Výzkum docenta Michala Plačka pomáhá v Česku vytvářet kvalitnější veřejné politiky v oblasti udržitelnosti
Výzkum docenta Michala Plačka pomáhá v Česku vytvářet kvalitnější veřejné politiky v oblasti udržitelnosti
Docent Michal Plaček z Katedry veřejné a sociální politiky Institutu sociologických studií FSV UK spolupracoval s Ministerstvem pro místní rozvoj při tvorbě kapitoly Národní strategie veřejného zadávání. Pro tyto účely působil jako vedoucí výzkumu, který proběhl v druhé polovině loňského roku. Jako podpůrní výzkumní aktéři se zapojili odborníci z Arizona State University a Sustainable Purchasing Research Initiave (SPRI) ve Spojených státech. Propojení výzkumného týmu FSV UK a SPRI se zástupci ministerstva zajistilo Centrum pro přenos poznatků a technologií UK.
Při zpracovávání Národní strategie veřejného zadávání chyběly informace, které by podrobněji mapovaly veřejné zadávání na úrovni obcí. V České republice je přibližně 6 250 obcí, přičemž většina z nich má méně než 1 000 obyvatel. A právě o reálných problémech těchto veřejných zadavatelů při sociálně a environmentálně odpovědném zadávání nemělo Ministerstvo pro místní rozvoj detailní informace.
Podle aktuálních studií vzniká v důsledku realizací veřejných zakázek více než 40 procent světových emisí CO2. Objem udržitelných zakázek se dle dostupných dat v ČR pohybuje okolo 1 až 2 procent z celkového objemu všech zakázek. Jedná se komplexní problém, který nespočívá pouze v preferenci nejnižší ceny – problémem může být rovněž nedostatečná administrativní kapacita zadavatelů, nedostatek informací nebo administrativní náročnost. Projekt vedený doc. Plačkem mapoval chování zástupců obcí jako veřejných zadavatelů a jejich motivace a potřeby v otázce sociálně a environmentálně odpovědného zadávání.
Vědci vytvořili na základě spolupráce výzkum s 303 respondenty, bylo zodpovězeno celkem 37 otázek. Po jeho ukončení doc. Plaček ministerstvu poskytl osobní konzultace, vyjádření se ke strategii a referenční data ze zahraničí.
Díky této spolupráci byla následně vytvořena v rámci Národní strategie veřejného zadávání kapitola o sociálně a environmentálně odpovědném zadávání, která se opírá o národní i mezinárodní data a odbornou literaturu. Strategie má tak větší šanci na reálné uplatnění a zapojení sociálně-environmentálního aspektu do veřejného zadávání, což může pomoci zmírňování změny klimatu.
„Dílčí informace, které mělo MMR k dispozici, se díky výzkumu potvrdily a konzultace pomohly lépe definovat některé pojmy. To znamená, že Strategie je díky tomu přesnější, srozumitelnější a opřená o reálná data z reálného života,“ komentovala výzkum Monika Dobrovodská z Ministerstva pro místní rozvoj.