Umělá inteligence ve službách občanů: projekt pod vedením FSV UK zkoumá potenciál umělé inteligence pro posílení demokracie

Umělá inteligence ve službách občanů: projekt pod vedením FSV UK zkoumá potenciál umělé inteligence pro posílení demokracie

Pod vedením Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy začíná unikátní interdisciplinární projekt CZDEMOS4AI, jehož cílem je zkoumat celospolečenské dopady umělé inteligence a její potenciál pro posílení demokratických principů. Projekt širokého konsorcia partnerů získal prestižní grant Technologické agentury ČR. V rámci 5. veřejné soutěže programu SIGMA zaměřené na řešení aktuálních celospolečenských výzev byl podpořen částkou 125 milionů korun do konce roku 2029.

Projekt propojuje právní, etická, pedagogická, mediální, bezpečnostní a psychologická studia s cílem vyvinout společensky odpovědného multiagentního AI avatara. Ten bude navržen tak, aby ve vztahu k AI splňoval principy „otevřené demokracie“ – hodnotový dialog, transparentnost a participaci veřejnosti. Očekává se, že využití tohoto asistenta povede mimo jiné k efektivnějšímu výkonu veřejné správy a zvýšení odolnosti společnosti.

„CZDEMOS4AI není o hledání řešení krize zastupitelské demokracie pomocí umělé inteligence, ale o zlepšování společenských procesů prostřednictvím aplikace prospěšné AI s využitím demokratických metod,“ říká hlavní řešitel projektu Nik Hynek z Institutu politologických studií FSV UK. „Projekt zdůrazňuje význam sladění AI, které zajišťuje, aby technologie sloužila cílům, preferencím a etickým principům jednotlivců a společnosti,“ dodává.

Projekt se soustředí na čtyři klíčové oblasti fungování společnosti. V průběhu pěti let mají vzniknout AI asistenti s následujícím zaměřením:

  • Historicko-edukační asistent bude interaktivní pomůckou pro pedagogy, lektory a studenty, pomůže jim s kontextualizací historických událostí a procesů a reflexí historické paměti.
  • Bezpečnostně-mediální asistent bude sloužit k posílení informační odolnosti za pomoci faktografického vyvážení komunikace v rámci krizových situací.
  • Právní asistent pro práci s českými právními texty bude sloužit jako analytický nástroj nad rozsáhlým datovým korpusem právních dokumentů (od roku 1918-) a bude operovat na základě běžné hovorové češtiny.
  • Duševně-zdravotní asistent pro podporu duševního zdraví a adiktologie bude pomáhat s diagnostikou a poradenstvím při řešení rizik digitálního chování a usnadní identifikaci problémového chování v online prostředí.

Více informací o projektu se dozvíte v tiskové zprávě