Přednáškový festival o otevřené vědě

Open Access Week je mezinárodní propagační událost, která má za cíl zviditelnit myšlenku otevřeného přístupu napříč akademickou komunitou. 15. ročník Týdne otevřeného přístupu se uskuteční ve dnech 24. - 30. října 2022.

U příležitosti letošního ročníku připravilo Centrum pro podporu open science UK jednodenní Open Science Fest. Akce se koná 25. října 2022 v prostorách Kampusu Hybernská s následujícím programem:

open access week

Workshop Data Stewardship Wizard: Nástroj pro tvorbu data management plánů

• Chcete mít svá výzkumná data dobře popsaná a mít v nich pořádek? Požaduje po vás poskytovatel financí data management plán? Pak je tento workshop právě pro vás! Během workshopu se seznámíte s nástrojem Data Stewardship Wizard pro tvorbu dat management plánů, zjistíte, jak nástroj využívat při práci ve větším výzkumném týmu, jak vám pomůže naplňovat principy FAIR při správě dat a splnit podmínky poskytovatelů financí. V rámci workshopu budete mít také možnost si práci s nástrojem prakticky vyzkoušet. Z důvodu omezené kapacity je nutná registrace ve Vzdělávacím systému UK.
  • Přednášející: Ing. Marek Suchánek, ČVUT

Občanská věda: Mapování a ochrana druhů v ČR

• Přednáška se dotkne nejen tématu občanské vědy obecně, ale zaměří se především na ochranářskou biologii a potřebu a využití dat o výskytu druhů v ochraně přírody. Přednášející budou sdílet své cenné zkušenosti s veřejností jakožto zdrojem dat pro ochranu přírody a uvedou české příklady cest k veřejnému sběru dat (BIoLib, BioLog, City nature Challenge, iNaturalist, Národní muzeum a další projekty). Dále srovnají možnosti sběru dat, např. efekt, cílové skupiny, výhody, nevýhody.
  • Přednášející
    • Mgr. Karel Chobot, Ph.D., Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
    • Mgr. Dominik Vondráček, Ph.D., Národní muzeum

Green open access: Představení univerzitního repozitáře publikační činnosti

• Zelená cesta open access (tzv.autoarchivace) je nadstavbou k tradičnímu způsobu publikování prostřednictvím vědeckých časopisů. Autor dál publikuje své články v časopisech s přístupem založeným na předplatném nebo v otevřených časopisech, ale zároveň plné texty ukládá a zpřístupňuje v otevřeném digitálním repozitáři. V září tohoto roku byl oficiálně spuštěn univerzitní repozitář publikační činnosti UK a rádi bychom ho při příležitosti OS Festu představili.
  • Přednášející: Mgr. Valentýna Drtinová, Univerzita Karlova

Transfer technologií a Open Science: Rivalové nebo kamarádi?

• Přednáška se zaměří na představení kontextu Transferu technologií a Open Science a popíše základní synergie a možné problémy. Klíčovým prvek bude následná panelová diskuse zástupců transferových a open science pracovišť obou univerzit a sdílení praxe.
  • Přednášející
    • Mgr. Ondřej Woznica, Masarykova univerzita