Student IKSŽ FSV UK Tomáš Pacovský oceněn Hlávkovou nadací

foto Tomáše Pacovského

Student IKSŽ FSV UK Tomáš Pacovský oceněn Hlávkovou nadací

Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových ocenila výjimečné osobnosti z Univerzity Karlovy. Mezi oceněnými je letos i student z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK Tomáš Pacovský. Uznání bývají každoročně udělována v rámci Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva. Děje se tak v souladu s poslední vůlí Josefa Hlávky, českého mecenáše, významného českého architekta, stavebního podnikatele a politika.

Tomáš Pacovský zpracoval praktický projekt bakalářské práce na téma LGBT – menšiny v rámci vietnamské komunity žijící v ČR. Ve své praktické fotografické práci formou knižní makety zpracoval životní osud jednoho z členů této komunity. I přes nesnadné podmínky způsobené covid-19 se mu podařilo vytvořit unikátní projekt, který kombinuje hned několik současných uměleckých strategií.

Foto Tomáše Pacovského

Foto: Tomáš Pacovský

„Mě zajímalo širší téma identity a vybral jsem si identitu, která je svým způsobem dvakrát vyčleněna z mainstreamu. Hrdinou mých fotek je Quang, Čech vietnamského původu, který je zároveň gay. Chtěl jsem aby tam byl i pohled člověka, který tu zkušenost reálně prožívá. My jsme se tedy rozhodli kombinovat fotografické techniky, Quang si třeba fotografoval svůj vlastní deník na jednorázový foťáky, já jsem zároveň jeho fotil na zrcadlovku a dávali jsme to dohromady. Je tam několik vizuálních strategií, jsou tam černobílý, barevný, analogový, digitální fotky, je to mix různých přístupů, je to metafora k tomu, jak je náročný utvářet si vlastní identitu. Ta identita je vlastně strašný bordel. I ta kniha je strašný vizuální bordel,“ řekl nám o svém fotoprojektu už dříve Tomáš Pacovský.

Tomášovi moc gratulujeme a přejeme spoustu dalších úspěchů.