Ostatní možnosti

Ostatní možnosti

Pokud chcete absolvovat studijní pobyt na zahraničních univerzitách nebo jiných vzdělávacích institucích mimo tradiční mobilitní programy Univerzity Karlovy, můžete využít řady dalších programů jejichž aktuální nabídku najdete na těchto stránkách.

Jedná se o pobyty organizované zahraničními univerzitami a vědeckými institucemi, vzdělávacími nadacemi, institucemi navázanými na velvyslanectví dané země, neziskovými vládními organizacemi atd. Tyto nabídky jsou buď částečně nebo zcela financovány pořádající zahraniční institucí, případně si je hradí zájemci sami.

Universität Hamburg - Intercultural training

The English edition of PIASTA’s Transcultural Awareness workshop has gone global! We’ve seized the opportunity of virtual exchange to talk about transculturality and communication across borders and with students from universities worldwide. No matter where you study or what subject – join us and enrich this conversation with your individual perspectives and viewpoints. Let’s learn together and let’s learn from each other!

 

What will you need to join?

•            A stable internet connection (not from a smartphone, preferably)

•            Willingness to participate with your camera turned on

•            Strong English skills for active participation in discussions

 

28. & 29. June 2024, Fri & Sat 12:00-17:30 local time Hamburg (CET): Let’s Talk about Racism! Anti-Racism and Decolonization – Virtual Training for Students at Universität Hamburg and Its Partner Universities Worldwide (in English language, together with German and international students).

 

To apply for the training, students must register on our website. In this document, you will find instructions for registration.

Fulbright Foreign Language Teaching Assistant Program (FLTA)

FLTA UKRAINE

Simon Fraser University - Studijní výjezd LS 2024/25 v rámci meziuniverzitních dohod

pic

Podmínky výběrového řízení jsou k dispozici zde a zde

Online kurz Trancultural Awareness Workshop, University Hamburk

Partnerská Univerzita Hamburk nabízí naším studentům online kurz Transcultural Awareness workshop. 

The English edition of PIASTA’s Transcultural Awareness workshop has gone global! We’ve seized the opportunity of virtual exchange to talk about transculturality and communication across borders and with students from universities worldwide. No matter where you study or what subject – join us and enrich this conversation with your individual perspectives and viewpoints. Let’s learn together and let’s learn from each other!

What will you need to join?

•            A stable internet connection (not from a smartphone, preferably)

•            Willingness to participate with your camera turned on

•            Strong English skills for active participation in discussions

 1. 26. & 27. April 2024, Fri & Sat 12:00-17:30 local time Hamburg (CET): Transcultural Awareness Training – Virtual Training for Students at Universität Hamburg and Its Partner Universities Worldwide (in English language, together with German and international students).

 The training is free of charge and students will receive a certificate afterwards. The Zoom links will be sent to all registered participants on the day of the events by e-mail. Our trainers accept up to 20 students in each training, 10 places are reserved for students from partner universities. Please note that the courses take place at German local time. Registrations will be accepted on “first come, first served” basis.

To apply for the training, students must register on University of Hamburg website. See the instructions for registration here

9. ročník Mezinárodní soutěže pro mladé vědce a inovátory - Falling Walls Lab Czech Republic 2024

již v úterý 23.4.2024 10-12:30 hod. se koná infoakce o Falling Walls Lab ČR 2024.

Připojit se můžete online, možné je přijít i osobně!

Více informací o infoakci a přihlášení na Falling Walls 2024 - Meeting with the finalists | CEITEC - výzkumné centrum

Hosty budou i dvě vítězky soutěže Michaela Vojníková a Stanislava Bezdíček Králová. Těšíme se na Vás!

Setkání s vítězkami Falling Walls Lab Czech Republic - DAAD Česká republika

Falling Walls Lab

12. září 2024 se v prostorách Národní technické knihovny uskuteční již 9. ročník mezinárodní soutěže Falling Walls Lab Czech Republic, jejímž cílem je dát dohromady budoucí generaci skvělých vědců a inovátorů a přijít s dechberoucí myšlenkou - vědeckým projektem, byznys plánem nebo sociální iniciativou, která zboří všechny zdi a bariéry.

Prezentace soutěžících probíhá v anglickém jazyce ve formátu tzv. „pitch-talku“, který je dlouhý maximálně tři minuty. Nezáleží, zda se jedná o téma výpočetní techniky nebo medicíny, ekonomie nebo strojního inženýrství, filosofie, robotiky, chemie, umění nebo zemědělství - soutěž je otevřená každému, kdo je o svém nápadu přesvědčen a dokáže o něm přesvědčit i ostatní. Vítáni jsou studenti všech stupňů, dokonce i Ph.D. a postdoc.

LETNÍ ŠKOLA - Kyungpook National University, Korea

Partnerská univerzita Kyungpook National University v Koreji nabízí studentům FSV UK účast na letní škole korejštiny a korejské kultury.

Kyungpook National University, Korea

Důležité termíny:

Zájemci se mohou hlásit na studyabroad@fsv.cuni.cz do 25. 4. 2024.

Podrobnější informace k letní škole naleznete zde.

Letní škola Health Economics, Univerzita v Hamburku

Naše partnerská Univerzita v Hamburku nabízí studentům UK celkem 3 stipendijní místa na letní škole Health Economics, která proběhne 15. - 26. 7. 2024.

