Anna Marie Pospíšilová: Je důležité být vnímaví sami k sobě, stres zvládáme každý jinak

Anna Marie Pospíšilová

Cítíte, že je toho na vás někdy moc? Nevíte, jak řešit vypjaté situace? Nebo chcete zjistit, jak se preventivně starat o svoje duševní zdraví?

Právě pro vás je speciální epizoda podcastu De Facto s psycholožkou Annou Marií Pospíšilovou, která studentům i zaměstnancům FSV UK nabízí podpůrnou psychologickou pomoc a poradenství.

„Většinou studenti ve chvíli, kdy mají zkouškové, dramaticky mění svůj režim - studují nebo pracují většinu dní a často na úkor spánku. Nedostatečný nebo nekvalitní spánek je jeden z hlavních faktorů, který přispívá k tomu, že duševní zdraví začne chátrat a má to spoustu negativních vlivů - je náročnější se soustředit, pamatovat si věci, je tu větší náchylnost k emočním výkyvům a k nemocem. A netýká se to jenom spánku, ale odpočinku obecně. Základní doporučení za mě by bylo jednak nepodceňovat spánek a taky si udělat studijní plán, do kterého je důležité zanést aktivní odpočinek, kdy se student soustředí na aktivitu, která nesouvisí se studiem, ideálně ani s telefonem nebo notebookem,“ radí Anna Marie Pospíšilová.

Poslechnout si na SpotifyApple Podcasts, nebo Google Podcasts

Poslechnout si celý rozhovor na webu

FSV UK nabízí možnost konzultací formou podpůrných terapií a psychologického poradenství - bezplatnou konzultaci si můžete dohodnout i v případě, že váháte, zda je vhodné se s vašimi potížemi obracet na odborníky. Zjistíte, zda vám forma terapie bude vyhovovat, případně můžete dostat doporučení na další služby. Maximální počet sezení hrazených FSV UK je 5 sezení.

Pomoc v krizi - okamžitá psychologická a psychiatrická pomoc bez nutnosti objednání se.

Krizová centra v České republice - krizová centra jsou určena pro pomoc lidem, kteří se ocitli v situaci, které nejsou momentálně schopni zvládnout sami. Péče je krátkodobá, nenahrazuje se tím systematická ambulantní psychoterapeutická ani psychiatrická péče.