Zvýšené riziko kybernetických útoků

Zvýšené riziko kybernetických útoků

Bezpečnostní specialisté Univerzity Karlovy upozorňují na zvýšené riziko kybernetických útoků. Buďte obezřetní a podívejte se na pravidla počítačové bezpečnosti. 

  • Neotevírejte podezřelé odkazy ani neočekávané přílohy e-mailů (typicky nevyžádané faktury, dokumenty, obchodní nabídky). Mohou obsahovat nové typy virů, které antivirus ještě neodhalí. Nejste-li si jisti, přepošlete podezřelé e-mailové zprávy na adresu univerzitního bezpečnostního týmu: abuse@cuni.cz
  • Buďte obezřetní, kam zadáváte své přihlašovací údaje. Na webu vždy před zadáním hesla zkontrolujte správnost adresy v adresním řádku prohlížeče.
  • Po telefonu nikdy a nikomu nesdělujte svá hesla ani PIN. Dokonce ani bance, ani policii. Neinstalujte si pod nátlakem na svůj počítač ani mobil žádný program ani aplikaci. 
  • Neinstalujte si na počítač aplikace, jejichž původ neznáte. Pokud spravujete webové stránky, nevkládejte do nich bez rozmyslu cizí kód (například za účelem blokování zahraničních návštěvníků). Kód, který nemáte pod kontrolou, představuje značné riziko napadení webu.  
  • Pokud přispíváte na charitativní projekt, ověřte si číslo účtu i způsob platby na oficiálních stránkách dané instituce, nikoli na sociálních sítích ani na přeposlaných obrázcích. 

Pro svou kontrolu doporučujeme projít krátkým kurzem počítačové bezpečnosti, kde si připomenete základní pravidla.

Další informace o aktuálních hrozbách (včetně ukázek reálných podvodných e-mailů) najdete zde.