Podrobnější informace a požadavky pro uchazeče této LŠ naleznete zde:

https://www.uni-hamburg.de/en/internationales/aktivitaeten/summer-school/health-economics.html

https://www.uni-hamburg.de/en/internationales/aktivitaeten/summer-school/application.html

3 vybraným studentům bude nadací Schnabel Stiftung uhrazen účastnický poplatek na LŠ (1250 EUR) + mohou získat i pobytové stipendium - příspěvek na ubytování + stravné (ve výši 500 EUR).

 Podklady k žádosti o stipendium na LŠ pro studenty:

 • strukturovaný životopis v AJ
 • motivační dopis v AJ
 • studijní průměr
 • potvrzení o přijetí na LŠ - Health Economics - 15. – 26. 7. 2024.

Studenti se mohou na LŠ Health Economics přihlásit do 30. 4. 2024 přímo prostřednictvím webových stránek Universität Hamburg. Zároveň je potřeba nejpozději do 13. 5. 2024  o své nominaci informovat zahraniční oddělení, paní Martinu Papouškovou, studyabroad@fsv.cuni.cz. 

Nabídka intenzivního kurzu portugalštiny na PUCPR - červenec 2024

PUCPR

pucpr

Termín kurzu: červenec 2024

Podrobnější informace jsou k dispozici zde

CENTRAL Leadership rpo studenty MGR. a PhD.

Univerzita Karlova hledá pět vhodných kandidátů, kteří se programu zúčastní programu CENTRAL Leadership v termínu od 25. srpna do 15. září 2024. Nabídka je určená studentům magisterského a doktorského studia se zájmem o politiku, historii a kulturu a nabízí poutavou cestu po pěti regionech. V rámci této jedinečné iniciativy se 30 studentů z pěti univerzit CENTRAL a z ukrajinské Univerzity Ivana Franka ve Lvově a maďarské Andrássyho univerzity v Budapešti podívá do Varšavy, Berlína, Prahy, Vídně a Budapešti a bude jim poskytnuta komplexní podpora pokrývající veškeré náklady.

Zájemci musejí poslat své CV a motivační dopis v angličtině na adresu svoz@fsv.cuni.cz nejpozději do 24. dubna 2024 do 10:00 hodin.

V rámci fakultního posouzení budou následně nominováni studenti do kola rektorátního. Komise vybere do 15. května pět kandidátů za UK, kteří budou následně kontaktováni.

Více informací o programu v příloze a na https://www.central-network.eu/opportunities/central-leadership-program/

EUROPAEUM - Seminář pro absolventy magisterského nebo doktorského studia

Dovolujeme si upozornit na seminář Commemorating the Portuguese Revolution of 1974 and Evaluating the Future of Democracy’s Third Wave organizován prestižní sítí Europaeum v termínu 3-5 června 2024 v  Estoril.

Europaeum vybere pro tento seminář absolventy magisterského či doktorského programu z členských univerzit této sítě. Úspěšným kandidátům bude poskytnuto bezplatné ubytování a stravování, a budou jim hrazeny cestovní náklady v rámci Evropy.

Přihláška zájemců by měla obsahovat vyplněný Europaeum formulář, stručný životopis, doporučující dopis od supervizora či akademického poradce a krátký abstrakt k tématu “A democratic Europe depends on a democratic America” (max. 300 slov). 

Více informací k semináři i samotné přihlášce naleznou zájemci ZDE.

Přihlášky je třeba zasílat na e-mailovou adresu: applications@europaeum.org. Uzávěrka přihlášek je 3. května 2024.

Stipendijní pobyty - letní kurzy německého jazyka

V rámci přímé meziuniverzitní spolupráce nabízíme studentům možnost absolvovat letní kurz německého jazyka na partnerských univerzitách.

Universität Heidelberg - 3 místa - kurz v termínu (1. 8. – 28. 8. 2024) - (A1 - C1)

Universität des Saarlandes - 3 místa - kurz v termínu (2. 9. – 27. 9. 2024) - (A2 - B2/C1)

Universität Giessen - 1 místo - kurz v termínu (29. 8. – 27. 9. 2024) - (A1 - B2/C1)

TU Dresden - 2 místa - kurzy v termínu (10. 6. - 5. 7. 2024) (A1+ - B2)

Podklady k žádosti o jazykový kurz:
vyplněný formulář přihlášky na jazykový kurz
• strukturovaný životopis v němčině nebo v angličtině
• motivační dopis v němčině nebo v angličtině

Studenty prosíme o nahrání veškerých dokumentů do online aplikace pro meziuniverzitní dohody do 23. 4. 2024. Studenti si mohou vyplnit přihlášku na max. 2 univerzity.

V případě dotazů je možné kontaktovat Marii Stanovskou, e-mail: studyabroad@fsv.cuni.cz

Seminář sítě EUROPAEUM pro MGR a PHD studenty

Dovolujeme si upozornit na již tradiční seminář prestižní sítě Europaeum, který se zaměřuje na tvorbu politiky v Bruselu. Tento ročník se zabývá dopadem důležitých voleb, které proběhnou v roce 2024 nejen v Evropě, ale na celém světě a jejich výsledky mohou mít na Evropu a její demokratické procesy významný dopad. Součástí programu budou návštěvy Evropské komise a Evropského parlamentu a rozhovory a diskuze s vrcholnými představiteli těchto institucí a analytiky, kteří se zabývají politickým vývojem a reakcí společnosti na něj.

Europaeum vybere pro tento seminář 20 studentů magisterského či doktorského programu z členských univerzit této sítě. Úspěšným kandidátům bude poskytnuto bezplatné ubytování (může jít o ubytování ve sdíleném dvoulůžkovém pokoji) a budou jim hrazeny přiměřené cestovní náklady v rámci Evropy.

