Barbara Pertold-Gebicka: Ženám v Česku začíná kariéra po rodičovské dovolené znovu

Jak vnímá současnou ekonomickou situaci v Česku? Jak se změnila struktura trhu práce po koronavirové krizi? Jak se staví k omezení maximální doby rodičovské dovolené?

Pozvání do podcastu přijala Barbara Pertold-Gebicka, vyučující na Institutu ekonomických studií FSV UK.

„Ženy stráví doma na rodičovské dovolené dlouhou dobu. Většinou je to více než 3-4 roky, protože většina žen má více než 1 dítě. Po několika letech (6-7) se vrátí do práce a de facto začínají znovu.(...) Poznatky ze Spojených států amerických nebo západoevropských zemí ukazují, že čím později měly ženy dítě, tím je to pro jejich kariéru lepší.(...) Kdežto v České republice to vypadá naopak. Vypadá to, že čím dříve měla žena dítě, tím lepší je to pro její budoucí výdělky. A to je proto, že po dítěti začíná kariéra znovu. Že tam není návaznost. A to je kvůli té dlouhé přestávce. Takže z pohledu kariérní návaznosti, z pohledu využívání toho, co se žena naučila dříve ve škole či zaměstnání, které měla před dítětem, bylo by dobré, kdyby měla kontakt se zaměstnáním i v čase, kdy má malé děti,“ říká v rozhovoru Barbara Pertold-Gebicka.

Poslechnout si na SpotifyApple Podcasts, nebo Google Podcasts

Poslechnout si celý rozhovor na webu

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.