Reportáže a knihy absolventů IKSŽ získaly významná ocenění

novinářská cena

Reportáže a knihy absolventů IKSŽ získaly významná ocenění

Absolventům a absolventkám Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK byla udělena ocenění Novinářská cena 2023 a Magnesia Litera 2024. Gratulujeme!

Novinářská cena 2023

Nadace OSF ocenila Novinářskou cenou nejlepší příspěvky uplynulého roku. Ceny se udělují celkem ve 13 kategoriích, do 9 z nich může nominovat veřejnost. Vítězky a vítězové se prosadili v konkurenci rekordních 890 přihlášených příspěvků. Ty hodnotí poroty složené z respektovaných osobností veřejného života z České republiky i zahraničí. Ve 14. ročníku Novinářské ceny ocenily poroty zpracování témat, která formují českou společnost. Ocenění si odnesly dvě absolventky IKSŽ.

Ocenění v kategorii Audiovizuální reportáž získala Barbora Loudová, která svou reportáží Na obtíž pro Českou televizi dává hlas zranitelné skupině a upozorňuje tím na dlouhodobě neřešený problém domácí péče o těžce nemocné a jejího financování. 

Jedním z akcentovaných témat letošní Novinářské ceny se stala situace na Slovensku, ale také válka na Ukrajině. Zpracování válečného konfliktu bylo oceněno hned v několika kategoriích i zvláštních cenách. Reportérka České televize Darja Stomatová, která už dva roky z válečné zóny reportuje a ukazuje situaci na frontě, stejně jako osobní příběhy běžných Ukrajinců, si ve slavnostní večer odnesla za svou práci Novinářskou křepelku. Novinářská křepelka se uděluje mladým a perspektivním novinářům či novinářkám do 33 let věku za jejich významný žurnalistický počin. 

Magnesia Litera 2024

V letošní Magnesii Liteře byli oceněni dva absolventi IKSŽ. Kosmas Cenu čtenářů získal Martin Moravec s knihou rozhovorů s Markem Dvořákem Mezi nebem a pacientem a ocenění DILIA Litera za debut roku získal Eli Beneš s knihou Nepatrná ztráta osamělosti.

Zdroj: TZ Nadace OSF

Foto: Ondřej Besperát