Emil Aslan: Zajímá mě, jak sociokulturní normy ovlivňují mobilizaci

Začínáme už třetí sezónu podcastu De Facto. V následujících epizodách váš čekají další rozhovory se zajímavými osobnostmi z FSV UK a našimi absolventy.

Prvním hostem této sezóny byl Emil Aslan, odborník na bezpečnostní tematiku se zaměřením na postsovětský prostor z Institutu politologických studií FSV UK.

„V kontextu čečenských válek mě zajímá, jakým způsobem sociokulturní normy ovlivňují mobilizaci, podporu směrem k povstalcům nebo naopak v obecné rovině. Ty sociokulturní normy jsou etablované v kulturách ctí (tzv. cultures of honor) -  to je například krevní msta nebo tradice pohostinství. A to má obrovský vliv právě na způsob, jak se lidé chovají, nejenom obyčejní lidé, ale taky třeba povstalci a protipovstalecké jednotky. Jsou to velmi senzitivní témata, o kterých se nemluví. Aby někdo prohlašoval, že mu například vládní vojáci znásilnili sestru a oni se proto rozhodnou se pomstít, tak to se nedějí často,“ vypráví například v rozhovoru Emil Aslan.

Poslechnout si na SpotifyApple Podcasts, nebo Google Podcasts

Poslechnout si celý rozhovor na webu

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.