Kateřina Cidlinská (ISS FSV UK): Česká věda je androcentrická

Kateřina Cidlinská: Česká věda je androcentrická (iForum), iss fsv uk

Kateřina Cidlinská (ISS FSV UK): Česká věda je androcentrická

Kateřina Cidlinská, doktorandka na Katedře sociologie ISS FSV UK a předsedkyně České asociace doktorandek a doktorandů, se dlouhodobě věnuje studiu vědeckého prostředí a ustavování vědecké kariéry se specifickým zaměřením na profesní identitu osob, které opustily akademickou dráhu. Zejména pak žen, které v České republice už od začátku akademické dráhy provázejí nerovně nastavené příležitosti a rozdílný systém podpory.

„Rozdíl mezi ženami a muži v šancích na úspěšný rozjezd vědecké dráhy je dobře vidět na datech o dlouhodobé zahraniční mobilitě. Na delší pobyty vyjíždějí s celými rodinami mnohem častěji pánové, jejich partnerky se vzdávají, alespoň dočasně, budování vlastní kariéry a v zahraničí je podporují – starají se o děti. Naopak mužů, kteří vyjedou podporovat kariéru své ženy a jsou kvůli její práci několik let v domácnosti, je poskrovnu. Ženy tak častěji vyjíždějí spíše na kratší stáže, případně na delší ještě jako bezdětné během doktorátu,“ říká v rozhovoru pro online časopis Univerzity Karlovy.

Rozhovor s Kateřinou Cidlinskou najdete na iForum.cz