Natoč svobodu 7. 11. 2019

U příležitosti oslav 30. výročí pádu komunismu uspořádalo Centrum jazykové přípravy soutěžní přehlídku filmů vytvořených studenty středních škol. Přestože se do soutěže přihlásilo 14 tříčlenných týmů, film do zdárného konce dovedlo jen sedm statečných v následujícím složení:

Gymnázium Teplice týmy 1 – 3 (filmy v angličtině)
Alena Tykvová, Natálie Schindlerová, Filip Kondr
Hana Dusbabová, Adéla Fišerová, Jasmína Salahová
Anna Benešová, Barbora Houdová, Matěj Sloup

Česko-anglické gymnázium, České Budějovice, tým GridTech (film v angličtině)
Viktor Lavička, Vsevolod Potapov, Martin Rozboud

Gymnázium Jana Nerudy, Praha 1, tým Rakeťáci (film v angličtině)
Kateřina Čiháková, Viktorie Poslušná

Gymnázium Nad Štolou, Praha 7, tým Les Defénseurs (film ve francouzštině)
Veronika Antonová, Markéta Prošková, Anna Turnerová

Anglické gymnázium, Praha 9 (film v angličtině)
Anna Bártová, Adam Hanus, Yelisey Kazakevich

Dopolední program moderovali Kamila Panešová (lektorka CJP)  a Tomáš Pacovský (student IKSŽ).

Program byl zahájený debatou o vnímání svobody s hosty, kteří pocházejí z jiných zemí, ale dlouhodobě žijí v České republice. Pozvání přijali Anne-Marie Páleníčková (historička), Petra Varady (lektorka angličtiny) a Colin Glover (jednatel společnosti Stavební interiérové systémy). Poté byly promítnuty soutěžní snímky a následovalo hlasování obecenstva o nejlepší film.

Cenu publika si odnesli studenti Anglického gymnázia. Cenu odborné poroty (ve složení dokumentarista Zdeněk Chaloupka, jazykářky Veronika Mistrová a Dagmar Štěpánková) získaly studentky z Gymnázia Nad Štolou.

Odpoledne studenti strávili v Rozhlasové a televizní laboratoři a se studenty z naší fakulty, kteří v rámci platformy studentských spolků a organizací Stužák připravili workshop Feel the (hi)story - 17. 11. 1989.

Všichni účastníci dostali zpětnou vazbu na své filmy, jak po filmové, tak po jazykové stránce. Obecný úvod Zdeňka Chaloupky k filmům naleznete zde.

Tady si můžete prohlédnout fotografie z akce a výběr ze soutěžních filmů (některé není možné kvůli autorským právům zveřejnit). Více informací o akci na FB CJP.

Napsali o nás:  Gymnázium Nad Štolou, Gymnázium Teplice.

Autorky fotografií: Anna Mikolandová (IKSŽ) a Lucie Poslušná (CJP)
Autor loga Natoč svobodu: Filip Čejka