Eliška Vejchodská: V míře altruismu je Česko hodně pod průměrem, patříme mezi nejhorší země v Evropě
Eliška Vejchodská: V míře altruismu je Česko hodně pod průměrem, patříme mezi nejhorší země v Evropě
Bagatelizují Češi problematiku ochrany životního prostředí? Co má vliv na nízkou míru altruismu v České republice? A jací jsou její dnešní studenti a studentky?
Alice Němcová Tejkalová si povídala s Eliškou Vejchodskou, garantkou magisterského studijního programu Veřejná a sociální politika na Institutu sociologických studií FSV UK.
„Když se podíváme na mezinárodní výzkum, který srovnává míru altruismu, tak Česká republika je hodně pod průměrem, mezi nejhoršími zeměmi v Evropě, ne-li celosvětově.(...) Mám pocit, že se lidé domnívají, že jsou pořád chudí. Možná, že to souvisí potom s tím, že chtějí málo darovat, protože potřebují hlavně saturovat své vlastní potřeby. Je to jedna ze součástí toho příběhu, proč vykazujeme tak nízký altruismus v mezinárodním srovnání a možná by stálo za to zmínit, že na tom nejsme tak bídně, jak si myslíme. Máme tady úžasné služby, které veřejný sektor poskytuje a my je potom nemusíme platit z vlastních peněz, což si lidé vůbec neuvědomují. Například to, že se o malé děti postarají školky. Žena může jít do práce, máme družinu ve škole, máme kvalitní školství, za které se nemusí platit. Když jsem se o tom bavila s nějakými Angličankami, tak nám to záviděly, že můžeme dát dítě na kvalitní střední školu, aniž bychom za ně museli platit. Tam to běžné není, pokud člověk chce mít kvalitní vzdělání pro své děti, tak na to musí ušetřit hodně peněz,“ říká v rozhovoru Eliška Vejchodská.
Poslechnout si na Spotify, Apple Podcasts, nebo Google Podcasts
Poslechnout si celý rozhovor na webu
De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.