HR Award na UK: Etické principy
HR Award na UK: Etické principy
Univerzita Karlova získala v roce 2019 od Evropské komise prestižní ocenění HR Excellence in Research, tzv. HR Award. O dva roky později prošla univerzita průběžným hodnocením a letos bude certifikát HR Award obhajovat. Více se dozvíte zde.
Etika byla pro Univerzitu Karlovu vždy důležité téma. Po obdržení HR Award se univerzita snaží etické principy přenášet do každodenního života:
- V roce 2022 přijala Univerzita Karlova první Plán rovných příležitostí, kterým se zavázala ke zlepšování pracovních podmínek s ohledem na slaďování rodinného a pracovního života či k vyrovnávání šancí osob, které čelí nějakému znevýhodnění. Cílem UK je vytvářet inkluzivní prostředí, kde se každý cítí vítán, v bezpečí a má stejné šance rozvíjet svůj potenciál jako všichni ostatní, bez ohledu na překážky, se kterými se může potýkat.
-
Byla vytvořea pozice celouniverzitní ombudsosoby, která má chránit práva studujících a pracujících od začátku roku 2023. Ombudsosoba přijímá a šetří individuální podněty od studujících a pracujících a navrhuje systémová opatření k posílení sociálního bezpečí na univerzitě. Univerzitní ombudsmanka má rovněž na starosti slaďování všech činností, které se v této oblasti na UK uskutečňují.
-
Dalším významným milníkem je nově ustavený poradní orgán rektorky – Rada pro rovné příležitosti UK, v níž mají svého zástupce či zástupkyni všechny fakulty a součásti UK. Rada se schází minimálně třikrát ročně a mezitím probíhá práce ve třech pracovních skupinách, jež jsou tematicky zaměřeny na oblast sociálního bezpečí, akademického diskurzu a pedagogických kompetencí.
Podívejte se, jaký význam má etika na UK.