Projekt z FSV UK získal v Operačním programu Jan Ámos Komenský celorepublikově nejlepší hodnocení

Projekt z FSV UK získal v Operačním programu Jan Ámos Komenský celorepublikově nejlepší hodnocení

Institut mezinárodních studií FSV UK zahájí 1. ledna 2025 pod vedením docenta Michala Smetany realizaci projektu „Zahraniční vměšování cizích mocností v kontextu současných geopolitických a technologických změn“ (akronym INTERFER). V rámci výzvy „Společenské a humanitní vědy: člověk a lidstvo v globálních výzvách současnosti“ byl hodnocen celorepublikově na 1. místě se ziskem 147 ze 150 možných bodů. Realizace projektu bude financována z Operačního programu Jan Ámos Komenský (OP JAK) až do konce roku 2028. 

„Hodnocení projektu INTERFER potvrdilo špičkovou kvalitu našich výzkumníků pracujících v těsné spolupráci s našimi projektovými a finančními manažery. Ukázalo se, že u takto komplikovaných výzev nelze spoléhat na externí projektovou podporu, ale pouze na vlastní zaměstnance, na něž jsme právem hrdí. Velké poděkování samozřejmě patří všem partnerům, kterými jsou Masarykova univerzita, Ostravská univerzita a Ústav mezinárodních vztahů,“ uvedl proděkan pro rozvoj FSV UK David Emler. 

Konsorcium s rozpočtem ve výši 140 milionů korun vytváří unikátní platformu pro excelentní výzkum problematiky zahraničního vměšování v kontextu současných geopolitických a technologických změn. Mezi hlavní cíle projektu patří realizace čtyř originálních výzkumných záměrů zaměřených na dopady praktik zahraničního vměšování na veřejné mínění, na vnitřní a zahraničně politickou adaptaci států na tuto hrozbu a na současnou technologickou proměnu nástrojů zahraniční interference cizích mocností.

Vedoucími čtyř výzkumných záměrů se stanou docent Jakub Eberle z Institutu mezinárodních studií FSV UK, docentka Monika Brusenbach-Meiselová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, profesor Tomáš Weiss z Institutu mezinárodních studií FSV UK a doktorka Linda Monsees z Ústavu mezinárodních vztahů. Na prvním výzkumném záměru bude rovněž spolupracovat Marek Vranka z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK.

Operační program Jan Amos Komenský (OP JAK) podporuje celoživotní vzdělávání a rozvoj dovedností potřebných pro adaptaci na rychlé změny, jako jsou digitalizace a klimatické změny. Program se zaměřuje na zajištění dlouhodobé uplatnitelnosti jednotlivců ve společnosti a reflektuje prioritní témata financovaná z fondů Evropské unie v programovém období 2021–2027.

K úspěchu srdečně gratulujeme!

EU MŠMT