Přihláška zájemců by měla obsahovat jednak vyplněný Europaeum formulář, stručný životopis, motivační dopis (max. 500 slov) a doporučující dopis od supervizora či akademického poradce. Zájemce může rovněž předložit návrh na příspěvek, který by měl obsahovat krátký abstrakt k navrhovanému příspěvku (max. 500 slov). 

Více informací k semináři i samotné přihlášce naleznou zájemci ZDE.

Přihlášky je třeba zasílat na e-mailovou adresu: applications@europaeum.org. Uzávěrka přihlášek je 24. května 2024.

Model EU v Tallinu

Model European Union Tallinn 2024 je simulací rozhodovacího procesu Evropské unie, kde mohou účastníci ve věku 18 až 30 let hrát roli poslance EP, ministra nebo novináře. Simulace proběhne v Tallinnu od 25. do 28. června letošního roku.

Využijte otevřenou výzvu a přihlaste se k účasti prostřednictvím tohoto odkazu do 20. dubna: bit.ly/tallinn24

Účastnický poplatek je 115 Euro s ubytováním a stravou nebo 95 Euro bez ubytování, ale včetně stravy. Akce se bude konat v styčné kanceláři Evropského parlamentu v Estonsku. Tuto konferenci pořádá nevládní organizace Bringing Europeans Together Association Eesti a mezinárodní tým mladých Evropanů ve věku 18 až 30 let na dobrovolné bázi a veškeré účastnické poplatky jsou použity přímo na konferenci s neziskovým charakterem.

Stipendijní pobyty na partnerských univerzitách v Německu a Švýcarsku

Naše partnerské univerzity nabízí několik stipendijních pobytů na akademický rok 2024/2025 pro studenty a doktorandy v rámci meziuniverzitní spolupráce v Německu a Švýcarsku.

Seznam předpokládaných nabízených míst:

Universität Hamburg
• 4 semestrální stipendia pro studenty bakalářského, magisterského nebo doktorského studia - 1000 EUR měsíčně (pouze na ZS 2024/2025)
• 5 jednoměsíčních stipendií pro doktorandy – 1200 EUR měsíčně (květen – prosinec 2024)

Universität des Saarlandes
• 1 semestrální stipendium pro studenty bakalářského a magisterského studia - 934 EUR měsíčně (pouze na LS 2024/2025)
• 1 semestrální stipendium pro doktorandy - 1200 EUR měs. (pouze na LS 2024/2025 – max. 3 měsíce)

Universität Leipzig
• 1 semestrální stipendium pro studenty bakalářského, magisterského nebo doktorského studia - 400 EUR měsíčně (ZS nebo LS 2024/2025)

Universität Heidelberg
• 2 semestrální stipendia pro studenty bakalářského, magisterského nebo doktorského studia - 700 EUR měsíčně (ZS nebo LS 2024/2025 – 5 měsíců včetně kurzu NJ před začátkem semestru)

Universität Basel
• 2 semestrální stipendia pro studenty bakalářského, magisterského nebo doktorského studia - 1500 CHF měsíčně (ZS nebo LS 2024/2025)

Podklady k žádosti o stipendium pro studenty (bakalářské a magisterské studium)
• strukturovaný životopis v němčině nebo v angličtině
• studijní záměr (motivační dopis) v němčině nebo v angličtině
studijní plán
• doporučující dopis vysokoškolského pedagoga UK v němčině, popř. angličtině (pouze u Universität Hamburg 2 doporučující dopisy)
• potvrzení o stupni znalosti němčiny nebo angličtiny (certifikát o složení jazykové zkoušky nebo potvrzení z katedry jazyků na fakultě) – úroveň B2
• potvrzený výpis studijních výsledků za celé studium na VŠ, studijní průměr

Podklady k žádosti o stipendium pro doktorandy – semestrální pobyty
• strukturovaný životopis v němčině nebo v angličtině)
• vyplněný formulář Academic visitor application 
• studijní záměr (motivační dopis) v němčině nebo v angličtině
• shrnutí tématu dizertační práce (v němčině nebo v angličtině)
• doporučující dopis vysokoškolského pedagoga UK (v němčině, popř. angličtině) (pouze u Universität Hamburg 2 doporučující dopisy)
• potvrzení o přijetí do doktorského studia
• potvrzený výpis studijních výsledků za celé studium na VŠ, studijní průměr
• potvrzení o stupni znalosti němčiny nebo angličtiny (certifikát o složení jazykové zkoušky nebo potvrzení z katedry jazyků na fakultě) – úroveň B2
• předběžný příslib přijetí od pedagoga z partnerské univerzity

Podklady k žádosti o stipendium pro doktorandy – měsíční pobyty (Universität Hamburg)
Academic Visitor Application https://cuni.cz/UK-3055.html
• Strukturovaný životopis
• Předběžný příslib přijetí od pedagoga z partnerské univerzity
• Podrobný popis studijního záměru v němčině nebo angličtině
• Studijní průměr z předešlého studia

Veškeré dokumenty studenti nahrají do online aplikace v termínu do 16. 4. 2024

V případě dotazů můžete kontaktovat koordinátorku mobilit Marii Stanovskou, e-mail: studyabroad@fsv.cuni.cz, telefon: 222 112 221

Letní škola Groningen

University of Groningen a Stellenbosch University pořádají společnou letní školu na téma polarizace.

Deadline přihlášek: 15. dubna 2024
Termín: 1.7. - 5.7.2024
Cena: 250 euro

Více informací a samotné přihlášení na tuto letní školu naleznete na těchto webových stránkách.

