FSV UK má tři absolventy programu prg.ai Minor

Absolvetni prg.ai. Minor

FSV UK má tři absolventy programu prg.ai Minor

Tři studenti z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se stali absolventy vzdělávacího meziuniverzitního programu prg.ai Minor - Lukáš Janásek, Vojtěch Nedvěd a Michal Bodický. Cílem projektu, který spojuje UK a ČVUT, je vychovat novou generaci odborníků na umělou inteligenci (AI).

Na programu participují Fakulta elektrotechnická a Fakulta informačních technologií ČVUT a Fakulta sociálních věd a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. Kromě pestré nabídky z oblastí strojového učení, umělé inteligence, robotiky nebo programování mají účastnicí díky zapojení FSV možnost porozumět etickým, bezpečnostním a společenským aspektům umělé inteligence.

Certifikát si přebrala trojice studentů z IES FSV UK

Prg.ai Minor je pro studenty IES skvělou volbou zejména v oblasti aplikace metod strojového učení pro modelování v ekonomii, financích či marketingu a zároveň i jako seznámení s úskalími a možnostmi AI obecně, jejichž význam v následujících letech nebude radno podcenit. Povinný sylabus zaručí osvojení základních znalostí, které je možné dále specializovat dle vlastního uvážení. Příkladem jsou kvantitativně orientované předměty strojového učení, algoritmicky orientované předměty symbolické AI až na úroveň bezpečnosti a komunikace v předmětech z FSV,“ říká o studijním programu absolvent Michal Bodický.

Uplatnění Minoru je různé, budete vědět jak telefon pozná váš obličej, jak funguje automatický překladač či proč autonomní auta nejsou nejlepším nápadem. Dokonce lépe, budete umět i podobné systémy naprogramovat. Do budoucna Minor určitě rozšířil moje možnosti s výběrem profese. Většina Data Science/ML pozic je rázem více na dosah a obecný vhled do IT a problematiky vedení projektů se také více poodkryje,“ doplnil Michal.

Kde má umělá inteligence hranice?

„Vývoj umělé inteligence, například neuronových sítí, se těší velké oblibě a studenti prg.ai minoru se naučí různé přístupy, strojovým viděním počínaje a zpracováním jazyka konče. Co ovšem budeme dělat až bude inteligence nepřiměřeně schopná? Dojde na nějakou apokalypsu? Neměli bychom ji vytvořit jasná pravidla, jako jsou například zákony pro lidi? Tak i takovým tématům se studenti prg.ai věnují a já se domnívám, že jsou neméně důležitá a zaslouží si svou pozornost,hodnotí svá studia na prg.ai další absolvent Vojtěch Nedvěd.

Slavnostní předávání certifikátů

Meziuniverzitní program pro studenty z různých oborů

Zajímavou zkušeností však bylo studovat se studenty z jiných fakult a škol a zároveň se podívat do jejich hodin a vyzkoušet si na vlastní kůži jejich přístup k výuce. Minor mi pomohl najít mou comparative advantage a v čem takový student IES může excelovat a konkurovat technickým studentům z ČVUT a MFF. Na první pohled se může zdát, že proti technickým studentům nemáme co nabídnout, ale opak je pravdou. Například, vynikáme v ekonometrickém modelování a v aplikaci teoretických algoritmů na reálné problémy,doplňuje student Vojtěch Nedvěd.