Alexandr Kasal: Sebevražda nepřichází jako blesk z čistého nebe

Alexandr Kasal: Sebevražda nepřichází jako blesk z čistého nebe

Čím je zapříčiněný nárůst sebevražd v posledním roce? Jak česká společnost přistupuje k psychickým problémům? A kde hledat případnou pomoc? 

V podcastu De Facto si s námi povídal Alexandr Kasal, absolvent Institutu sociologických studií FSV UK, který momentálně působí jako výzkumný pracovník v Národním ústavu duševního zdraví, kde je vedoucím skupiny výzkum a prevence sebevražd. 

„Panuje mylné přesvědčení, že sebevražda přichází jako blesk z čistého nebe, v reakci třeba na to, že se někomu rozpadl vztah nebo byl vyhozen z práce. To spíš může být ten finální spouštěč, nikoliv tou samotnou příčinou(...). Obecně varovným příznakem je odklon od dlouhodobého průměru. Takže máme spíš šanci zachytit to u někoho, kdo nám je blízký, koho dobře známe, o kom víme, jak se chová, co dělá, jaké jsou jeho koníčky. Rád bych vyvrátil běžný mýtus, že když někdo o sebevraždě mluví, tak ji rozhodně neplánuje. Skutečně to tak není, pokud ten člověk o tom mluví, tak je na místě zpozornět, zkusit se zeptat, co se děje a samozřejmě ideálně i pomoct nasměřovat na odbornou pomoc,“ říká v rozhovoru Saša Kasal.

Poslechnout si na SpotifyApple Podcasts, nebo Google Podcasts

Poslechnout si celý rozhovor na webu

Na 10. října připadá Mezinárodní den duševního zdraví, do kterého se zapojí i Fakulta sociálních věd! Program bude probíhat dopoledne v Areálu Jinonice a odpoledne v budově na Hollaru. Vítáni jsou všichni studenti i zaměstnanci. Událost připravila Pracovní skupina pro well-being FSV UK. Více informací najdete zde.

FSV UK nabízí možnost konzultací formou podpůrných terapií a psychologického poradenství - bezplatnou konzultaci si můžete dohodnout i v případě, že váháte, zda je vhodné se s vašimi potížemi obracet na odborníky. Zjistíte, zda vám forma terapie bude vyhovovat, případně můžete dostat doporučení na další služby. Maximální počet sezení hrazených FSV UK je 5 sezení.

Pomoc v krizi - okamžitá psychologická a psychiatrická pomoc bez nutnosti objednání se.

Krizová centra v České republice - krizová centra jsou určena pro pomoc lidem, kteří se ocitli v situaci, které nejsou momentálně schopni zvládnout sami. Péče je krátkodobá, nenahrazuje se tím systematická ambulantní psychoterapeutická ani psychiatrická péče.