Nové vědecké projekty na FSV UK

ilustrační obrázek počítač a data

Nové vědecké projekty na FSV UK

Fakulta sociálních věd UK má dva nově přijaté evropské projekty. V novém rámcovém programu Evropské komise Horizont Evropa uspěl projekt Demo-Trans doc. Petra Janského z Institutu ekonomických studií a projekt AUTHLIB dr. Petry Guasti z Institutu politologických studií.

  • AUTHLIB - Neo-authoritarianism in Europe and the liberal democratic response  
  • Hlavní řešitelka na FSV UK: dr. Petra Guasti, IPS

AUTHLIB je multidisciplinární projekt, jehož cílem je prozkoumat různé neoautoritářské, neliberální ideologie v Evropě, jejich sociální, psychologické a historické příčiny, jejich organizační pozadí a jejich politické důsledky. Cílem studie je zachytit dynamiku ideologických změn v Evropské unii jako celku, výzkum se ale zaměří zejména na Polsko, Francii, Itálii, Maďarsko, Česko, Spojené království a Rakousko.

  • Demo-Trans - The Interchange Between Democratic Institutions and the Globalisation of the Economy
  • Hlavní řešitel na FSV UK: doc Petr Janský, IES

DemoTrans je spojením multidisciplinárního konsorcia šesti zkušených a předních výzkumných skupin ze čtyř evropských výzkumných univerzit a nevládní organizace se silnými zkušenostmi. V návaznosti na své rozsáhlé odborné znalosti vyvine DemoTrans nový teoretický a empirický akademický výzkum zaměřený na robustní doporučení, která mají za cíl oživit demokratickou správu věcí veřejných.