V novém díle podcastu De Facto hovoříme se Zuzanou Lizcovou

Zuzana Lizcová

V novém díle podcastu De Facto hovoříme se Zuzanou Lizcovou

V tomto díle se dozvíte, jak se změnil vztah Němců a Rakušanů k obyvatelům ČR, jak se proměnila struktura obyvatel našich sousedů a také původ (ne)oblíbenosti Angely Merkelové.

V dalším díle podcastu De Facto jsme si povídali se Zuzanou Lizcovou, novinářkou a vedoucí Katedry německých a rakouských studií IMS FSV UK.

„Ukazuje se na řadě věcí, že setrvačnost společnosti je mnohem delší, než bychom předpokládali. Vztáhla bych to obecně na celou společnost, kdy vidíme, že postkomunistická transformace, jak u nás, tak ve východním Německu probíhá mnohem déle. My už jsme si mysleli, že poté, co odejde ta první generace, tak budeme mít vyhráno, ale řada vzorců chování se dědí. Dědí se v rodinách a reprodukují se nejrůznější křivdy, pocity ublíženosti nebo nedoceněnosti ve společnosti. Někteří sociologové říkají, že i demokratizace společnosti potřebuje probíhat přes několik generací. Myslím si, že ten proces bude postupný, i když už první vlaštovky vidíme, ale ještě to není proces, který by se týkal úplně všech,“ říká o politické situaci v Německu i u nás Zuzana Lizcová.

Poslechnout si na Spotify, Apple Podcasts nebo Google Podcasts.

Poslechnout si celý rozhovor na webu.

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.

Podcastem provází děkanka Alice Němcová Tejkalová a naše absolventka Daniela Tollingerová, redaktorka Českého rozhlasu.