Studentské stáže v OSN

Rozvojový program OSN (UNDP) – Tým správy informačních technologií (ITM) nabízí studentům příležitosti k stážím.

Rozvojový program Organizace spojených národů se celosvětově snaží o udržitelný rozvoj a vymýcení chudoby. Tým ITM hraje klíčovou roli při podpoře globálních iniciativ UNDP prostřednictvím inovativních technologických řešení. Program stáží si klade za cíl vybavit studenty praktickými dovednostmi a zároveň přispět ke smysluplným projektům, které mají pozitivní dopad.

Níže jsou uvedeny odkazy na program stáží 2024:

Business Internship: 

 • Business Operations Internship:  

https://estm.fa.em2.oraclecloud.com/hcmUI/CandidateExperience/en/sites/CX_1/job/16934/?utm_medium=jobshare 

 • Business Development Internship:  

https://estm.fa.em2.oraclecloud.com/hcmUI/CandidateExperience/en/sites/CX_1/job/16936/?utm_medium=jobshare 

 • IT Support & Business Intelligence and Systems:  

https://estm.fa.em2.oraclecloud.com/hcmUI/CandidateExperience/en/sites/CX_1/job/16945/?utm_medium=jobshare 

 

Energy Internship: 

 • Green Energy Internship:  

https://estm.fa.em2.oraclecloud.com/hcmUI/CandidateExperience/en/sites/CX_1/job/16935/?utm_medium=jobshare  

 

IT Internship: 

 • Communications and Collaboration Engineer Internship:  

https://estm.fa.em2.oraclecloud.com/hcmUI/CandidateExperience/en/sites/CX_1/job/16943/?utm_medium=jobshare 

 • ICT Engineer Internship:  

https://estm.fa.em2.oraclecloud.com/hcmUI/CandidateExperience/en/sites/CX_1/job/16942/?utm_medium=jobshare 

 • Software Developer Internship:  

https://estm.fa.em2.oraclecloud.com/hcmUI/CandidateExperience/en/sites/CX_1/job/16941/?utm_medium=jobshare 

 • IoT Operations Support Internship:  

https://estm.fa.em2.oraclecloud.com/hcmUI/CandidateExperience/en/sites/CX_1/job/16940/?utm_medium=jobshare 

 • Cloud Service Engineering Internship:  

https://estm.fa.em2.oraclecloud.com/hcmUI/CandidateExperience/en/sites/CX_1/job/16938/?utm_medium=jobshare 

Summer school – International and European Studies 2024

Partnerská univerzita University of Wien nabízí naším studentům účast na letní škole - Mezinárodní a evropská studia 2024.

Detailed information can be found here: https://shs.univie.ac.at/summer-school/application-fees/scholarships/.

The univie: summer school will take place from July 13 to August 10, 2024. The four-week program offers high-level European Studies courses, the Austrian Arbitration Academy, and German language courses.

The European Studies courses are held in English and focus on Europe and the European Union. They cover political, economic, and legal transformations, and also historical and cultural aspects of the multiple transitions the continent is currently undergoing. The Austrian Arbitration Academy is designed for law students and focuses on international dispute settlement by arbitral tribunals.

Given the intercultural and interdisciplinary aspect of the summer school, our program is of interest to students from all fields of study, but certainly of special interest to students who concentrate on Europe or study one of the following fields: Austrian Studies, European Studies, Political Science, Law (Arbitration Law, International Law, European Law, Comparative Law), Economics, History, Cultural Studies, International Relations, Interdisciplinary Studies, and/or German.

Students from all over the world have been drawn to the program. The Sommerhochschule has an outstanding academic reputation and offers an excellent opportunity to study German. The campus is located directly on the shore of Lake Wolfgang, one of Austria's most popular lakes in the picturesque Salzkammergut region.

The campus life creates an environment which encourages intercultural and social exchange and favors mutual understanding within the international student population. Participants thus broaden their horizons, meet colleagues from different fields of study, and build connections for their future professional careers.

The application deadline for scholarship applications has been extended until March 31, 2024. Applications are still welcome!

If interested see the PDF version of the brochure and the application form for summer 2024.

More information about the Sommerhochschule can be found at: https://shs.univie.ac.at.

Letní škola EUROPAEUM pro Mgr. a PhD studenty

Dovolujeme si upozornit na příležitost pro magisterské a doktorandské studenty v rámci sítě Europaeum letní školu 2024, která se bude konat na University St Andrews v období 27.–31. 8. 2024.

Tématem je „Marginalised Histories – Cultural Heritage and Archives“.

Více informací k podávání přihlášek včetně dalších podrobností naleznete zde. Úspěšným kandidátům bude poskytnuto ubytování zdarma a budou jim proplaceny přiměřené cestovní náklady v rámci Evropy.

Uzávěrka podávání přihlášek je 2. dubna.

EUROPAEUM workshop v Helsinkách

EUROPAEUM přijímá přihlášky studentů magisterského a doktorského studia z členských univerzit Europaeum k předkládání příspěvků na nadcházející workshop na Helsinské univerzitě s názvem „Flourishing then and now: Medieval-Modern Forum“.

Workshop se bude konat v červnu 2024 a úspěšným kandidátům bude poskytnuto ubytování zdarma a budou jim proplaceny přiměřené cestovní náklady v rámci Evropy. Další informace o tom, jak se přihlásit najdete zde: https://europaeum.org/cfa-fourishing-then-now/

Termín podávání přihlášek: 25. března 2024

Všechny příspěvky zasílejte na adresu: applications@europaeum.org

Více informací zde.

