencím potenciálního voliče nejblíže,“ přibližují princip fungování volební kalkulačky autoři Tomáš Dvořák a Ondřej Drobil v článku pro iROZHLAS.cz. Se získanými daty pak budou dále pracovat.

Volební kompas si můžete vyzkoušet ZDE.

Na přípravě aplikace se podíleli studenti ISS FSV UK: Kamila Dzuriková, Zuzana Chudá, Daniel Iormark, Martina Jandová, Tereza Kalábová, Natálie Kalousková, Barbora Koutná, Leona Kuxová, Sára Marie Loudová, Matěj Masopust, Natálie Nováková, Eliška Novotná, Kateřina Pulcová, Matyáš Sviták, Adéla Šafářová, Mariia Tukanova.