Pořádání globální konference i 15letá práce na monografii. Historička z IMS odhaluje svou akademickou cestu

Prof. Kateřina Králová z Institutu mezinárodních studií FSV UK je původně vystudovanou germanistkou a politoložkou, disciplinárně se ale považuje za historičku. V oboru moderní dějiny získala v loňském roce profesuru. Ve své výzkumné práci se zabývá dějinami 20. století, zvláště s ohledem na události druhé světové války.

Za klíčovou součást své akademické cesty považuje své zahraniční výzkumné pobyty, kterých v průběhu let absolvovala celou řadu. Pro mě je to vždycky jako roztáhnout křídla, rozletět se a pak se zase vrátit zpátky. Každý to vidí jinak, ale podle mě je důležité setřást ze sebe strach a zkusit to, zdůrazňuje v rozhovoru.

Do zahraničí se vydala i v posledních několika letech při dopisování poslední knihy, kdy se začala rozhodovat, kam povedou její další kroky co do výzkumu. Nejdříve strávila jeden rok na Wiesenthalově institutu ve Vídni, na něj navázala stipendiem na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Zatímco první pobyt byl spíše o studiu holocaustu, druhé stipendium bylo zejména o teritoriálních studiích a opět o jihovýchodní Evropě, kterou jsem začala hodně propojovat i s perspektivou středovýchodní Evropy. A opět tomu nahrály události kolem nás  plná ruská invaze na Ukrajinu mě zastihla přesně v Berlíně, kdy jsem začala přemýšlet o věcech zase trochu jinak, uvádí.

Celý rozhovor s výzkumnicí si můžete přečíst na webové stránce o vědě na FSV UK.