Letní škola v Gothenburgu (bez poplatku)

Nabízíme možnost účasti na letní škole s názvem Summer School for Sustainability, která proběhne ve dnech 27. července až 2. srpna 2024 v kampusu University of Gothenburg ve Švédsku. Univerzita Karlova, jako partnerská univerzita, získala možnost stipendia pro 2 své studenty.

Zájemci z řad studentů bakalářských i magisterských programů, kteří mají ukončen alespoň jeden semestr a zároveň mají angličtinu na úrovní B2 (není třeba dokládat doklad), si mohou vybrat 1 z 5 nabízených kurzů zaměřených na tyto oblasti:

 • Managing Migration
 • Digitalisation in a Changing World
 • Teaching Sustainable Development from a Global Perspective
 • Imagining justice for a sustainable world: perspectives from fiction, philosophy and religion
 • Biodiversity in Western Sweden

Kurzy kombinují workshopy a semináře a jsou všechny vyučovány v angličtině. Po úspěšném absolvování získá absolvent 7,5 ECTS kreditů. V případě, že bude uchazeč vybrán, je osvobozen od poplatku s touto letní školou spojeným.

Promo video k této letní školy naleznete ZDE.

Dokumenty, které je potřeba doložit:

 • CV v AJ
 • motivační dopis
 • výpis studijních výsledků

Dokumenty posílejte na adresu outgoing@fsv.cuni.cz nejpozději do 27. 2. 2024.

Následně proběhne výběrové řízení na RUK, kde budou vybráni 2 finální nominanti za naši univerzitu.

Program pro Bc studenta na University of Sussex

University of Sussex pořádá letní výzkumný program a nabízí jedno místo pro studenty Univerzity Karlovy. Jedná se o program na podporu talentovaných a ambiciózních studentů, kteří mohou v létě provádět výzkum pod dohledem v Sussexu. Studenti jsou zváni k práci na osmitýdenním projektu, což jim dává příležitost spolupracovat s významnými vědeckými pracovníky a rozvíjet neocenitelné akademické dovednosti a sítě. Aktivita je určena studentům bakalářského studia (po prvním ročníku). Více zde.

Projekt se týká práva a sociálních věd. Součástí programu nejsou kredity ECTS.

Více informací o projektu najdete zde a zde.

Výběrové řízení bude dvoukolové, první kolo proběhne na úrovni jednotlivých fakult. Fakulta nominuje jednoho studenta. Z nominovaných kandidátů vybere komise CSP jednoho studenta a jednoho náhradníka.

Aktivita:

1.července – 23. srpna 2024

Finanční dotace:

Školné, ubytování a cestovné

Požadavky:

 • Angličtina na dobré úrovni
 • Životopis v angličtině
 • Motivační dopis v aj, ve kterém se budou věnovat konkrétnímu projektu, důvodům, proč se o program zajímají, příslušným dovednostem a zkušenostem a budoucím profesním zájmům
 • Transkript

Termín pro podání nominací na fakultě:

29. 2. 2024 ve 12 hodin

Přihlášky zaslat na:

svoz@fsv.cuni.cz 

Stáž na velvyslanectví v Helsinkách

Velvyslanectví ČR v Helsinkách bude přijímat stážistu/stážistku pro období 1. července – 20. prosince 2024. Pro stáž jsou preferováni studenti magisterského studia.

Podrobnosti k obsahu stáže a požadavky na uchazeče najdete zde.

Své strukturované životopisy, motivační dopisy v anglickém jazyce (max. 1 normostrana) posílejte na adresu svoz@fsv.cuni.cz nejpozději do 22. 2. 2024.

V rámci následného výběrového procesu na velvyslanectví bude kandidát kromě telefonického pohovoru pověřen zpracováním úkolu (typu rešerše, shrnutí dokumentu v angličtině, návrhu projektu apod.).

Na stáž lze žádat grant Erasmus v souladu s fakultními termíny.

Ordered Liberty Letní Škola - Maďarsko

Ve dnech 8. až 20. července 2024 se v Ludovika Campus již počtvrté uskuteční škola Ordered Liberty School in Central Europe. Dvoutýdenní letní škola v anglickém jazyce se letos zaměří na svobodu projevu, nová média a online platformy (program k nalezení ZDE).

Účastnický poplatek se neplatí, ubytování na kolejích, snídaně a obědy jsou pro přijaté studenty (mimo Budapešť) zajištěny zdarma.

Deadline k přihlašování je 30. dubna 2024 a veškeré podmínky naleznete ZDE.

Nabídka stáže na Velvyslanectví ČR v Kodani

Dovolujeme si sdílet nabídku stáže na Velvyslanectví ČR v Kodani pro VŠ studenty. 

Podmínky stáže jsou uvedeny zde:

Erasmus+ stáže na zastupitelských úřadech po celém světě | Dům zahraniční spolupráce (dzs.cz)

a také na našich webových stránkách:

Stáž na Velvyslanectví ČR v Kodani se stipendiem ERASMUS+ | Velvyslanectví České republiky v Kodani (gov.cz)

Deadline pro podávání přihlášek je již 15. 1. 2024
 

Japonsko – National Graduate Institute for Policy Studies (GRIPS)

National Graduate Institute for Policy Studies (GRIPS) je instituce sídlící v Tokiu, která se zabývá vzděláváním profesionálů a budoucích lídrů v oblasti veřejné politiky. GRIPS přijímá přihlášky ke studiu v doktorských studijních programech, které začínají v říjnu 2024. Nejlepší uchazeči získají stipendium, které pokrývá celé studium. Žádosti se podávají přes online formulář.

Pro přihlášky do DSP je termín registrace do 10. ledna a pro program Public Finance do 15. února 2024.

