Jan Halada získal Cenu Miroslava Ivanova

Jan Halada

Jan Halada získal Cenu Miroslava Ivanova

Jan Halada je autorem či spoluautorem asi čtyřiceti knih a velkého množstí článků v českých periodikách. Mimo to je i držitelem několika cen. V roce 2012 získal Cenu Miroslava Ivanova za celoživotní dílo a v roce 2013 obdržel slovenskou Cenu V. Zamarovského za literaturu faktu.

Nyní obrdžel Cenu Miroslava Ivanova v kategorii Literární vědy a uměnovědy za publikaci Albatros: 70 let na křídlech dětské literatury. Tato cena je udělována od roku 2001 autorům nejzdařilejších publikací z oblasti literatury faktu.

Slova držitele Jana Halady:

"Jak se autor dostane k tématu, jenž pak převtělí do knihy a ona opravdu vyjde? Nemusí to být přímo záměr, často se jedná o inspiraci či přímo náhodu. Na počátku 90. let, když jsem po působení především v nakladatelství Mladá fronta nastoupil na Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy a přednášel tam také historii nakladatelského podnikání, setkal jsem se hned s několika diplomkami o SNDK a Albatrosu. Materiálu měli studenti dost, ale až později jsem si uvědomil, že doposud neexistuje nějaká komplexní práce o historii tak významného a trvale ukotveného nakladatelství v několika generacích čtenářů. To už se blížilo výročí, a proto jsem se do toho pustil, abych zjistil, že i když to přednáším, jak málo toho vím a jak mohu mít zkreslené představy, třeba o počátcích 50. let, kdy právě zde v nejtěžších dobách se rodí nakladatelský příběh, jenž nás pak všechny provází jako pevná entita a potřeba našich životů."