Studenti žurnalistiky v soutěži Novinářská cena za rok 2021

plakát Novinářská cena

Studenti žurnalistiky v soutěži Novinářská cena za rok 2021

V 12. ročníku Novinářské ceny 2021 uspěli dva studenti z IKSŽ FSV UK Adéla Černá a Jan Louženský s článkem „Tady máte klíče, v sedm buďte doma.“ Otevřená věznice nechce, aby se lidé znovu vraceli za mříže, který napsali pro web Hlídací pes. 

V kategorii Solutions Journalism - žurnalistiku zaměřenou na řešení, se z více než 50 nominovaných dostali do nejužšího výběru top tří článků.

„Bylo pro mě až trochu neuvěřitelné, že porota náš výsledný článek ocenila nominací, toho si nesmírně vážím. Jsem ráda, že jsem se díky fakultě dostala k Solutions Journalism a měla prostor s Honzou psát o tématu otevřených věznic. Na samotném předávání pak bylo velmi zajímavé poznat mnohé novináře,“ říká o ocenění jedna z autorek textu Adéla Černá. 

Oceněný článek vznikl v rámci předmětu vyučovaného na IKSŽ FSV UK. „Předmět Solutions Journalism jsem si u paní doktorky Mackové zapsal tak trochu náhodou. A nakonec z toho vzešla nominace na Novinářskou cenu a téma mé bakalářské práce. První ‚finální‘ verzi článku jsme s Adélou dokončili ještě jako studenti prvního ročníku, pak následovalo období odmítnutí textu od třech oslovených médií. Nakonec jsme byli propojeni díky Transitions s webem Hlídacípes.org, kde nám po úpravách textu vyšli s publikováním vstříc. Věřím, že nominace je pro nás oba neskutečná motivace v novinařině pokračovat dál,“ doplnil Jan Louženský.  

Studentům moc gratulujeme.

Úvodní foto: Nadace OSF