Online diskuze: Proč ještě v ČR není manželství pro všechny?

Online diskuze: Proč ještě v ČR není manželství pro všechny?

Ve spolupráci s organizací Jsme fér pořádáme 31. května od 17 hodin online panelovou diskuzi na téma manželství pro všechny. 

V České republice, na rozdíl od valné většiny zemí EU, není možné uzavřít manželství, pakliže žijete s partnerem nebo partnerkou stejného pohlaví. V některých zemích je to již několik let samozřejmostí – například Nizozemsko tuto možnost uzákonilo již před dvaceti lety. V ČR mají stejnopohlavní páry možnost tzv. registrovaného partnerství - mezi oběma institucemi ale existuje řada rozdílů. Jak na symbolické, tak v praktické rovině. Instituce manželství by umožnila a usnadnila výchovu dětí stejnopohlavními páry a vyslala by jasný signál LGBT+ lidem, že jsou uznávanou součástí společnosti.

Manželství pro všechny dle výzkumu Medianu (2020) podporuje 67 % společnosti.

Jak je tedy možné, že manželství pro všechny zatím není v ČR realitou? Jaké argumenty v této diskuzi zaznívají? Jaké aspekty každodenního života neexistence manželství pro všechny ovlivňuje? Co by jeho uzákonění znamenalo (nejen) pro LGBT+ komunitu?

Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v naší diskuzi. Úvodní slovo potrvá 30 minut a následně bude hodinový prostor na vaše dotazy.

Hosté debaty:

  • Lucia Zachariášová, lobby tým iniciativy Jsme Fér
  • Kateřina Nedbálková, docentka na katedře sociologie, FSS MUNI
  • Michal Pitoňák, výzkumný pracovník Národního ústavu duševního zdraví

K online panelové diskuzi se můžete připojit prostřednictvím ZOOM (Meeting ID: 927 9322 9965, Heslo: 999642). Bližší informace sledujte na Facebookové události.