Jakub Seidler: Hlavním ekonom všude znamená něco jiného. V bankách jde o odbornost, v jiných institucích je to marketingová pozice

Jakub Seidler a Daniela Tollingerová

Na Fakultě sociálních věd UK absolvoval bakalářské, magisterské i doktorské studium. Už v rámci studií získal řadu ocenění - například pro Mladého ekonoma roku 2006 nebo pochvaly děkana za závěrečné práce.

Pozvání do podcastu De Facto přijal hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

„Každá instituce pozici hlavního ekonoma pojímá jinak. V případě bank je to odborná pozice, která se dívá na konkrétní ekonomické záležitosti a snaží se radit nejen interně v bance, ale i klientům. A pak jsou tu další instituce, které to používají spíše marketingově. Dají někomu pozici hlavní ekonom, hlavní analytik a pak je tu snaha dostat jméno té dané instituce do médií. A to je něco, co já nepovažuji za dobrý směr. Pokud je ekonom v médiích, tak to beru jako příjemný bonus, ale je to vedlejší produkt toho, že někdo analyzuje detailně nějakou věc a je v ní expert. V situaci, kdy se z toho stane hlavní účel té pozice, tak je to PR mluvící hlava a takového člověka bych ani nenazýval hlavním ekonomem, ale spíš komentátor. Protože tam potom ti lidé komentují tak širokou škálu témat, ve které nemůžou být experti,“ říká Jakub Seidler v podcastu.

Poslechnout si na SpotifyApple Podcasts, nebo Google Podcasts

Poslechnout si celý rozhovor na webu

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.