Letní škola na Linköping University

Linköping University (LiU) tímto zve studenty k účasti na Linköping University Summer Academy!

Letní akademie LiU se bude konat 28. června – 27. července 2024 ve švédském Linköpingu. Studenti si mohou vybrat z osmi vysoce kvalitních bakalářských kurzů (7,5 ECTS) vyučovaných v angličtině a společně s ostatními studenty z mezinárodních partnerských univerzit LiU po celém světě získávají kulturní poznatky.

Na studenty Letní akademie LiU se rozšířená pasová kontrola Švédské migrační agentury nevztahuje, protože studenti budou ve Švédsku studovat méně než 90 dní. LiU usiluje o dobrou kombinaci studentů a partnerské univerzity mohou nominovat maximálně 5 studentů na kurz. Pro studenty z partnerských univerzit LiU je letní akademie LiU školné zdarma. Kromě přednášek a kurzů zorganizovali studenti LiU také zábavný a společenský program, kterého se mohou studenti zúčastnit.

Bydlení bude zajištěno; kompletně zařízený jednolůžkový pokoj s přístupem do plně vybavené společné kuchyně a závěrečným úklidem východu spolu s jízdenkou na regionální autobus za celkovou cenu 6 500 SEK.

Stáhněte si brožuru s otázkami a odpověďmi na běžné otázky o Letní akademii LiU a také nominační certifikát a propagační leták. Více info: https://liu.se/en/education/liu-summer-academy.

Přihlašovací období je od 1. února 2024 do 25. března 2024 - studenti, kteří mají zájem, musí však nejdříve informovat OZS na email outgoing@fsv.cuni.cz, a to do 20. března - všechny přihlášky budou vyhodnoceny a poté budou studenti nominováni. V přihlášce zašlete svůj životopis, motivační dopis a výpis studijních výsledků ze SIS.

2024 NATO Field School and Simulation Program

Naše partnerská univerzita Simon Fraser University nabízí studentům možnost zúčastnit se  the 2024 NATO Field School and Simulation Program

Podrobné informace jsou k dispozici zde

Uzávěrka přihlášek je 17. prosince 2023.  Přihlásit se je možné zde

Pro zájemce je možné účastnit se online info schůzek, které se budou konat 23. listopadu v 9 hod PST (v poledne EST/18 hod CET) a 24. listopadu v 17 hod PST (20 hod EST). Na tyto schůzky je potřeba přihlásit se zde

Coimbra Group hledá stážistu/tku do Bruselu

Sdílíme nabídku asociace evropských univerzit Coimbra Group, která hledá stážistu pro svou hlavní kancelář v Bruselu. Uchazečům z řad magisterských studentů či čerstvých absolventů magisterského programu je nabídnuta stáž v malém mezinárodním týmu v období leden 2024 až konec června 2024. Náplní práce bude administrativní podpora týmu a koordinace aktivit souvisejících s mezinárodní spoluprací. Více informací o pozici naleznete v přiloženém dokumentu.

A jaké požadavky by měl ideální uchazeč splňovat?

 • Student magisterského studia či čerstvý absolvent magisterského studia na členské univerzitě Coimbra Group způsobilý k účasti na stážích v rámci Erasmus+ na své domovské univerzitě
 • Zkušenosti v obchodní administrativě a komunikaci apod. výhodou
 • Zkušenosti se správou sociálních sítí a/nebo psaním obsahu webových stránek a v rámci kanálů na sociálních sítích a/nebo zájem o analýzu dat výhodou
 • Výborná angličtina slovem i písmem (úroveň C1), další jazyky EU výhodou
 • Velmi dobrý uživatel Microsoft Office 365 (Word, Excel, PowerPoint). Základní dovednosti s grafickými nástroji pro vytváření vizuálů (např. Canva) výhodou
 • Zájem pracovat v mezinárodním prostředí a seznámit se s každodenním fungováním malého neziskového sdružení se sídlem v Bruselu (zahrnuje řešení široké škály úkolů od čistě technických/administrativních po úkoly související s koncepcemi a strategiemi
 • Ochota pracovat v malém týmu a využívat vlastní iniciativy.

Vzhledem k tomu, že se uchazeči nemohou hlásit přímo přes Coimbra Group Office, ale pouze přes své domovské univerzity, které udělají prvotní selekci uchazečů, prosíme uchazeče o zaslání CV a motivačního dopisu v angličtině, ve kterém popisují, proč mají o tuto stáž zájem a jaké jsou jejich silné stránky, a to na adresu svoz@fsv.cuni.cz nejpozději do 29. listopadu 2023. 

The EUROPAEUM SCHOLARS Programme pro PhD studenty

Upozorňujeme na nabídku prestižní univerzitní sítě Europaeum, která nabízí špičkový vzdělávací program s názvem „The Europaeum Scholars Programme“, který je určen studentům doktorského studia nejlépe v prvním či druhém ročníku v oblasti humanitních či sociálních věd.

Vybraní zájemci se účastní osmi modulů, které probíhají po dobu dvou let, souběžně s jejich stávajícím doktorským studiem.  Vzhledem k tomu, že se program uskutečňuje na různých místech a v různých institucích, využívá zdroje všech 19 univerzit, které jsou členy Europaeum. Přednášky a školení zajišťují akademičtí pracovníci přidružení k síti Europaeum spolu s celou řadou externích odborníků a předních myslitelů. Účastníci programu navštěvují klíčové evropské a mezinárodní instituce a seznamují se s jejich fungováním v rámci rozhovorů s odborníky z praxe a tvůrci politik. Následně navrhují, vyvíjejí a realizují vlastní projekt související s politikou. Na konci programu se mohou pyšnit získanými znalostmi a souborem dovedností a kontaktů, které jim mohou otevřít dveře dále v jejich kariéře. Více o programu naleznete ZDE a v brožuře a popisu programu v příloze.

