Konference Lessons and Legacies poprvé v České republice

Konference Lessons and Legacies poprvé v České republice

Nejnovější výzkum o pronásledování a genocidě Židů a Romů za druhé světové války budou na konferenci v Praze probírat přední odborníci na dějiny holokaustu z celého světa. Zaměří se také na otázku paměti a připomínání těchto událostí. Poprvé se uskuteční v zemi, která zažila holokaust za nacistické okupace a má zároveň zkušenost se státním socialismem.

Konference Lessons and Legacies se koná od 6. do 9. listopadu v Praze. Jednou ze spoluorganizátorek konference je i Hana Kubátová z FSV UK. Více informací o konferenci najdete také zde

V úterý 7. listopadu v 17:30 v Karolinu pronese historik Benjamin Frommer z univerzity v Chicagu veřejnou přednášku věnovanou vylučování Židů ze společnosti v okupovaném protektorátu Čechy a Morava. 

Konferenci společně pořádají Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy a Masarykův ústav a Archiv AV ČR. Zahraničními partnery jsou Holocaust Educational Foundation (Nadační fond obětem holokaustu) při Northwestern University v USA a Institut für Zeitgeschichte (Ústav pro soudobé dějiny) v Mnichově. Finančně i organizačně konferenci podporuje německá Bundeszentrale für politische Bildung (Spolková centrála pro politické vzdělávání).

Největší pravidelná odborná setkání pomáhají prosadit téma holokaustu do výzkumu a výuky na vysokých školách. Vznik Lessons and Legacies se datuje do konce osmdesátých let 20. století. Původně se pořádaly jen v USA a Kanadě, v Evropě se konají teprve podruhé. Česko bude konferenci hostit poprvé.