Lenka Kabrhelová: Ruské novináře obdivuji, obzvlášť ty v regionech
Lenka Kabrhelová: Ruské novináře obdivuji, obzvlášť ty v regionech
Jak vzpomíná na dobu, kdy byla zahraniční zpravodajkou v Rusku a USA? Co ji přimělo k odchodu z Vinohradské 12? A jaké plány má se svým novým podcastem 5:59?
Hostem podcastu De Facto byla Lenka Kabrhelová, novinářka a absolventka Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na FSV UK.
„Mě by to strašně zajímalo, podívat se do Ruska jako novinářka. Protože to začíná být tak, že kvůli bezpečnostním ohledům, kvůli zákonům, které začaly v Rusku platit, která de facto mohou kriminalizovat to, když nesledujete oficiální vládní linii v tom, jak o tom konfliktu mluvíte, tak ten zákon vyhání ze země novináře, a to jak ty ruské, tak i ty zahraniční. Začíná to být tak, že se přestáváte dozvídat, co se přesně v té zemi děje. Ztratíte kontakt, nemáte možnost se s lidmi bavit, spousta lidí bude mít strach se s vámi bavit.(...) Já ruské novináře obdivuji. Za to, co obzvlášť v regionech byli schopni zvládnout - nátlak ze strany úřadů, často to byli i vlivní podnikatelé, nějaké propletené ekonomicko-politické síly. A oni tváří v tvář tomu nátlaku, který byl často i fyzický, docházelo i k násilným útokům na novináře, tak dokázali tomu čelit a dál psali. To bylo inspirativní a klobouk dolů,“ říká o profesi novinářů v Rusku Lenka Kabrhelová.
Poslechnout si na Spotify, Apple Podcasts, nebo Google Podcasts.
Poslechnout si celý rozhovor na webu
De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.