Online informační schůzka pro zájemce se koná dne 16. listopadu 2023ZDE se musí zájemci zaregistrovat.

Uchazeč musí splňovat požadavky, které jsou uvedeny na tomto odkazu. Zároveň musí dodat:

 • Motivační dopis (max. 500 slov)
 • Odpověď na dvě otázky (max. 100 slov/otázka)
 1. You are in charge of a grants-giving organization with an annual budget of c. 1 million Euros and can decide which area or areas the organization can focus its efforts on for the next 5 years. Which areas do you choose to prioritize and why?
 2. If you had the opportunity to give professional advice to your 20-year-old self what would it be and why?
 • CV (max. 2 stránky)
 • Univerzitní transkript a osvědčení o dosaženém vzdělání
 • 2 akademické reference
 • 1 osobní reference
 • 1 reference k vůdčím schopnostem uchazeče

ZDE jsou jednotlivé požadované dokumenty a jejich náležitosti podrobně popsány.

V případě zájmu posílejte přihlášku s veškerými podklady nejpozději do 28. 11. 2023 na email svoz@fsv.cuni.cz.

Nabídka měsíčních stipendijních pobytů pro doktorandy na partnerských univerzitách v roce 2024

Podobně jako v uplynulých letech nabízí naše partnerské univerzity několik měsíčních stipendijních pobytů pro doktorandy v rámci meziuniverzitní spolupráce.

Universität zu Köln
• 3 jednoměsíční stipendia pro doktorandy – 1200 EUR měsíčně

Universität Hamburg
• 6 jednoměsíčních stipendií pro doktorandy – 1200 EUR měsíčně

Universität Heidelberg
• 1 jednoměsíční stipendium pro doktorandy - 1200 EUR měsíčně

Universität Bonn
• 1 jednoměsíční stipendium pro doktorandy - 1200 EUR měsíčně

Požadované přílohy:
a) Academic Visitor Application (musí být podepsána žadatelem a vedoucím katedry či ředitelem institutu, podpis proděkanky pro zahraniční záležitosti zajistí OZS)
b) Strukturovaný životopis 
c) Předběžný příslib přijetí od pedagoga z partnerské univerzity 
d) Podrobný popis studijního záměru v němčině nebo angličtině
e) Studijní průměr z předešlého studia

Prosíme doktorandy o nahrání veškerých dokumentů do online aplikace do 5. 12. 2023.

V případě dotazů se prosím obraťte na Marii Stanovskou, e-mail adresa: studyabroad@fsv.cuni.cz.

European Summer School 2024 - The European Identity: Past, Present and Future

University of Strasbourg pořádá letní školu v termínech od 17. - 29. července 2024 na téma: Evropská identita: Minulost, současnost a budoucnost.

Letní škola je v prezenční podobě, v AJ a ceny jsou následující:

- při přihlášení se do 19. dubna 2024: €1200
- klasická cena: €1300

Další informace naleznete zde.
Přihlašovací formulář naleznete zde.

Letní škola Montpelier

Montpellier Business School Vás zve na jejich letní školu. Tento ročník je zaměřen na francouzské "Art de vivre" a jeho vliv na obchodní a manažerské postupy. Program je určen studentům bakalářského/univerzitního studia všech oborů.

Termín: 17. června - 11. července
Ceny od 1250€ (za dva týdny)

Veškeré informace naleznete zde.

Studijní stipendia a praktické stáže v Německu

leták

Dobrovolnická organizace GFPS nabízí za podpory Česko-německého fondu budoucnosti studentům všech studijních oborů semestrální stipendium na vybranou německou vysokou školu nebo na vybrané praktikantské místo. Cílem stipendia je podpořit především první výjezdy studentů, kteří se chtějí zlepšit v německém jazyce a poznat německou kulturu.

Temín příhlášení: 15.11.2023

Více informací zde a zde

Termíny Fullbrightových stipendií

Aktuální termíny programů Fulbrightovy komise:

Uzávěrka 2.vlny přihlášek do programu Fulbright Specialist je 15. prosice 2023

Fulbright Specialist umožňuje 2-6 týdenní pobyt amerického odborníka. V rámci programu může hostující Specialista přednášet, účastnit se workshopů, specializovaných akademických programů a konferencí nebo je organizovat a vést, pomoci s rozvojem a zdokonalováním osnov a materiálů k výuce nebo přispět k zaškolování vysokoškolských vyučujících, pomoci s osvojováním technologií, rozvíjet soft skills jako je například akademické psaní, etc.
Program není určen pro individuální výzkum.
Tato nabídka se vztahuje na tradiční alokaci 5 Specialistů v ČR, s částečným spolufinancováním hostitelské instituce.
Veškeré informace včetně on-line přihlášky a instrukcí jsou na https://www.fulbright.cz/.../hostovani-americkych-akademiku/, případné nejasnosti a otázky je možné konzultovat, pište prosím na fulbright@fulbright.cz

Uzávěrka studentského programu na 2024/2025 pro výzkum je 1. února 2024

Visiting Student Researcher je vynikající příležitost pro studenty magisterských a především doktorských programů pro výzkumné projekty ve všech oborech (kromě klinické medicíny) související s diplomovými nebo disertačními pracemi, na doplnění výzkumu,etc. Pobyty jsou v rozsahu 4-9 měsíců na univerzitě dle vlastního výběru.

