Eva Horelová: Evropa jsme my. Češi by měli usilovat o větší zastoupení mezi unijními zaměstnanci

Eva Horelová: Evropa jsme my. Češi by měli usilovat o větší zastoupení mezi unijními zaměstnanci

Co zažila při své dlouholeté kariéře diplomatky? Jak vzpomíná na složitá vyjednávání ohledně strategie Evropské unie vůči konfliktu v Sýrii? A jak podle ní získat stáž či pracovní místo v orgánech EU?

Pozvání do podcastu De Facto přijala Eva Horelová, absolventka Institutu mezinárodních studií a diplomatka s dlouholetou praxí, která v současnosti působí jako vedoucí politické sekce a zástupkyně vedoucí v Zastoupení Evropské komise v České republice.

„Ráda bych podtrhla, že v unijních institucích a Evropské komisi mají Češi nízké zastoupení. V zastoupení národností se vždy bavíme o tzv. geographical balance, čili geografické vyváženosti. Populace České republiky celkově tvoří asi 2,1 procenta všech občanů Evropské unie. Není to sice tak, že by ČR musela mít přesně 2,1 procenta všech zaměstnanců EU, ale měla by se tomu alespoň trochu blížit. Tím pádem bych všem ráda vzkázala, že by bylo skvělé, kdyby absolventi FSV a další posluchači zvážili nabídku práce v evropských institucích,“ podotýká v podcastu Eva Horelová, která v minulosti také zastávala diplomatické pozice ve Spojených státech amerických a Turecku.

Poslechnout si na Spotify nebo Apple Podcasts.

Poslechnout si celý rozhovor na webu

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.