Karel Svoboda: Když Putin vydá zprávu, tak už ani nesleduju, co říká, ale proč to říká

Karel Svoboda a Alice Němcová Tejkalová

Jaké to je věnovat se v aktuální době Rusku? Jak bojuje proti dezinformační scéně, které na něj někdy útočí? A mají akademici přispívat do veřejné debaty mediálními výstupy?

Hostem podcastu De Facto byl rusista a politolog z Institutu mezinárodních studií FSV UK Karel Svoboda.

„Samozřejmě, že se zabýváme tím, jakým způsobem průzkumy veřejného mínění z Ruska interpretovat, protože tam je autoritativní prostředí. Představte si, že jdete po ulici a někdo se vás zeptá, co si myslíte o Vladimiru Putinovi. Osobně bych taky říkal, že ho miluju. Dokonce i odpověď „nevím,“ bych hodně zvažoval. My hodně bojujeme s tím, čemu vlastně věřit, jakým číslům věřit a jak je interpretovat, abychom dostali reálný obrázek. A takhle to funguje prostě se vším. Když Putin nebo Lavrov vydá zprávu, tak já už ani nesleduju, co říká, ale proč to říká? Proč to vydal zrovna v tuhle chvíli, co tím sleduje. Ten samotný obsah není až zas tak důležitý,“ říká v rozhovoru Karel Svoboda.

Poslechnout si na SpotifyApple Podcasts, nebo Google Podcasts

Poslechnout si celý rozhovor na webu

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.