Roman Horváth: Pro vývoj české měny jsou důležité globální trendy

Roman Horváth a Alice Němcová Tejkalová

Roman Horváth: Pro vývoj české měny jsou důležité globální trendy

Jaké to je být ekonomem v době krizí? Dá se prognózovat, jaká bude do budoucna finanční situace? Jací jsou jeho studenti? A podědil vztah k ekonomii po svém otci?

Poslechněte si epizodu podcastu De Facto s Romanem Horváthem z Institutu ekonomických studií na FSV UK, odborníkem na měnovou politiku, politickou ekonomii a finanční instituce. 

„Je vysoké geopolitické napětí, s tím jsou spojené nákladové šoky. To znamená vyšší ceny energií, které se přelévají do poptávkových šoků, na které už centrální banka chce reagovat. Záleží to na centrální bance, záleží to na vládě. Zdůraznil bych, že důležitá je ta mezinárodní dimenze. My jsme Česká národní banka a česká ekonomika, ale my jsme malá a otevřená ekonomika. A je velmi složité udržovat měnovou politiku nastavenou výrazně odlišně od zbytku Evropy nebo od světa,“ říká o aktuálním vývoji české měny Roman Horváth.

Poslechnout si na Spotify, Apple Podcasts, nebo Google Podcasts 

Poslechnout si celý rozhovor na webu

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.