Veškeré informace včetně on-line přihlášky a instrukcí jsou na https://www.fulbright.cz/stipendia/stipendium-pro-postgradualni-studium/

S otázkami se prosím obracejte na Andreu Semacovou semancova@fulbright.cz

 
Uzávěrka Fulbright-Schuman programu na 2024/2025 je 1. prosince 2023

Pro výzkumné projekty zaměřené na vztahy EU a USA, problematiku EU nebo jejích institucí, je určen program Fulbright-Schuman. Dále je v jeho rámci nabízeno stipendium akademickým administrátorům.

Program administruje Fulbrightova komise v Belgii, více informací a kontakty najdete na: https://www.fulbrightschuman.eu/grants-eu-citizens/

Stáž na OBSE na Stále Misi ve Vídni

Dovolujeme si Vám opět nabídnout studentskou stáž  na úseku OBSE na Stále Misi ve Vídni (v období od února do července 2024)

Přihlásit se mohou pouze studenti české státní příslušnosti a prezenční formy studia, přičemž se preferují studenti magisterského studia.

Zájemci zašlou požadované dokumenty (níže) k rukám Marie Stanovské, e-mail adresa: studyabroad@fsv.cuni.cz

Požadované dokumenty: 

Strukturovaný životopis v AJ

Motivační dopis v AJ (max. 1 normostrana)

Písemné doporučení ze strany fakulty (akademik FSV U)

Další informace týkající se požadavků na pozici stážisty naleznete zde

Stáž je neplacená.

Zimní online škola na Univerzitě v Amsterdamu

University of Amsterdam bude v lednu hostit 2týdenní online programy.

Přihlášky jsou nyní otevřeny pro následující programy, které poběží od 15. do 26. ledna 2024: Bootcamp:

Důležitá informace: Studenti se nyní mohou přihlásit prostřednictvím odkazu na webových stránkách každého programu. Uzávěrka přihlášek je 10. prosince 2023.

Přihlášky jsou zpracovávány průběžně, proto doporučujeme studentům, aby se přihlásili co nejdříve, protože místa jsou omezená. Na každé stránce programu jsme také zveřejnili živé přiblížení pro každý program, takže žadatelé mohou podle toho plánovat. Studenti z členských univerzit LERU a U21 mají také nárok na stipendia na snížení školného ve výši 200 EUR. Ty se udělují podle zásady „kdo dřív zažádá, dostane“.

Letní škola Bocconi

Navštivte letní školu Bocconi a vyberte si až z 6 nabízených kurzů. 

Veškeré informace naleznete na jejich webových stránkách.

Nabídka stipendia na roční studijní pobyt v Bavorsku 

Možnost si podat žádost o stipendium na roční studijní pobyt v Bavorsku s možností prodloužení na max. 3 roky. Stipendium je určeno k financování navazujícího magisterského nebo doktorského studia na bavorské veřejné vysoké škole. Stipendium lze udělit i na roční studijní pobyt v Bavorsku v rámci doktorského studia na české veřejné vysoké škole.

Termín podávání žádostí o stipendia na akademický rok 2024/25 je 1. prosinec 2023.
Bližší informace jsou k dispozici v letáku (v angličtině) nebo na webových stránkách https://www.btha.cz/cs/stipendia/studium-v-bavorsku.

Fullbright - programy a webináře

Rádi bychom upozornili na programy Fulbrightovy komise na rok 2024/2025 a na webináře, které jsou pro zájemce plánovány na jarní období. 

Podrobné informace o obojím jsou v příloze zde a zde.

Nabídka Erasmus+ placené stáže

Studenti a absolventi vysokých škol, kteří mají zájem o praxi v projektovém managementu, business developmentu, marketingu nebo HR, mohou využít nabídky placené stáže v personální agentuře.

Více informací najdete v letáku a zde.

LETNÍ ŠKOLA UNIVERSITY OF BRISTOL

University of Bristol pořádá undergraduate letní školy v rámci několika oborů, veškeré informace naleznete na jejich stránkách.

LETNÍ ŠKOLA - UNIVERSIDAD AUTÓNOMA DE MADRID

Universidad Autónoma de Madrid nabízí možnost účastnit se její letní školy:

- Summer School of Economics and Business (July 1-26, 2024): https://uamsseb.education
- Summer School “Selected Topics in Tourism, International Hospitality and Attractions Management” (July 15-26, 2024): https://uamsseb.education/tourism
- Je i možnost se zapsat pouze na dva týdny na SSEB: (July 1-12, 2024) for students in our Tourism Summer School and in the Climate Change Summer School.

LETNÍ ŠKOLA - UNIVERSITY OF GRAZ

University of Graz nabízí svojí letní školu:

Název: DISRUPTIVE IMAGINATION AND RESISTANCE IN EUROPE AND THE AMERICAS:

STATE – SOCIETY – RELIGION
Od 30. června do 13. července 2024
Seggau Castle, Leibnitz, Austria

Deadline přihlášek: 31. ledna 2024
Pro více informací navštivte webové stránky.

Nenašli jste, co hledáte?

Další nabídky jsou k dispozici na https://www.charlesabroad.cz/ v sekci "Chci vyjet", kde najdete širokou nabídku letních škol, stáží a jiných a zároveň zde získáte spousty informací od studentů, kteří již na svém výjezdu byli. 

chab

Kontakt

Koordinátorka mobilit Marie Stanovská, e-mail: studyabroad@fsv.cuni.cz

Archiv starších nabídek

Starší nabídky najdete zde.