Žurnalistika v novém: praktičtější a zaměřená na nejnovější technologie

Inovovaná koncepce studia žurnalistiky  IKSŽ FSV UK

Žurnalistika v novém: praktičtější a zaměřená na nejnovější technologie

Po mnoha letech se mění kurikulum studia žurnalistiky. Jak bude vypadat jeho nové pojetí, shrnul v rozhovoru pro newsletter Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK vedoucí katedry žurnalistiky doc. Mgr. MgA. Filip Láb, Ph.D.

Na jaké novinky se mohou studenti žurnalistiky těšit?

Inovovaný program Žurnalistika přináší vyvážený mix teoretické a praktické výuky žurnalistiky. Studenti tak dostanou základy z teoretických konceptů, ze kterých tato profese vychází, budou se zabývat např. etikou novinářské práce, stejně jako budou moci využít praktické výuky v rámci rozhlasové a televizní laboratoře, fotolaboratoře či DTP laboratoře. Tato praktická pracoviště jsou v současnosti vybavena nejmodernější technikou odpovídající profesionálním standardům žurnalistické práce, studenti budou pracovat s redakčním systémem Dalet, se softwarovým balíkem Adobe Creative Cloud a nejmodernější technikou v oblasti záznamu a zpracování pohyblivého i statického obrazu, zvuku a grafiky. Nově zavádíme i kurzy dronové žurnalistiky.

Jak bude tedy vypadat praktická příprava na profesi novinářů?

Bude nově probíhat více propojeně, formou simulované redakce s multimediálními výstupy. Studenti budou více spolupracovat na zpracovávaných tématech, a to i napříč ročníky bakalářského studia. Samozřejmě zůstane zachována možnost úzké specializace a zaměření v rámci rozličných tvůrčích dílen.

Chystáte nějaké specializované kurzy?

Kromě základů klasické žurnalistiky se studenti mohou těšit i na výběrové předměty zaměřené na krizovou žurnalistiku, datovou žurnalistiku, investigativní žurnalistiku, novinařinu ve vztahu ke kriminalitě a mnoho dalších výběrových kurzů. Nově bude využíváno možností blokové výuky namísto tradičních každotýdenních setkávání. Studenti budou moci využívat možnosti realizace projektů praktických bakalářských prací.

Zapojíte do výuky i nejnovější technologie?

Od ledna letošního roku funguje na katedře žurnalistiky Středisko žurnalistiky umělé inteligence, zaměřené na nejnovější trendy v žurnalistice. Spolupracujeme s technickými univerzitami, s Nadací Avast a řešíme velký grantový projekt na toto téma. Od podzimu 2019 se stává problematika umělé inteligence a žurnalistiky též součástí kurikula, vzniká nový předmět, plánujeme workshopy, konference a hosty ze zahraničí.