Eva Hejzlarová: Domácí porody jsou nejvýraznější zdravotnické téma, které hýbe českou společností

host Eva Hejzlarová a moderátorka Klára Hyláková

Eva Hejzlarová: Domácí porody jsou nejvýraznější zdravotnické téma, které hýbe českou společností

Jsou domácí porody pro českou společnost kontroverzním tématem? Které ženy nejčastěji volí možnost porodu v domácím prostředí? A jak se studenti i vyučující podle ní vypořádali s pandemií koronaviru?

Pozvání do podcastu De Facto přijala Eva Hejzlarová z Katedry veřejné a sociální politiky z Institutu sociologických studií.

„U nás je velká tendence domácí porody kriminalizovat, dostat je ze sféry toho, co je možné, a v maximální možné míře je omezit. V tomhle je asi Česko hodně výjimečné.(...) Lékařská veřejnost se k tomu staví velmi negativně. Účastnila jsem se i pozorovatelsky konferencí, kde třeba jen jedna ze sekcí se věnovala domácímu porodu a ta byla navíc vyloženě výsměšná. Veškeré ty příspěvky směřovaly k upevnění názoru, že my doktoři máme tu expertizu. A kdokoli by si přál cokoli jiného, tak to jsou ty hloupé lesany, které chtějí rodit pod smrčkem, dělat si z placenty koktejl, případně homeopatika,“ říká v rozhovoru Eva Hejzlarová. 

Poslechnout si na SpotifyApple Podcasts, nebo Google Podcasts

Poslechnout si celý rozhovor na webu

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.