Linda Sokačová: ČR zvládá pomoc Ukrajině skvěle, chybí ale systémovost

Podcast - Linda Sokačová

Linda Sokačová: ČR zvládá pomoc Ukrajině skvěle, chybí ale systémovost

Jak byla studia na ISS FSV? Na jakých projektech v neziskových organizacích pracovala? A jak podle ní Česká republika zvládá uprchlickou krizi z Ukrajiny?

Hostem podcastu De Facto byla ředitelka lidskoprávní organizace Amnesty International a absolventka Institutu sociologických studií Linda Sokačová.

„Ta otevřenost, se kterou jsme jako Česká republika přistoupili k uprchlíkům, je opravdu skvělá a zaslouží si to pochvalu. Nicméně v tom chybí systémovost, takže Česká republika staví na tom, že umožňujeme ukrajinským uprchlíkům práci, mají poměrně dobré podmínky, nejsou omezováni. Ale na druhou stranu musí řadu těch věcí zvládat sami, bez podpory. Příliš nepočítáme s tím, že u nás budou třeba lidé, kteří jsou traumatizovaní válkou. Chybí větší propojenost s podporou, s podpůrnými službami, větší podpora neziskových organizací. A samostatnou kapitolou je podpora romských ukrajinských uprchlíků. Tady to v současné době opravdu vypadá, že dochází k systémovým selháním a projevuje se i rasismus,“ říká o uprchlické vlně z Ukrajiny Linda Sokačová.

Poslechnout si na Spotify, Apple Podcasts nebo Google Podcasts

Poslechnout si celý rozhovor na webu

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.