Barbora Osvaldová: Umělá inteligence publicistiku nenahradí. Nedokáže zastoupit individualitu novináře

Kteří známí novináři jí prošli pod rukama? Jak si rozumí s mladou generací? A může podle ní umělá inteligence napsat kvalitní fejeton?

Pozvání do podcastu De Facto přijala Barbora Osvaldová, vyučující na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky a jedna ze zakládajících osobností Fakulty sociálních věd UK, která desítky let působila jako vedoucí Katedry žurnalistiky a garantka bakalářského i magisterského studijního programu.

„Jsem optimistka. Myslím si, že jednoho krásného dne se publika budou muset vrátit k tomu, co je seriózní žurnalistika. Nikoliv třeba u zpravodajství, tam bych asi věřila, že ho může nahradit umělá inteligence. Ale myslím si, že publicistiku zkrátka nenahradí. Za ní stojí individualita, člověk, který píše, má určité představy, vize a komunikační schopnosti. A to prostě s umělou inteligencí nelze,říká v podcastu Barbora Osvaldová, která v roce 2020 získala Zlatou medaili Univerzity Karlovy za celoživotní dílo v oboru žurnalistika.

Poslechnout si na Spotify nebo Apple Podcasts

Poslechnout si celý rozhovor na webu

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.